Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 lutego 2022 r.
19:31

Sztab w Centrum Kultury: Ktoś daje zupy, ktoś samochód, ktoś szuka łóżek polowych

Karolina Wierzbicka, Piotr Skrzypczak, Arek Kaźmierak z Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocowego
Karolina Wierzbicka, Piotr Skrzypczak, Arek Kaźmierak z Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocowego

Na fasadzie ukraińskie flagi, w środku kilkanaście osób nie nadąża odbierać telefonów i odpisywać na wiadomości. W Centrum Kultury działa Lubelski Społeczny Komitet Pomocowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wojna w Ukrainie: jak pomagać? - dokładne informacje na stronie Homo Faber

Przed wejściem do budynku spotykam panią Ewę. Przyszła zapytać gdzie mogłaby zdobyć łóżka polowe.

– Nocuję w swoim domu dziesięć osób. Panie z niepełnosprawnymi dziećmi przyjechały nad ranem, busem. Spodziewam się kolejnych, które jeszcze nie dojechały. Autostrada była ostrzeliwana, noc musiały spędzić w bunkrze – opowiada. – W domu miejsce mamy, nie mamy tylko tyle łóżek. 

– Są przerażeni i szczęśliwi zarazem – dodaje pan Lucjan. – My nie mamy pojęcia co tam się tak naprawdę dzieje. Ludzie z plecakami idą z samego Kijowa.

Siedziba Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocowego to obecnie sala prób nr 1 na pierwszym piętrze Centrum Kultury. Miejsca jest tu niewiele, więc jeszcze dziś wolontariusze mają się przenieść do większych pomieszczeń w piwnicach.

– Jak tylko uda się nam wzmocnić sygnał telefonii komórkowej – tłumaczy Rafał Koziński, dyrektor instytucji.

Sztab powstał w czwartek, tworzą go członkowie organizacji pozarządowych, pracownicy Centrum Kultury i Urzędu Miasta Lublin.

– Sama się tutaj oddelegowałam – śmieje się Jarosława Szewczuk z Wydziału Kultury UM Lublin. Gdy rozmawiamy odbiera telefon. Zapisuje w notesie: „22 miejsca; popołudniami; pół godziny wcześniej”. Gdy odkłada słuchawkę, pytam kto dzwonił. – Restauracja Ambaras ze Starego Miasta. Oferuje posiłki gdy będzie taka potrzeba.

Ta tablicy w rogu sali nazwiska i telefony do trójki kluczowych koordynatorów, numer alarmowy do sztabu i godzina zebrania (codziennie o 16).

Kilkanaście osób przy laptopach pracuje w ciszy. Odpisują na wiadomości, umieszczają wpisy w mediach społecznościowych, odbierają telefony, uzupełniają bazy danych.

– Przygotowujemy się do sytuacji pomocy dla ludzi, którzy nie zostali systemowo zaopiekowani i znaleźli się w Lublinie lub województwie – tłumaczy Piotr Skrzypczak z Homo Faber. Taką "systemową pomoc" świadczą tzw. punkty recepcyjne uruchomione w czwartek przy wszystkich przejściach granicznych z Ukrainą.

– Nie chcemy tworzyć alternatywnego systemu. My tylko łatamy dziury – podkreśla Skrzypczak. I tłumaczy: – Obecnie w zdecydowanej większości przekierowujemy ludzi z Ukrainy do punktów recepcyjnych. Bo zasada jest taka, by jak najmniej ludzi zostawało na Lubelszczyźnie. Chodzi o to, by nie zapchać tzw. punktu wejścia.

Na swoim komputerze Skrzypczak ma podgląd na ankiety wypełniane przez chętnych do pomocy. Ludzie deklarują swoją pomoc jako logistycy, tłumacze, medycy, psycholodzy. W ciągu zaledwie kilku minut liczba wypełnionych ankiet rośnie z 1700 do 1725. Są też chętni do przyjęcia uciekających przed wojną obywateli Ukrainy w swoich mieszkaniach i domach.

– Mamy już kilkadziesiąt takich zgłoszeń – podaje Jarosława Szewczuk.

– Na razie uczymy się zarządzać dużą grupą wolontariuszy. Organizujemy się w mniejszych grupach, by ustawić cały system pomocy. A ludzi, którzy uspokoją, wszystko wytłumaczą, podadzą jedzenie, będzie potrzeba dużo – nie ma wątpliwości Skrzypczak.

– Z deklaracji jakie już mamy tworzymy np. bazę możliwości transportowych; jakie samochody, ile miejsc. Chodzi nie tylko transport ludzi, ale też zakupów czy ubrań – dodaje Arek Kaźmierak z CK.

W sali, z której biuro sztabu przeniesie się do piwnic, docelowo pojawią się łóżka.

– To najlepsze na to miejsce, blisko są łazienki i prysznice. Nie wiemy co może się wydarzyć, ale chcemy być przygotowani – dodaje dyr. Koziński.

Przemeblowują się też niektóre pomieszczenia na parterze budynku. – Tu miał być Dziki Pokój, ale nie powstał, bo wybuchła pandemia – mówi Izabela Śliwa, twórczyni Rezerwatu Dzikich Dzieci. – Zakładam, że pojawią się mamy z dziećmi i będzie potrzeba by zostawić na chwilę pod dobrą opieką dziecko. Ale jak to będzie to nikt z nas nie wie.

Na korytarzu przed Dzikim Pokojem pojawią się skrzynie. Tu można zostawić pluszaki, gry, kolorowanki.

– Podobną mobilizację mieliśmy osiem lat temu, gdy działał tu Lubelski EuroMajdan – wspomina dyr. Koziński. – Różnica jest taka, że teraz do tych zaangażowanych w pomoc dołączyli mieszkający w Lublinie Ukraińcy.

Pomoc rzeczową zbiera PCK

Obecnie kluczową potrzebą są koce, śpiwory i pościel, środki opatrunkowe, materiały higieniczne i kosmetyki, woda, napoje i sucha żywność (możliwa do bezpośredniego spożycia). Dary od soboty można przynosić do Polskiego Czerwonego Krzyża (ul. Puchacza 6: w sobotę i niedzielę w godz. 8 - 18, a w kolejnych dniach, od poniedziałku do piątku, w godz. 8 - 16).

Od poniedziałku ruszy także punkt zbiórki przy ul. Bursaki 17 (od poniedziałku do piątku, czynny w godz. 7 - 15). Numer kontaktowy do PCK: 81 532 08 27 (czynny w godz. 8 - 18 w najbliższy weekend, a następnie 8 - 16).

Jeszcze dziś (25 lutego) w kilku lokalizacjach Lublina ruszą interwencyjne punkty noclegowe dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie - informuje Urząd Miasta Lublin. - Na chwilę obecną może w nich znaleźć miejsce ponad 500 osób. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Przedsiębiorcze Dzieciaki". Jutro rusza rekrutacja

"Przedsiębiorcze Dzieciaki". Jutro rusza rekrutacja

Lubelskie szkoły mogą już zgłaszać się do tegorocznej edycji projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki”. Rekrutacja startuje 6 lutego i potrwa do 13 lutego. Inicjatywa skierowana jest do dzieci w wieku 6-10 lat.

Niewybuch z czasów II wojny światowej na terenie PZL Świdnik

Niewybuch z czasów II wojny światowej na terenie PZL Świdnik

We wtorek podczas prac budowlanych na terenie zakładów PZL Świdnik natrafiono na pocisk z czasów II wojny światowej.

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Wilgotne buty to problem, który dotyka zarówno pracowników fizycznych, jak i miłośników sportów zimowych. Przemoczone obuwie nie tylko obniża komfort użytkowania, ale może także prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów, namnażania się bakterii oraz osłabienia materiału. Rozwiązaniem są nowoczesne suszarki do butów wykonane ze stali nierdzewnej – trwałe, higieniczne i niezwykle funkcjonalne.

Olgierd Sędlak (z piłką) to jeden z większych talentów w lubelskiej koszykówce
galeria

LNBA: Sky Jumpers autorem największej sensacji 11. kolejki

W LNBA byliśmy świadkami typowej konfrontacji Dawida z Goliatem. Z jednej strony zespół, który w tym sezonie debiutuje na najwyższym poziomie rozgrywkowym, a z drugiej Alco, czyli ekipa z wieloletnim doświadczeniem i olbrzymią liczbą sukcesów na swoim koncie.

Budowa A2 na odcinku Malinowiec-Łukowisko

Miasto chciało widnieć jako węzeł A2. GDDKiA nie chce wprowadzać kierowców w błąd

Zmiana nazwy węzła autostrady raczej nie dojdzie do skutku. Urzędnicy z Międzyrzeca Podlaskiego, miasta, obok którego powstaje właśnie A2 chcieli skorzystać na tym wizerunkowo. Ale GDDKiA ma swoje wytyczne.

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe w technologii bezwykopowej pozwalają na przeprowadzanie precyzyjnych wierceń horyzontalnych bez konieczności wykopów. Dzięki tym systemom realizacja odwiertów staje się efektywna, przyjazna środowisku oraz oszczędna. Technologie horyzontalnych przewiertów sterowanych, wraz z systemami płuczkowymi, gwarantują utrzymanie optymalnego ciśnienia, co zapewnia precyzyjne wykonanie odwiertów w trudnych warunkach.

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

Agregaty prądotwórcze napędzane wałkiem odbioru mocy (WOM) to urządzenia, które umożliwiają generowanie energii elektrycznej przy użyciu ciągnika rolniczego. Dzięki nim rolnicy mogą zasilać różnorodne urządzenia elektryczne w gospodarstwie, zwłaszcza w miejscach oddalonych od sieci energetycznej lub podczas awarii prądu.

Tylko w naszym plebiscycie współdecydują kibice
Sportowiec Roku
film

Tylko w naszym plebiscycie współdecydują kibice

Jeszcze tylko dwa tygodnie „z kawałkiem” i kończymy głosowanie w naszym plebiscycie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 r. Kropkę postawimy 20 lutego o północy.

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Francuska sieć sklepów Carrefour zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Prawie 3 promile alkoholu miała 35-letnia kobieta kierująca Audi. Jej dalszą podróż uniemożliwił inny kierowca.

Mecz Górnika ze Stalą Stalowa Wola był ostatnim na stadionie w Łęcznej w 2024. Pierwszym rywalem zielono-czarnych w 2025 roku będzie ŁKS Łódź

Ruszyła sprzedaż biletów na pierwszy mecz Górnika Łęczna w rundzie wiosennej. Klub przygotował specjalną ofertę dla kibiców

Odliczanie do piłkarskiej wiosny w Betclic I Lidze wypada zacząć już na dobre. W niedzielę 16 lutego Górnik Łęczna zagran na swoim stadinie z ŁKS Łódź. Ruszyła już sprzedaż biletów na to spotkanie, a klub dla swoich fanów, w każdym wieku, przygotował ciekawą ofertę

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Z powodu dużej liczby zachorowań na grypę w szpitalach w całej Polsce ograniczane są odwiedziny. Na w Klinice Chorób Zakaźnych szpitala klinicznego w Lublinie od tygodni wszystkie łóżka są zajęte.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

Ekspozycja w XIX-wiecznych podziemiach oficyn ratuszowych, prezentująca historię Ratusza zamojskiego na tle historii miasta.
17 lutego 2025, 11:00

Pomysł na ferie. Zejdź za darmo do podziemi

W dwa poniedziałki (17 i 24 lutego) oraz dwa czwartki (20 i 27 lutego) będzie można za darmo wybrać się na zwiedzanie trasy podziemnej oficyny zamojskiego ratusza. Wycieczki organizuje Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty