Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 września 2007 r.
18:03
Edytuj ten wpis

Straszą wyglądem, grożą zawaleniem

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA

Coraz więcej kamienic cieszy oczy mieszkańców i turystów. Choćby To efekt troski prywatnych właścicieli. Ale jeszcze wiele domów wymaga remontu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Noworybna 4

Własność prywatna. We wtorek zaczął się walić północno-zachodni narożnik domu. Odpadające mury zagrażały innym kamienicom. W nocy ze środy na czwartek narożnik trzeba było rozebrać. W piątek zaczęła pracę komisja ustalająca przyczyny katastrofy. Prawdopodobnie doszło do niej, bo obok gromadziła się woda, która nie spływała do położonej nieco wyżej studzienki burzowej, a wsiąkająca woda wypłukała podłoże i fundamenty zawisły w powietrzu. Nadzór budowlany wyłączył z użytkowania siedem mieszkań. Prokurator szuka winnych katastrofy.
Budynek figuruje w rejestrze zabytków jako zespół klasztorny potrynitarski. Klasztor wzniesiono w latach 1731-46 z fundacji Mikołaja Łosia. W 1833 r. został przebudowany na dom mieszkalny przez rodzinę Pawęczkowskich, stąd zwany jest także Pałacem Pawęczkowskiego. Zdaniem archeologów kamienica może kryć jeszcze wiele ciekawych odkryć mówiących o historii tego miejsca i przeszłości Lublina.

Archidiakońska 1

Własność prywatna. Pochodzi z XVI wieku. Dwupiętrowy dom ma aż trzy poziomy piwnic. To idealne miejsce na pub. Na razie kamienica grozi zawaleniem. Jej poprzedni właściciele nie interesowali się zabytkiem. Wnętrza domu są kompletnie splądrowane i spalone. Szans na remont nie widać, bo nowi właściciele nie mogą dojść między sobą do porozumienia.

Grodzka 15

Dwa lata temu za ponad milion złotych budynek kupiła od miasta spółka Kobud z Bogdanki. Jej prezes zapowiedział, że na piętrach powstaną biura, na parterze galeria oraz kawiarenka. Budynek pochodzi z XVI wieku. Zanim doszło do tej transakcji miejscy urzędnicy próbowali znaleźć firmę, która będzie chciała zamienić się z miastem: mieszkania w zamian za kamienicę. Negocjacje zakończyły się fiaskiem. Dom jest już remontowany.

Grodzka 16

Własność prywatna. Na podwórku straszą cegły obdarte z tynku. Napis na murze ostrzega, że kamienica jest zagrożona zawaleniem.
W ścianach widoczne są wyraźne spękania. Na szczelinach założone są plomby, dzięki którym można stwierdzić, czy pęknięcia powiększają się.
Przed wejściem od strony podwórka niemal po każdym większym deszczu stoi kałuża. Tuż obok studzienki burzowej. Tak samo, jak przy uszkodzonej kamienicy Noworybna 4.

Grodzka 20

To najbardziej - po Noworybnej 4 - zniszczony budynek przy Starym Mieście. Mury na podwórku podparte są stemplami. Od niedawna wejście na podwórko jest zamknięte.
Ratusz już wiele lat temu próbował znaleźć sposób na remont kamienicy. Pomóc mieli Holendrzy z prowincji Gelderland. Nic z tego nie wyszło, podobnie jak z planów jednego z browarów, który chciał otworzyć tam ekskluzywny hotel z piwiarnią serwującą produkowany na miejscu trunek.
Później Urząd Miasta próbował sprzedać kamienicę, ustalając cenę wywoławczą na 1,5 miliona złotych. Ale przetarg odwołano, bo do magistratu zgłosiły się osoby roszczące sobie prawa do tej nieruchomości. Budynek nadal niszczeje.
Grodzka 28
Grodzka 30
To bodaj najsolidniej wyremontowane kamienice na Starym Mieście, nie licząc budynku Domu Pomocy Społecznej, którego renowacja zdobyła wielkie uznanie fachowców. Oba te budynki były bardzo mocno zniszczone. Ich remont trwał kilka lat. Ściany zostały gruntownie wzmocnione, dużo cegieł wymagało wymiany. Z wielką starannością zdobiona jest teraz elewacja Grodzkiej 30. Jej sąsiadkę można już podziwiać. I to dosłownie, bo budynek nie traci zabytkowego uroku, a zarazem lśni nowością.

Pozostałe informacje

Po wyjazdowej wygranej z Wartą Poznań Górnik Łęczna zagra w Lany Poniedziałek z Chrobrym Głogów

Górnik Łęczna chce zlać Chrobrego Głogów w lany poniedziałek

Minione dwie kolejki Górnik Łęczna otwierał meczami ze swoim udziałem. Po ostatniej wygranej nad Wartą Poznań zielono-czarni mieli zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do kolejnego meczu. Podopieczni trenera Pavola Stano zagrają dopiero w lany poniedziałek. Tego dnia do Łęcznej przyjedzie Chrobry Głogów. Początek meczu o godzinie 12.

