Cztery z pięciu lubelskich uczelni wciąż prowadzą nabory na studia. W najbliższy piątek dodatkową rekrutację na jeden z kierunków uruchomi Uniwersytet Medyczny.
Uczelnia medyczna od 9 do 19 września będzie prowadzić dodatkowy nabór na zdrowie publiczne. Ten kierunek co roku cieszy się najmniejszym zainteresowaniem kandydatów.
– W tej chwili mamy ponad 30 wolnych miejsc. Ale niezależnie od wyników kolejnej rekrutacji, kierunek powinien zostać uruchomiony – mówi Krystyna Walkowska, kierownik Działu Jakości Kształcenia UM.
Takiego problemu nie ma w przypadku pozostałych propozycji uczelni. Co tydzień uaktualniane są listy osób zakwalifikowanych na zwalniające się miejsca, ale dotyczy to tylko tych, którzy już wcześniej zarejestrowali się w uczelnianym systemie rekrutacyjnym. Obecnie limity wypełnione są na ratownictwie medycznym, pielęgniarstwie, kosmetologii i technikach dentystycznych. – Ale część przyjętych może jeszcze zrezygnować. O tym, czy pojawią się wolne miejsca, będzie wiadomo pod koniec tygodnia – mówi Walkowska.
O przyjęcie na pozostałe uczelnie wciąż mogą starać się wszyscy chętni. Na UMCS dodatkowa rekrutacja potrwa do połowy września. Najwięcej wolnych miejsc (w ramach bezpłatnego limitu) jest jeszcze na takich kierunkach, jak m.in.: stosunki międzynarodowe, europeistyka, matematyka, zarządzanie w politykach publicznych, turystyka historyczna, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, społeczeństwo informacyjne czy kognitywistyka.
Do 20 września trwa także nabór na kierunki studiów stacjonarnych I stopnia prowadzone na Wydziale Zamiejscowym UMCS w Puławach: administracja publiczna, agrochemia, chemia techniczna, fizjoterapia oraz public relations i doradztwo medialne.
– Na poszczególnych kierunkach studiów stacjonarnych I stopnia pozostało jeszcze od kilku do kilkunastu wolnych miejsc. Z pewnością duży ruch w systemie elektronicznej rejestracji kandydatów odnotujemy, gdy zostaną ogłoszone wyniki poprawkowej matury – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.
Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim najwięcej wolnych miejsc jest na matematyce, socjologii i pracy socjalnej oraz na bardziej unikalnych kierunkach, jak: retoryka stosowana, kogniwistyka czy krajoznawstwo i turystyka kulturowa. – Dodatkowy nabór na studia odbywa się w trybie wolnym. Kandydaci, którzy spełniają kryteria i dostarczą wymagane dokumenty, przyjmowani są w kolejności zgłoszeń. Procedura przebiega bardzo sprawnie, decyzja o przyjęciu zapada w ciągu jednego dnia – mówi Lidia Jaskuła, rzecznik KUL.
Na Uniwersytecie Przyrodniczym najmniejszym zainteresowaniem cieszą się obecnie: ochrona roślin i kontrola fitosanitarna, towaroznawstwo, inżynieria przemysłu spożywczego. Ale uczelnia na razie także nie myśli o zamykaniu kierunków. – Rekrutacja trwa do 18 września i dopiero po jej zakończeniu będą podejmowane decyzje o ewentualnym nie uruchamianiu w tym roku danych studiów – informuje Anna Woźniak, kierownik Działu Organizacji Studiów UP.
Najwcześniej, bo 14 września powinien zakończyć się dodatkowy nabór na Politechnice Lubelskiej. Do wyboru jest kilkanaście kierunków na sześciu wydziałach.