Jedna z lubelskich prywatnych podstawówek o połowę zmniejsza liczbę lekcji religii. Tygodniowo będzie jedna godzina, a nie dwie jak w szkołach publicznych. Lubelska kuria jest oburzona, a kuratorium zapowiada kontrolę
Zajęcia z religii są dla uczniów nieobowiązkowe, ale szkoły publiczne muszą zapewnić dwie godziny takich lekcji tygodniowo. Tak do niedawna było też w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Lublinie.
Od września to się zmieniło. Dziś uczniowie klas IV-VIII i liceum w planie lekcji mają tylko jedną godzinę religii tygodniowo. Prezes stowarzyszenia prowadzącego szkołę przy ul. Paśnikowskiego o sprawie rozmawiać nie chce. Z kolei Jacek Bury, właściciel szkoły, przedsiębiorca i radny sejmiku koalicji Obywatelskiej, tak komentuje sprawę: – My swoje ustawowe obowiązki dotyczące liczby godzin spełniamy. Jestem za tym, żeby jak najwięcej czasu poświęcać edukacji matematycznej oraz innym przedmiotom niezbędnym, by dzieci mogły iść w świat i sobie w nim radzić. Obecnie zmagamy się z poważnym problemem przeciążenia uczniów nauką, dlatego nie widzę potrzeby, by dokładać im coś więcej poza obowiązkowe minimum.
Wymiana pism z kurią
O wprowadzanych zmianach szkoła poinformowała lubelską kurię w pierwszej połowie lipca. Od tamtej pory trwa wymiana korespondencji. Szkoła przystaje przy swoim stanowisku.
– Gdyby organ założycielski prowadził placówkę poza polskim systemem oświatowym, to nie interesowałoby nas, czy są tam lekcje religii, w jakim wymiarze godzin. Uczniowie otrzymują jednak świadectwa, które są dokumentami państwowymi. Pracują tam katecheci z misją kanoniczną otrzymaną od biskupa. Szkoła, mimo iż jest niepubliczna, w naszej ocenie musi przestrzegać rozporządzenia – mówi z kolei ks. dr Adam Jaszcz, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie.
Jolanta Misiak, rzecznik kuratorium oświaty, tak mówiła w Radiu Plus: – Szkołę niepubliczną obowiązują takie przepisy jak szkoły publiczne. Religia jest przedmiotem fakultatywnym, ale dla uczniów, którzy zdecydują się brać w niej udział, staje się przedmiotem obowiązkowym. Nie można w sposób dowolny zmniejszać liczby zajęć.
Misiak zapowiedziała też przeprowadzenie kontroli.
Podstawówka przy ul. Paśnikowskiego nie jest pierwszą szkołą w Lublinie, która ograniczyła liczbę lekcji religii. – Chrobry wziął z nas przykład. Od wielu lat prowadzimy jedną godzinę religii tygodniowo – przyznaje Adam Kalbarczyk, dyrektor Międzynarodowych Szkół Paderewski. – Musimy realizować tylko zajęcia obowiązkowe w wymiarze nie mniejszym niż w szkołach publicznych. Religia takim przedmiotem nie jest.