Początek lutego ma przynieść lawinę zmian kadrowych w państwowych spółkach. W najbliższych dniach planowane są kolejne zgromadzenia akcjonariuszy, które będą zmieniać składy rad nadzorczych. Do takich roszad dojdzie m.in. w mającym siedzibę w Lublinie koncernie PGE.
Kadrowa miotła po zaprzysiężeniu rządu Donalda Tuska rozpoczęła się m.in. od mediów publicznych i prokuratury. Nie było tajemnicą, że podobnie będzie w przypadku spółek Skarbu Państwa, gdzie na kierowniczych stanowiskach pozostało wiele osób związanych z rządami Zjednoczonej Prawicy. Pod koniec ubiegłego roku minister aktywów państwowych Borys Budka wezwał do zwołania walnych zgromadzeń akcjonariuszy, które mają dokonać zmian w radach nadzorczych. Te z kolei mają wymienić władze spółek.
Na środę (31 stycznia) zaplanowano WZA koncernu PGE, który od września 2022 roku ma swoją siedzibę w Lublinie. Jednej zmiany w radzie nadzorczej energetycznego giganta dokonało już ministerstwo aktywów, które ma prawo wskazania jednego członka organu nadzoru. W ubiegłym tygodniu w skład rady powołany został dr hab. Michał Domagała, radca prawny z Lublina, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz kierownik Katedry Publicznego Prawa Gospodarczego na najstarszej lubelskiej uczelni. Jak czytamy na stronie PGE, specjalizuje się on w prawie energetycznym, w tym w szczególności w zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem energetycznym i zasadami współpracy przedsiębiorstw energetycznych.
Obecne władze spółki poinformowały natomiast, że w poniedziałek otrzymały zawiadomienie od Skarbu Państwa o zgłoszeniu kolejnych kandydatów do rady nadzorczej. Decyzja w tej sprawie ma zapaść właśnie na środowym walnym zgromadzeniu.
Na liście znalazło się siedem nazwisk. Wśród nich jest m.in. dr hab. Sławomir Patyra, profesor UMCS i kierownik uczelnianej Katedry Prawa Konstytucyjnego oraz Centrum Badań nad Parlamentaryzmem przy Instytucie Nauk Prawnych. - W zakresie prowadzonych badań naukowych specjalizuje się w problematyce tworzenia prawa, prawa parlamentarnego oraz systemu rządów, ze szczególnym uwzględnieniem Prezesa Rady Ministrów i Rady Ministrów – czytamy w komunikacie.
Prof. Patyra w latach 2013-2018 zasiadał w radzie nadzorczej podległego samorządowi województwa Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Od 2014 roku był jej przewodniczącym. W 2021 roku był wspólnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.