Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 kwietnia 2020 r.
8:44

Surowe mandaty za bieganie. Wokół legalności nakładanych kar pojawiają się wątpliwości prawne

Policjantów w patrolowaniu ulic i terenów zielonych wspierają żołnierze Żandarmerii Wojskowej i Wojsk Obrony Terytorialnej
Policjantów w patrolowaniu ulic i terenów zielonych wspierają żołnierze Żandarmerii Wojskowej i Wojsk Obrony Terytorialnej (fot. Maciej Kaczanowski)

Blisko 100 mandatów za łamanie ograniczeń związanych z koronawirusem wystawili w weekend lubelscy policjanci. Wypisali też 41 wniosków o ukaranie przez sąd. Ale wokół legalności nakładanych kar pojawiają się wątpliwości prawne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Policjanci karali mandatami m.in. za gromadzenie się na przystankach, przed sklepami czy wycieczki nad jeziora. W Łukowie mundurowi zatrzymali czworo młodych ludzi podróżujących jednym samochodem. W Kijowcu niedaleko Terespola grupa urządziła sobie spotkanie przy grillu. W Poniatowej ośmiu młodzieńców zorganizowało mecz piłki nożnej. Na widok funkcjonariuszy rzucili się do ucieczki, pozostawiając motocykl, samochody i rzeczy osobiste z dokumentami. W Chełmie 400-złotowy mandat dostała kobieta, która postanowiła pobiegać po parku.

Mundurowi przypominają, że od 1 kwietnia nie można wychodzić z domu z wyjątkiem dojazdu do pracy oraz wolontariatu. Dozwolone jest również wychodzenie związane z „załatwianiem spraw niezbędnych do życia codziennego”. Chodzi np. o konieczne zakupy, wykupienie lekarstw, wizytę u lekarza, opiekę nad bliskimi czy wyprowadzenie psa.

Pojęcie „spraw niezbędnych do życia codziennego” jest jednak na tyle szerokie, że policjanci patrolujący ulice sami różnie interpretują te przepisy.

Jeśli nie dostaniemy mandatu od mundurowego w centrum miasta, to możemy go dostać od innego policjanta kilka ulic dalej.

– Wszystko zależy od okoliczności – tłumaczy Renata Laszczka-Rusek, rzecznik prasowy lubelskiej policji. – Krótki spacer jest dozwolony, natomiast bieganie po ulicach niekoniecznie. Może jedynie krótka przebieżka wokół bloku. Każdy patrol, który będzie taką osobę legitymował, zapyta o wyjaśnienia i podejdzie do sprawy indywidualnie.

Weekendowe patrole policji w Lublinie

Mandaty a Konstytucja

Wątpliwości co do wystawiania mandatów na mocy rozporządzenia mają także prawnicy. W liście do premiera wskazuje je Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Jak podkreśla, ograniczenia w przemieszczaniu się osób czy udziału w obrzędach religijnych mogą być wprowadzone na mocy ustawy, a nie rozporządzenia.

– Z Konstytucji wynika, że ograniczenia dotyczące korzystania z praw i wolności obywatelskich mogą być nakładane ustawą. Wyjątkiem jest stan nadzwyczajny, wówczas można odstąpić od reguły wprowadzania zakazów jedynie ustawami – wyjaśnia lubelski adwokat Bartosz Przeciechowski.

Co na to sąd?

Adwokat dodaje, że w sytuacji, gdy mandat został przyjęty, możliwe jest jego uchylenie na wniosek w ciągu 7 dni, jeżeli grzywnę nałożono za zachowanie, które w rzeczywistości nie jest wykroczeniem. W razie skierowania sprawy do sądu, decydująca będzie interpretacja sądu, który może w konkretnej sprawie przeanalizować zgodność przepisów z Konstytucją.

– Jeśli zakaz określonego zachowania się w miejscu publicznym jest ustanowiony w sposób nieprawidłowy, w takiej sytuacji są podstawy, by stwierdzić, że wykroczenie nie miało miejsca, bo nie złamaliśmy prawnie nałożonego zakazu. Ale byłbym ostrożny z zachęcaniem do uznawania, że wobec tego takie zakazy nie powinny mieć miejsca, one są zapewne uzasadnione. Jednak powinny nastąpić we właściwym trybie – zaznacza Przeciechowski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Wilgotne buty to problem, który dotyka zarówno pracowników fizycznych, jak i miłośników sportów zimowych. Przemoczone obuwie nie tylko obniża komfort użytkowania, ale może także prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów, namnażania się bakterii oraz osłabienia materiału. Rozwiązaniem są nowoczesne suszarki do butów wykonane ze stali nierdzewnej – trwałe, higieniczne i niezwykle funkcjonalne.

