W niektórych przypadkach lekarze nie wypisują zaświadczeń za darmo. Opłaty mogą pobierać np. za wystawienie zaświadczenia na potrzeby firm ubezpieczeniowych. Na wprowadzenie takich opłat zdecydował się Szpital Wojskowy w Lublinie.
Art. 16 tej ustawy mówi, że opłaty można pobierać m.in. za zaświadczenia wydawane na potrzeby sądu i prokuratury. Podobnie jest w przypadkach związanych z orzekaniem o niezdolności do pracy dla celów rentowych, czy z zaświadczeniami potrzebnymi do ustalania uprawnień w ramach ubezpieczeń społecznych. Wówczas za zaświadczenie nie płaci NFZ, tylko podmiot, który zleca badanie. Opłaty mogą się także pojawić, jeżeli potrzebujemy zaświadczenia na potrzeby firmy ubezpieczeniowej.
W Szpitalu Wojskowym odpłatne zaświadczenie kosztuje 37 zł. – To dodatkowe źródło dochodu dla szpitala – mówi Leńczuk.
– Nie pobieramy opłat wystawiając zaświadczenia pacjentom – zapewnia również Marta Podgórska, rzecznik prasowy SPSK nr 4 w Lublinie.
Szpital Wojskowy tłumaczy, że kiedy specjaliści nie tracą czasu na czynności urzędnicze, mogą bardziej skupić się na meritum swojej pracy. – Lekarze chcą przyjmować i leczyć pacjentów. Nie skarżyli się, ale wypisywanie zaświadczeń jest dla nich uciążliwe. Tym bardziej, że gabinety specjalistyczne są czynne tylko w określonych, wyznaczonych godzinach – wyjaśnia Leńczuk.