Arcybiskup Tadeusz WOJDA SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Urodził się 29 I 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 V 1983 r. Jest doktorem teologii. W latach 1990-2017 pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W latach 2017-2021 był arcybiskupem metropolitą białostockim, a od 2 III 2021 r. jest metropolitą gdańskim. 14 III 2024 r. został wybrany przez 397. Zebranie Plenarne KEP Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Gdyby więcej było braterskiej miłości, może nie trzeba byłoby bronić wiary

 Wierzący w Chrystusa chętniej reagują na ataki i prześladowania ze strony świata, niż proponują coś pozytywnego w życiu wiary - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Sprawca wypadku poszukiwany przez policję. Zdjęcie pochodzi od świadków zdarzenia

Policja poszukuje pirata na hulajnodze. Potrącił w Lublinie 13-latkę i zwiał

Pędził na hulajnodze elektrycznej z prędkością 50-60 kilometrów na godzinę, potrącił 13-letnią dziewczynkę i uciekł z miejsca wypadku. Szuka go policja. Może poznajecie sprawcę.

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec.  Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Nie ma już niepokonanych zespołów na swoim boisku w „najciekawszej lidze świata”. W Wielką Sobotę Grom Różaniec po bardzo zaciętym meczu musiał uznać wyższość Korony Łaszczów

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Kryminalny z puławskiej komendy, w czasie wolnym od służby, podczas przedświątecznych zakupów zauważył poszukiwanego do odbycia kary puławianina. Poszukiwany 19-latek Wielkanoc spędza za kratami

Po zwycięstwie nad Spartą Rejowiec Fabryczny Włodawianka Włodawa zajęła fotel lidera

Włodawianka nowym liderem chełmskiej okręgówki

W 18. kolejce Bug Hanna zremisował z Unią Rejowiec 1:1, a Włodawianka Włodawa pokonała Spartę Rejowiec Fabryczny 1:0. Cenne zwycięstwo odniósł Ruch Izbica, dla którego cztery bramki zdobył kapitan Michał Gałka. Hat-trick Jakuba Brzeskiego dla Astry Leśniowice. Brat Siennica Nadolna lepszy od rezerw Chełmianki.

Papież Franciszek

Orędzie wielkanocne

Papież Franciszek w orędziu wielkanocnym zaapelował o nadzieję, że pokój jest możliwy. Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat - wezwał w orędziu, odczytanym w jego obecności przez mistrza ceremonii z balkonu bazylki Św. Piotra. Papież prosił o sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy.

Piłkarki Górnika bez problemów wygrały w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna na piątkę w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna w dobrych humorach spędzi święta. Podopieczne trenera Artura Bożyka szybko otworzyły wynik meczu ze Stomilankami, a ostatecznie pokonały rywalki aż 5:1.

Mateusz Stolarski przyznał, że w Łodzi jego drużyna miała sporo szczęścia

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Byliśmy do bólu skuteczni, ale oczekujemy od siebie więcej

Motor sprawił w sobotę niespodziankę i pokonał na wyjeździe Widzew Łódź 2:1. Dzięki temu zrewanżował się gospodarzom za porażkę z jesieni (3:4). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie
Aktualizacja

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się w niedzielę normalnie. Z powodu sobotniej awarii urządzeń sterowania ruchem przez ponad sześć godzin nie było możliwości przejazdu. Z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie jadący m.in. do Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa.

Piłkarze Traweny Trawniki zajmują ósme miejsce w tabeli lubelskiej klasy okręgowej

Sokół zremisował z Traweną, wyniki lubelskiej okręgówki

Sokół Konopnica zremisował u siebie z Traweną Trawniki i nie poprawił swojej sytuacji w ligowej tabeli. Gospodarze prowadzili, ale tylko przez pięć minut.

Kujawiak Stanin sprawił niespodziankę - po raz pierwszy w historii pokonał Unię Żabików na jej boisku

Historyczna wygrana Kujawiaka Stanin, wyniki bialskiej klasy okręgowej

Walczący o utrzymanie zespół ze Stanina zaskoczył wszystkich i wygrał na wyjeździe z Unią Żabików 1:0. Wysoka wygrana lidera Lutni Piszczac z rezerwami Orląt Radzyń Podlaski.

Wielkanoc na starych zdjęciach
Historia
galeria

Wielkanoc na starych zdjęciach

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto dla Chrześcijan, które kończy okres Wielkiego Postu, z którym związane są liczne tradycje i zwyczaje. Niektóre z nich jak: malowanie pisanek, święcenie pokarmów, wody i ognia, śmigus dyngus przetrwały do dziś. Tradycje wielkanocne w Polsce wywodzą się jeszcze z czasów słowiańskich i Jarych Godów.

Lublinianka wygrała ważny mecz w Zamościu, a Tomasovia zostawiła wszystkie punkty w Krasnymstawie

Lublinianka lepsza od Hetmana, Start odwrócił losy meczu, a Granit już bezpieczny

Cała „świąteczna” kolejka została rozegrana w sobotę. Lublinianka wygrała w Zamościu z Hetmanem 2:0 i nadal traci do lidera z Kraśnika tylko trzy punkty. Niespodziewanej porażki doznała Tomasovia, która prowadziła już w Krasnymstawie 2:0. Granit Bychawa zgarnął za to pełną pulę w Lublinie i wskoczył aż na dziesiąte miejsce w tabeli.

Pisanki, dynguśniki i kolędowanie, czyli jak wyglądała Wielkanoc na Lubelszczyźnie
Magazyn

Pisanki, dynguśniki i kolędowanie, czyli jak wyglądała Wielkanoc na Lubelszczyźnie

Wielkanoc na Lubelszczyźnie to nie tylko święto religijne, ale też czas pełen barwnych obrzędów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty