Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 października 2016 r.
18:42

Szkoła, korepetycje i szkoły językowe. Ile wydajemy na dokształcanie?

Nauka w szkole to zbyt mało - twierdzą zgodnym chórem uczniowie i ich rodzice. Stąd też rosnące zainteresowanie korepetycjami. Zamiast „nadrabiać zaległości” coraz więcej młodych ludzi decyduje się na pójście do przodu i zapisuje się do szkół językowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową ponad połowa (od 50 do 75 proc.) zatrudnionych w naszym kraju nauczycieli dorabia udzielając dodatkowych lekcji. Korepetycje są jednak coraz częściej traktowane wyłącznie jako lekcje „wyrównawcze”, które pomagają mniej zdolnym uczniom nadrabiać zaległości i poprawiać oceny lub przygotować się do egzaminu np. maturalnego.

Zwłaszcza wśród licealistów panuje swoista moda na pobieranie dodatkowych lekcji. Rodzice uważają natomiast, że w szkole nie można dobrze nauczyć się zwłaszcza języków obcych, bo ze względu na duża liczbę osób w klasach nauczyciele nie mogą poświęcać swoim wychowankom dostatecznej uwagi. Stąd też według danych portalu Ekorki.pl szkolnym przedmiotem, z którego korepetycje są udzielane najczęściej, wciąż pozostaje język angielski. Na kolejnych miejscach znajdują się: matematyka, język niemiecki, chemia, fizyka i język polski. Średnio za godzinę korepetycji z języków obcych zapłacić trzeba 30-35 zł, z matematyki 45-50 złotych, a z języka polskiego ok. 30 złotych.

Ile wydajemy

Potwierdza to badanie „Wrześniowy Barometr Ferratum Bank”, które wykazało, że większość rodziców ponosi wydatki na dodatkowe zajęcia swoich dzieci uważając, że są one jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie profesjonalnej edukacji. Decyduje się na nie aż 65 proc. rodziców z Polski. Najbardziej popularne są zajęcia sportowe i lekcje języka obcego. Na tego typu zajęcia posyła swoje dzieci aż 22 proc. respondentów. Zajęcia artystyczne są wyborem 10 proc. badanych, natomiast korepetycje - 18 proc. Najwięcej, 44 proc. badanych planuje wydatki rzędu powyżej 100 złotych miesięcznie. 26 proc. respondentów wskazało na zakres od 51 do 100 złotych, a 4 proc. ankietowanych przeznaczy na ten cel miesięcznie kwotę do 50 zł.

Równocześnie 68 proc. ankietowanych chciałoby móc łożyć więcej na dodatkową edukację swoich dzieci. Z badań „WBFB” wynika także, że coraz więcej osób zamiast korepetycji, które mają pomóc w przyswojeniu materiału przerabianego w szkole wolą zapisywać dzieci do szkół językowych.

Regularna nauka

- Moja córka miała problem z językiem angielskim w czwartej klasie podstawówki. Wcześniej nauczycielka była z niej bardzo zadowolona i stawiała dobre oceny. Po zmianie nauczyciela okazało się jednak, że test z przerobionego wcześniej materiału córka napisała na nędzną dwójkę. Postanowiliśmy ją zapisać do szkoły językowej. Już w drugim semestrze zobaczyliśmy, że nauka przynosi efekty i oceny są lepsze - opowiada pani Magda, której córka w tym roku poszła już do gimnazjum. - Dzięki regularnej nauce w tej chwili córka nie poświęca praktycznie w ogóle czasu na naukę materiału ze szkoły. Mówi, że wszystko już wie. Co dla nas najważniejsze, dzięki zajęciom z nativ speakerami odważyła się też otworzyć i nie boi się rozmawiać z cudzoziemcami. W tym roku na wakacje pojechaliśmy z nią na Bałkany i byliśmy bardzo dumni widząc jak bez problemu rozmawia w wieloma różnymi osobami po angielsku. Wydaje mi się, że wyłącznie nauka w szkole nie przyniosłaby takich efektów.

Poziom zaawansowania

Potwierdzają to szefowie szkół językowych.

- Różnice w nauce języków obcych w szkole publicznej, a dedykowanej różni się tym, że uczymy osoby znajdujące się na jednym poziomie - tłumaczy Tomasz Olszewski, dyrektor Szkoły Języków Obcych Profi-lingua w Lublinie. - Dzięki weryfikacji poziomu zaawansowania unikamy sytuacji, w której w jednej klasie uczą się osoby bardzo dobre i słabe. Ułatwia to nie tylko prowadzenie zajęć, ale tworzy przede wszystkim przyjazne i bardzo twórcze współzawodnictwo między uczniami zaczynających naukę od tego samego poziomu. Wspaniałe efekty daje nam także zatrudnienie Polaków-filologów i nativ speakerów. Pierwsi z nich wiedzą jak wytłumaczyć poszczególne zagadnienia i zawiłości gramatyczne. Drudzy: uczą akcentu i pozwalają się uczniom otworzyć na nieskrępowane mówienie w języku obcym.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Nie o takim wyniku marzyli kibice Wisły Puławy przeciwko GKS Jastrzębie. W starciu dwóch ekip walczących o utrzymanie w sobotę górą byli goście. Podopieczni trenera Macieja Tokarczyka przegrali aż 1:4 i znaleźli się w strefie spadkowej

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

To był najgorszy dzień na giełdzie od czasu pandemii. Indeks Dow Jones stracił w piątek ponad 2 tys. punktów, co w porównaniu z czwartkowymi spadkami oznacza, że nowojorska giełda straciła rekordowe 6,4 biliona dolarów w ciągu dwóch dni – donosi „Wall Street Journal”. To wynik zapowiedzianych przez Trumpa ceł oraz chińskiej zapowiedzi ceł odwetowych.

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych
WYSOKIE NAPIĘCIE

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych

Przerw w dostawie energii elektrycznej może być znacznie mniej, bo awarie będzie można przewidywać. Może być też bardziej ekologicznie i z myślą o środowisku – naukowcy Politechniki Lubelskiej tworzą Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej – LabTech.

KMP Biała Podlaska

Było zgłoszenie o jednym, ale saperzy znaleźli jeszcze dwa

Granaty moździerzowe z czasów II wojny światowej znaleziono podczas prac ziemnych przy ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej.

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Ten weekend z pewnością na długo zapamięta Dominik Kubera. Po bardzo dobrym występie w piątek w MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha „Domin” i Bartosz Zmarzlik zostali mistrzami Polski Par Klubowych

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt

Śląsk Wrocław nie poszedł za ciosem. Po domowej wygranej z Lechem Poznań ostatni zespół w tabeli PKO BP Ekstraklasy zremisował w meczu przyjaźni z Motorem 1:1. Gospodarze i tak mogą być zadowoleni, bo niewiele zabrakło, a w końcówce beniaminek z Lublina zgarnąłby pełną pulę.

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)
galeria

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)

Tydzień temu kibice obu drużyn mieli bardzo dużo powodów do radości. Motor Lublin u siebie pokonał Stal Mielec 4-1. A mecz Śląsk Wrocław - Lech Poznań zakończył się wynikiem 3-1.

Chatka Żaka w 1974 roku
WYWIAD

Gdyby nie Chatka Żaka, to nie byłoby w Lublinie kultury jaką znamy

Chatka Żaka ma 60 lat. O historii, teraźniejszości i przyszłości opowiada nam Izabela Pastuszko, dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

Śnieżna sobota (5 kwietnia) w Lublinie
galeria

Śnieg, przymrozki i oblodzenie w województwie lubelskim

Miało być załamanie pogody i jest. A Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, przymrozkami, opadami śniegu, oblodzeniem i gwałtownym wzrostem stanów wody.

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

Moto Session 2025
galeria

Moto Session 2025: Drft i szybkie samochody w Lublinie

Są samochody drogie i luksusowe. Są pokazy motocyklowych akrobacji. Są goście specjalni. W Lublinie trwa Moto Session 2025.

Tainted Grail: The Fall of Avalon
film

Tainted Grail: The Fall of Avalon. Edycja kolekcjonerska za 219 dolarów (wideo)

Twórcy Tainted Grail: The Fall of Avalon przed premierą gry uruchomili kampanię dla edycji kolekcjonerskiej.

W Lublinie przed Lidlem na Al., Solidarności pikietowało kilka osób

Pikietują przed Lidlem. I zapowiadają bojkot

Dęblin, Puławy, Zamość i Lublin – sklepy Lidla w tych miastach naszego regionu znalazły się na liście miast, w których zaplanowano kolejną pikietę przeciw budowie centrum dystrybucyjnego sieci w miejscowości Gietrzwałd.

Motor zdobył w sobotę 40 punkt w tym sezonie

Remis w meczu przyjaźni. Śląsk Wrocław - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Jak na mecz przyjaźni przystało, spotkanie Śląska Wrocław i Motoru Lublin zakończyło się polubownym wynikiem 1:1.

Świdniczanka przegrała w sobotę z KSZO

Świdniczanka gorsza od KSZO

Druga porażka z rzędu Świdniczanki. Tym razem drużyna trenera Łukasza Gieresza musiała uznać wyższość rywali z Ostrowca Świętokrzyskiego (0:2).

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty