Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie już po raz szósty wiązł udział w Światowym Dniu Mokradeł. Święto było okazją do przedstawienia globalnej akcji edukacyjnej, która ukazuje problemy ochrony tych ważnych, a zarazem wyjątkowych dla ludzi i przyrody, ekosystemów.
– Dzień mokradeł formalnie odbywa się 2 lutego, my jednak przygotowaliśmy atrakcje dla szkół na piątek, tak, aby w zajęciach mogli uczestniczyć nie tylko uczniowie z Lublina, ale z całego województwa lubelskiego. Goście instytutu w prezentowanej ofercie znajdą wiele ciekawych zajęć, jak również warsztatów, na których można podglądać pod mikroskopem ciekawostki wprost z mokradeł, np. jak wygląda torf, osad jeziorny, jak również zapoznać się z roślinnością czy poznać życie zwierząt mokradeł – mówi Magdalena Suchora, adiunkt w Katedrze Geomorfologii i Paleografii Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS.
Oprócz atrakcji dla szkół odbywa się także sesja naukowa, podczas której ustalane są wspólne działania na rzecz mokradeł. – Biorą w niej udział pracownicy parków narodowych, parków krajobrazowych czy instytucji związanych z ochroną przyrody – dodaje Suchora.
Podczas wydarzenia, oprócz warsztatów, odbyła się sesja referatowa, wystawy fotograficzne i malarskie oraz prezentacja stoisk związanych z tematyką ekosystemów wodno-błotnych i ochroną środowiska.
– Zajęcia są bardzo ciekawe, dużo dowiedziałam się o Polesiu. Jednak największe wrażenie zrobiła na mnie wystawa zdjęć właśnie z miejsc, które można zobaczyć na terenie Poleskiego Parku Narodowego – mówi Olga, uczennica IX LO w Lublinie.
Celem wydarzenia jest popularyzacja wiedzy dotyczącej mokradeł, wymiana doświadczeń oraz integracja środowiska naukowego oraz osób, które interesują się terenami podmokłymi.