Nowy budynek szpitala wojskowego, w którym znajdzie się m.in. centralny blok operacyjny, jest już prawie gotowy. Pierwsi pacjenci będą tam leczeni już w połowie przyszłego roku, a kilka miesięcy później na dachu obiektu wylądują śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
Prace budowlane na terenie szpitala przy Al. Racławickich idą pełną parą. – Inwestycję podzieliliśmy na dwa zadania: nadbudowę głównego budynku wraz ze zmianą konstrukcji dachu oraz budowę nowego budynku z przeznaczeniem na centralny blok operacyjny z zapleczem, oddziałami szpitalnymi i lądowiskiem dla śmigłowców– informuje płk Wiesław Tyrka, który nadzoruje inwestycję. – Działalność leczniczą w nowym budynku zaczniemy najprawdopodobniej w połowie przyszłego roku, a pierwsze śmigłowce wylądują na naszym lądowisku pod koniec przyszłego roku.
Jak podkreśla płk Wiesław Tyrka, prace idą zgodnie z harmonogramem. Najbardziej zaawansowane są te związane z nowym ośmiokondygnacyjnym budynkiem.
– Wszystkie piętra są już gotowe, wylana jest już także płyta lądowiska. W tym momencie wykonywana jest elewacja i trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku – mówi płk Tyrka. – W tym przypadku prace idą nawet szybciej niż przewidywał harmonogram. Mamy dwutygodniowe wyprzedzenie.
Budynek zostanie oddany do użytku w kwietniu przyszłego roku.
– Będą tam zlokalizowane oddziały: chirurgii, intensywnej terapii i anestezjologii, szpitalny oddział ratunkowy, laboratorium, pracownia histopatologii, apteka zakładowa, blok operacyjny, izba przyjęć oraz sterylizatornia – wylicza płk Tyrka. – Do tego trzeba dodać zaplecze techniczne. Z nowego skrzydła będzie można przejść łącznikiem do głównego budynku szpitala. Do końca zbliżają się też prace związane ze zmianą konstrukcji dachu. – Będzie gotowy już w okolicach 15-16 listopada. Wszystkie prace związane z nadbudową powinny się zakończyć w najbliższych tygodniach – zaznacza płk Tyrka.
Zgodnie z harmonogramem inwestycja ma się zakończyć do 2018 roku. Całkowity jej koszt to ok. 106 mln zł. Budowa nowego budynku to najbardziej kosztowna część inwestycji – razem z wyposażeniem pochłonie ok. 70 mln zł. 80 proc. tej kwoty pochodzi ze środków MON, reszta pieniędzy to środki własne szpitala.