Olgierd Sędlak (z piłką) to jeden z większych talentów w lubelskiej koszykówce
galeria

LNBA: Sky Jumpers autorem największej sensacji 11. kolejki

W LNBA byliśmy świadkami typowej konfrontacji Dawida z Goliatem. Z jednej strony zespół, który w tym sezonie debiutuje na najwyższym poziomie rozgrywkowym, a z drugiej Alco, czyli ekipa z wieloletnim doświadczeniem i olbrzymią liczbą sukcesów na swoim koncie.

Budowa A2 na odcinku Malinowiec-Łukowisko

Miasto chciało widnieć jako węzeł A2. GDDKiA nie chce wprowadzać kierowców w błąd

Zmiana nazwy węzła autostrady raczej nie dojdzie do skutku. Urzędnicy z Międzyrzeca Podlaskiego, miasta, obok którego powstaje właśnie A2 chcieli skorzystać na tym wizerunkowo. Ale GDDKiA ma swoje wytyczne.

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe w technologii bezwykopowej pozwalają na przeprowadzanie precyzyjnych wierceń horyzontalnych bez konieczności wykopów. Dzięki tym systemom realizacja odwiertów staje się efektywna, przyjazna środowisku oraz oszczędna. Technologie horyzontalnych przewiertów sterowanych, wraz z systemami płuczkowymi, gwarantują utrzymanie optymalnego ciśnienia, co zapewnia precyzyjne wykonanie odwiertów w trudnych warunkach.

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

Agregaty prądotwórcze napędzane wałkiem odbioru mocy (WOM) to urządzenia, które umożliwiają generowanie energii elektrycznej przy użyciu ciągnika rolniczego. Dzięki nim rolnicy mogą zasilać różnorodne urządzenia elektryczne w gospodarstwie, zwłaszcza w miejscach oddalonych od sieci energetycznej lub podczas awarii prądu.

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Francuska sieć sklepów Carrefour zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Prawie 3 promile alkoholu miała 35-letnia kobieta kierująca Audi. Jej dalszą podróż uniemożliwił inny kierowca.

Mecz Górnika ze Stalą Stalowa Wola był ostatnim na stadionie w Łęcznej w 2024. Pierwszym rywalem zielono-czarnych w 2025 roku będzie ŁKS Łódź

Ruszyła sprzedaż biletów na pierwszy mecz Górnika Łęczna w rundzie wiosennej. Klub przygotował specjalną ofertę dla kibiców

Odliczanie do piłkarskiej wiosny w Betclic I Lidze wypada zacząć już na dobre. W niedzielę 16 lutego Górnik Łęczna zagran na swoim stadinie z ŁKS Łódź. Ruszyła już sprzedaż biletów na to spotkanie, a klub dla swoich fanów, w każdym wieku, przygotował ciekawą ofertę

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Z powodu dużej liczby zachorowań na grypę w szpitalach w całej Polsce ograniczane są odwiedziny. Na w Klinice Chorób Zakaźnych szpitala klinicznego w Lublinie od tygodni wszystkie łóżka są zajęte.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

Ekspozycja w XIX-wiecznych podziemiach oficyn ratuszowych, prezentująca historię Ratusza zamojskiego na tle historii miasta.
17 lutego 2025, 11:00

Pomysł na ferie. Zejdź za darmo do podziemi

W dwa poniedziałki (17 i 24 lutego) oraz dwa czwartki (20 i 27 lutego) będzie można za darmo wybrać się na zwiedzanie trasy podziemnej oficyny zamojskiego ratusza. Wycieczki organizuje Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 stycznia 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 stycznia 2025 r.

Ogrzewanie a klimatyzacja w domu – jak wykorzystać klimatyzator zimą?

Ogrzewanie a klimatyzacja w domu – jak wykorzystać klimatyzator zimą?

Klimatyzacja kojarzy się przede wszystkim z chłodzeniem w upalne dni, jednak nowoczesne urządzenia mogą również skutecznie ogrzewać pomieszczenia. Czy warto wykorzystywać klimatyzator zimą jako źródło ciepła? Jakie są zalety takiego rozwiązania i na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Leasing samochodu online - argumenty za i przeciw

Leasing samochodu online - argumenty za i przeciw

Leasing operacyjny to popularna forma finansowania zakupu samochodu, szczególnie wśród przedsiębiorców. Pozwala na użytkowanie pojazdu bez konieczności jego natychmiastowego wykupu, co daje elastyczność finansową. Jednak przed podjęciem decyzji o wyborze leasingu operacyjnego warto zapoznać się z jego zaletami i wadami. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty tego rozwiązania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty