Mieszkańcy mogą już siadać do pisania projektów do budżetu obywatelskiego. Pomysły będą przyjmowane od 15 kwietnia przez miesiąc. Nowe są kwoty do podziału, system ich dzielenia i reguły zgłaszania projektów.
Na jakie rozwiązanie zdecydowało się miasto? - W jednej dzielnicy mogą być realizowane maksymalnie trzy projekty małe i jeden duży - informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. - Oznacza to, że w przypadku zwycięstwa większej ilości projektów z jednej dzielnicy do realizacji trafią tylko trzy. Zasada ta nie będzie dotyczyła projektów, których realizacja obejmuje co najmniej trzy dzielnice.
Mieszkańcy nie będą już mieli do dyspozycji pięciu głosów, ale tylko dwa. Będą dwa możliwe sposoby ich wykorzystania. Pierwsza: oddajemy po jednym głosie na projekt duży i mały. Druga: jednym głosem wspieramy projekt z własnej dzielnicy, a drugi oddajemy na pomysł z innej części miasta.
Jest też drobna zmiana w regułach zgłaszania pomysłów. To wprowadzona w tym roku minimalna wartość małego projektu, którą ustalono na 50 tys. złotych. Bez zmian pozostaje górny limit wynoszący 500 tys. zł. I tak jak w zeszłym roku powyżej tej kwoty projekt przechodzi do kategorii "dużych”, której limit to 1,5 miliona złotych.
• Już 15 kwietnia miasto rozpocznie przyjmowanie wniosków do drugiej edycji budżetu obywatelskiego. • Swój pomysł może zgłosić każdy mieszkaniec Lublina, który ukończył 16 lat. W przypadku małego projektu musi przedstawić 20 podpisów poparcia, zaś przy projektach dużych takich podpisów trzeba zebrać 40.
• Pomysły będą zbierane do 15 maja, potem wszystkie propozycje będą musiały przejść ocenę formalną, by były dopuszczone do głosowania planowanego na pierwszą połowę października.
Budżet obywatelski w realizacji
Wśród projektów małych liderem był pomysł rozbudowy sieci hot-spotów umożliwiających bezpłatny dostęp do internetu (5645 głosów), drugie miejsce zajęła budowa przyłącza energetycznego do altany w parku im. Jana Pawła II (5420 głosów), a trzecie budowa miejsc parkingowych między ul. Jana Pawła II a Szmaragdową (5133 głosy).