Nie pracują, bo pracy dla nich nie ma. Chęć zatrudnienia osoby niepełnosprawnej deklaruje tylko pięciu pracodawców na stu. Słowa dotrzymuje jeszcze mniej. Inni pracy nawet nie szukają. Po co, skoro nie zarobią więcej niż wynosi renta socjalna.
Projekt „Mapa drogowa do pracy” ma to zmienić.
– Tylko co piąty niepełnosprawny podejmuje pracę. To dwukrotnie mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej – mówi Marek Piasecki, prezes Fundacji Fuga Mundi.
Projekt ruszył z początkiem stycznia. Przy ul. Hempla 5 powstała Agencja Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych. To adres, pod który zajrzeć powinien każdy niepełnosprawny i pracodawca.
– Już zarejestrowało się ponad 300 osób, zebraliśmy ponad 80 ofert pracy, a 11 już pracuje – podsumowuje prawie trzymiesięczną działalność Piasecki.
– Najtrudniej jest przekonać pracodawców – dodaje Ireneusz Jóźwicki z fundacji. – Większość przekonuje możliwość dofinansowania. Ale są też tacy, którzy chcą w ten sposób poprawić sobie wizerunek firmy.
W agencji można skorzystać też z bezpłatnych porad prawnika, doradcy zawodowego czy psychologa.
Co mówią statystyki? Ponad 20 proc. mieszkańców Lublina to osoby niepełnosprawne. Na terenie całego województwa to nawet 18 proc. Jest to najwyższy wskaźnik w Polsce.