Zimą też można iść na studia. Lubelskie uczelnie są w trakcie zimowej rekrutacji. Proponują kilkadziesiąt kierunków drugiego stopnia i podyplomowych.
Zimowa oferta skierowana jest głównie do absolwentów studiów licencjackich, które w większości przypadków trwają trzy i pół semestru. Przedstawiciele szkół wyższych z Lublina nieoficjalnie przyznają, że w związku z trwającą pandemią są pewne obawy dotyczące zainteresowania ze strony potencjalnych kandydatów.
Ale panuje przekonanie, że większość z tych, którzy skończyli studia pierwszego stopnia, będzie chciała się dalej uczyć i uzyskać dyplom magistra.
– Podobnie powinno być w przypadku studiów podyplomowych, bo ludzie cały czas chcą podnosić swoje kwalifikacje. To dopiero początek naboru, więc poczekajmy z ocenami – słyszymy od jednego z naszych rozmówców.
Sprawdziliśmy, jakie propozycje przygotowały zimą lubelskie uczelnie.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
– Aktualnie trwa nabór na studia II stopnia z zakresu inżynierii nowoczesnych materiałów, IT Cyber Security, gospodarki przestrzennej oraz na wiele kierunków studiów podyplomowych – informuje rzeczniczka UMCS Aneta Adamska.
Do 10 lutego potrwa rekrutacja na IT Cyber Security. To dwuletnie studia stacjonarne drugiego stopnia w języku angielskim, na których mają być szkoleni specjaliści z zakresu cyberbezpieczeństwa. Studenci będą poznawali różnego rodzaju techniki pozwalające pokonać zagrożenia występujące w sieci. Zdobędą także wiedzę i poznają metody oraz zabezpieczenia przed złośliwym oprogramowaniem czy phishingiem (tj. oszustwem polegającym na wyłudzeniu poufnych informacji, zainfekowaniu komputera itp.). Kierunek adresowany jest do osób posiadających dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia oraz zainteresowanych zdobyciem lub podniesieniem wiedzy w zakresie bezpieczeństwa cyfrowych systemów przetwarzania informacji.
W przypadku dwóch pozostałych propozycji uzupełniających studiów magisterskich oferowanych przez UMCS, termin zgłoszeń upływa 14 lutego.
Studia z inżynierii nowoczesnych materiałów pozwalają uzyskać tytuł magistra w dziedzinach związanych z wykorzystaniem współczesnych osiągnięć fizyki i chemii w syntezie i badaniach własności nowoczesnych materiałów. Kierunek opiera się na pogłębionej wiedzy w dziedzinach nauk fizycznych i chemicznych związanych z projektowaniem materiałów dedykowanych do rozwiązywania określonych problemów badawczych oraz użytkowych (przemysłowych, medycznych).
Studia z gospodarki przestrzennej ukierunkowane są także na pogłębienie wiedzy o zjawiskach społecznych i ekonomicznych w przestrzeni geograficznej oraz na rozszerzenie i udoskonalenie warsztatu planistycznego. Kształcenie na tym kierunku uwzględnia mechanizmy i narzędzia planowania stosowane przez polskie podmioty publiczne, a także instrumenty Unii Europejskiej.
Największa lubelska uczelnia w swojej zimowej ofercie ma też 24 kierunki studiów podyplomowych.
– Przygotowane zostały one w oparciu o wymagania współczesnego rynku pracy oraz oczekiwania kandydatów, którym coraz częściej zależy na poszerzaniu swojej wiedzy, doskonaleniu umiejętności zawodowych, zyskaniu nowych kwalifikacji czy rozwijaniu własnych zainteresowań – podsumowuje Aneta Adamska.
Katolicki Uniwersytet Lubelski
Najstarsza lubelska uczelni zimą oferuje 30 kierunków studiów podyplomowych. – W semestrze letnim proponujemy dwie nowości, są to studia z zakresu architektury wnętrz oraz prawo kanoniczne dla prawników – informuje dr Dorota Bis, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Rozwijania Kompetencji KUL.
Wśród wszystkich propozycji są studia skierowane do biznesu: Master of Business Administration czy analityka biznesowa. Na prawników czekają między innymi studia z zakresu mediacji sądowej i pozasądowej lub prawa ochrony zdrowia. Z kolei pracownikom szeroko pojętej administracji KUL proponuje studia z zakresu zarządzania i finansów lub zamówień publicznych. Do zainteresowanych pracą w szkolnictwie skierowane są studia umożliwiające uzyskanie przygotowania pedagogicznego, natomiast nauczyciele mogą uzupełnić swoje kwalifikacje o zarządzanie oświatą.
Rekrutacja potrwa do 15 marca. Warunkiem przyjęcia jest ukończenie studiów licencjackich lub magisterskich.
Studia podyplomowe mogą również rozpocząć osoby, które ukończyły czwarty rok jednolitych studiów magisterskich. O przyjęciu będzie decydować kolejność zgłoszeń. Absolwenci i studenci KUL mogą liczyć na zniżki w opłatach.
Politechnika Lubelska
Z ostatnim dniem stycznia zimowy nabór na studia drugiego stopnia zakończy Politechnika Lubelska.
W ofercie jest 700 miejsc na 14 kierunkach studiów prowadzonych na pięciu wydziałach.
– W rekrutacji biorą udział przede wszystkim nasi studenci kończący studia inżynierskie, którzy zamierzają kontynuować naukę na drugim stopniu studiów – informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy uczelni.
Politechnika proponuje też osiem kierunków studiów podyplomowych. Są nimi: administrowanie sieciami komputerowymi, telekomunikacja światłowodowa oraz elektroenergetyka (na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki), analiza danych, zarządzanie i marketing, zarządzanie zasobami ludzkimi oraz MBA (Wydział Zarządzania) i studia pedagogiczne oraz nauczanie techniki (Wydział Podstaw Techniki).
Uniwersytet Medyczny
U medyków trwa zimowa rekrutacja na trzy kierunki studiów podyplomowych.
– Naszym oczkiem w głowie jest MBA w ochronie zdrowia, na które decydują się ludzie z całej Polski.
Mamy zgłoszenia z Warszawy, Gdańska, Opola i wielu innych ośrodków. Wyróżnia nas to, że ogromny nacisk kładziemy na wykładowców, którymi są wybitni eksperci w swoich dziedzinach – podkreśla dr Janusz Jaroszyński z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Dwie pozostałe propozycje to: badania kliniczne oraz HTA, Pricing and Marking Access, czyli studia związane z refundacją i dostępem do produktów medycznych. Nabór potrwa do 20 lutego.
– Zajęcia planowaliśmy zacząć od razu po jego zakończeniu. Prawdopodobnie przesuniemy ten termin na początek kwietnia, bo spodziewamy się, że dopiero wtedy zostaną poluzowane obostrzenia dotyczące funkcjonowania uczelni. A te zajęcia wyobrażamy sobie tylko w formie stacjonarnej – podsumowuje dr Jaroszyński.
Uniwersytet Przyrodniczy
Uczelnia przyrodnicza w aktualnej ofercie ma jeden kierunek podyplomowy. Do 15 lutego trwa nabór na studia specjalizacyjne z zakresu chorób psów i kotów.
Są one przeznaczone dla lekarzy weterynarii, którzy posiadają co najmniej dwuletni staż pracy.
Rekrutacja potrwa do 15 lutego. Nauka ma rozpocząć się w marcu, a w planie jest organizacja zajęć w trybie stacjonarnym.