Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

25 lutego 2022 r.
18:09

Szpitale przyjęły pierwszych uchodźców z Ukrainy. Wśród nich są dzieci i kobieta w ciąży

177 0 A A
Punkt recepcyjny w Dorohusku
Punkt recepcyjny w Dorohusku (fot. Piotr Michalski)

9-miesięczne dziecko i ciężarna kobieta są w grupie uchodźców z Ukrainy, którzy trafili do szpitali w województwie lubelskim. Na taką pomoc szykuje się coraz więcej placówek, między innymi w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według porannych statystyk w czterech punktach recepcyjnych przy przejściach granicznych w Hrebennem, Dołhobyczowie, Zosinie i Dorohusku pojawiło się ok. 260 osób. Jak szacuje wojewoda lubelski, do końca dnia może to być już ponad tysiąc osób.

Do południa pomocy medycznej potrzebowało 20 osób. Część trafiła do szpitala. – Żadna z nich nie była w stanie zagrożenia życia – poinformował Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

– Do naszego szpitala trafiło 9-miesięczne dziecko z Kijowa. Powodem jest Covid-19. Jego stan jest stabilny. Cały czas udzielamy też pomocy w ramach punktu recepcyjnego – mówi Piotr Gozdek, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala w Tomaszowie Lubelskim.

– Na oddziale ginekologicznym jest hospitalizowana ciężarna pacjentka z Ukrainy. Mieliśmy też pierwszy transport karetką z punktu recepcyjnego. Trafiło do nas dziecko, które wymagało hospitalizacji z powodu odwodnienia. W tym przypadku udzieliliśmy tylko doraźnej pomocy. Dziecko podróżowało razem z matką do Warszawy. Ze szpitala odebrała ich rodzina –  informuje Alicja Jarosińska, dyrektor szpitala w Hrubieszowie.

– Nie mieliśmy na razie żadnego pacjenta, który wymagałby hospitalizacji. Na razie udzielamy pomocy tylko w ramach punktu recepcyjnego. To przeważnie kwestie pediatryczne, a w przypadku dorosłych – pomoc w zabezpieczeniu leków na kolejne dni –  mówi Kamila Ćwik, dyrektor szpitala w Chełmie.

 Udzielenie pomocy medycznej, w sytuacjach zagrażających życiu odbywa się już na przejściu granicznym.

– W takich przypadkach służby na przejściach granicznych wzywają zespoły ratownictwa bezpośrednio na przejście graniczne. Jeśli takiego zagrożenia nie ma, to wtedy straż pożarna przewozi takie osoby do punktu recepcyjnego, gdzie jest punkt medyczny – tłumaczy wojewoda. Dodaje: – Jeżeli okaże się, że pomoc medyczna w punkcie recepcyjnym jest niewystarczająca, to wtedy taki punkt zapewnia, w kontakcie z pogotowiem, transport medyczny do szpitali, które są przypisane do poszczególnych punktów recepcyjnych. Na razie mieliśmy dwa przypadki hospitalizacji.

Wojewoda przypomniał, że punkt recepcyjny w Lubyczy Królewskiej obsługuje szpital w Tomaszowie Lubelskim, w Dołhobyczowie – szpital "papieski" w Zamościu we współpracy z Zamojskim Szpitalem Niepublicznym i szpitalem w Szczebrzeszynie, w Horodle – szpital w Hrubieszowie, a w Dorohusku – szpital w Chełmie.

Na pomoc uchodźcom szykowane są także inne szpitale, między innymi w Lublinie. Jedną z takich placówek ma być Szpital Kliniczny nr 4. Jak ustaliliśmy, ma tam być stworzona stała baza łóżkowa przeznaczona tylko dla uchodźców.

– Ten szpital został wskazany jako miejsce hospitalizacji osób poszkodowanych w związku z agresją rosyjską na Ukrainie –  potwierdza Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego. Zaznacza: – SPSK4 jest w województwie lubelskim jedynym Centrum Urazowym dedykowanym pacjentom dorosłym. Centrum Urazowe jest wyspecjalizowane w udzielaniu pomocy pacjentom z urazem wielonarządowym. 

Wojewoda wyjaśnił też jaka byłaby rola naszego województwa, po uruchomieniu specjalnego pociągu medycznego, który miałby transportować rannych. To jedno z rozwiązań zapowiadanych przez szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego. Minister mówił o pociągu z wyposażeniem medycznym, który ma odbierać rannych z granicy z Ukrainą. Jak zaznaczył Niedzielski, to rozwiązanie, które nie było do tej pory wykorzystywane w Polsce.

– To forma opieki medycznej, ale nie dotyczy opieki medycznej dla uchodźców. To jeden z wariantów ewentualnego udzielania pomocy medycznej przez Polskę, poszkodowanym w wyniku działań zbrojnych. Chodzi przede wszystkim o rannych – zaznacza Sprawka. Wyjaśnia, że ten wariant jest przygotowywany na wypadek gdyby okazało się, że takich przypadków jest bardzo dużo. Trasa pociągu będzie przebiegać przez województwo podkarpackie i lubelskie. 

– Jesteśmy przygotowani na wyjątkowe sytuacje, gdyby się okazało, że dalszy transport danego rannego pociągiem zagrażałby jego życiu i wymagałby on szybkiej pomocy. Wówczas na wskazanych stacjach, gdzie ten pociąg może się zatrzymać, mamy wyznaczone szpitale i zespoły ratownictwa medycznego, które odbierałyby taką osobę i zabezpieczały dla niej świadczenia –  zaznaczył Sprawka.

Uchodźcy mogą też korzystać ze szczepień przeciwko Covid-19. Wojewoda poinformował, że szczepieniobus będzie obsługiwał okolice punktów recepcyjnych. Dostępna będzie jednozdawkowa szczepionka Johnson&Johnson.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Janowianka w sobotę zbliżyła się do Lewartu na cztery punkty

Janowianka znowu bliżej lidera. Start żałuje szybko straconej bramki po przerwie

W sobotę z siedmiu punktów starty znowu zrobiły się cztery. Tyle „oczek” Janowianka traci do prowadzącego w tabeli Lewartu Lubartów. Drużyna Ireneusza Zarczuka w tej serii gier pokonała Start Krasnystaw 3:1.

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

W Radzyniu Podlaskim 1 osoba zginęła a 3 zostały ranne, trwa akcja ratunkowa. W Dęblinie groźne potrącenie

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociągi szykują się na wakacje. Rozkład jazdy wejdzie w życie 9 czerwca. Szybciej dotrzemy nad morze

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)
galeria

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)

Około tysiąca uczestników wzięło udział w 31. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” na dystansie 2300 m. Meta była na stadionie lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego. W głównym Biegu Rodziców i Nauczycieli zwyciężył Adam Świrgoń

ul. Lubelska w Janowcu

Burze nad Lubelszczyzną. Potoki na ulicach, połamane drzewa, nawałnice

Burze nad Lubelszczyzną. Potężna ulewa w Janowcu nad Wisłą, strażacy usuwają szkody w powiatach puławskim, ryckim, opolskim i w rejonie Białej Podlaskiej

Lublinianka wiosną wygrała 10 z 14 ligowych meczów

Lublinianka pokonała rezerwy Górnika Łęczna i zapewniła sobie utrzymanie w IV lidze

Przed tygodniem było już bardzo blisko, a w sobotę wreszcie cel został osiągnięty. Lublinianka po słabej pierwszej połowie i dużo lepszej drugiej ograła u siebie Górnika II Łęczna 2:0. Dzięki temu w kolejnym sezonie na pewno zagra w IV lidze.

Wojciech Kamiński od piątku jest nowym trenerem koszykarzy z Lublina

Nowy trener Polskiego Cukru Start Lublin

W piątek poznaliśmy nazwisko następcy Artura Gronka. W sezonie 24/25 Polski Cukier Start Lublin poprowadzi Wojciech Kamiński, ostatnio szkoleniowiec Legii Warszawa.

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Minister Edukacji ogłosił nowy program dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie będą mogli wyjechać na 5-dniową wycieczkę szkolną, a ministerstwo pokryje 100 procent jej kosztów

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.
Foto
galeria
film

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.

Kolejny raz, ulicami miasta przeszła kolorowa parada. Pod hasłem „Miłość, a nie wojna” uczestnicy maszerowali m.in. w imię tolerancji, równości, wolności i pokoju na świecie.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE
1 czerwca 2024, 19:00
galeria

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać

Noc pod znakiem reggae
foto
galeria

Noc pod znakiem reggae

Reggae Night to jedna z popularniejszych imprez w El Cubano. Ciesząca się niesłabnącą popularnością. Tego wieczoru była okazja pokręcić bioderkami. Co działo się na parkiecie? Tego dowiecie się oglądając naszą fotogalerię.

Piłkarze Motoru i Arki w niedzielę raczej nie będą musieli martwić się o poziom sędziowania

Motor w niedzielę zagra z Arką Gdynia. Sędzia z najwyższej półki

W piątek dowiedzieliśmy się, kto będzie prowadził finałowy mecz barażowy o awans do PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin zmierzy się w niedzielę na wyjeździe z Arką Gdynia. Sędzią głównym spotkania będzie doskonale znany kibicom nie tylko w Polsce Szymon Marciniak.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!