Lublin będzie zabiegał o organizację lekkoatletycznych mistrzostw Polski w 2018 r. Miałyby się one odbyć na stadionie przy al. Piłsudskiego, którego budowa jest już zaawansowana w 20 proc., a w poniedziałek zacznie się tu konstrukcja trybun dla kibiców.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
– To będzie widowisko sportowe – tak Krzysztof Żuk, prezydent Lublina mówi o przyszłorocznym otwarciu stadionu. – Chcemy, żeby Polski Związek Lekkiej Atletyki zaproponował nam takie wydarzenie – dodaje. Na razie nie ma żadnych dat, planów jest za to sporo.
– W 2018 r. chcemy zorganizować akademickie mistrzostwa Polski, a później mistrzostwa Polski seniorów – mówi Leszek Dunecki, prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki.
Decyzji o ulokowaniu mistrzostw w Lublinie nie ma, ale zdaniem Duneckiego szanse są spore.
Na razie ścigają się tu budowlańcy, którzy mają się uporać z przebudową obiektu do końca sierpnia przyszłego roku. – Musimy zdążyć, wskazuje na to zaawansowanie prac – zapewnia Andrzej Horodecki, dyrektor kontraktu w firmie Budimex.
– Zaawansowanie prac wynosi w tej chwili około 20 proc. – informuje Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Wewnątrz bieżni okólnej zbudowane jest odwodnienie, wkrótce rozpocznie się budowa dwóch żelbetowych zbiorników na deszczówkę spływającą także z sąsiedniego stadionu żużlowego.
W poniedziałek ma się tu zacząć budowa stropu nad budynkiem wkomponowanym w trybuny, jak również zbrojenie samych trybun. – Chcemy budynek zamknąć oknami na okres zimowy – deklaruje Szczepańska. W zimie prace przeniosłyby się do wewnątrz, gdzie trzeba będzie ułożyć wszelkie instalacje, zaś na zewnątrz powstać ma stalowa konstrukcja zadaszenia trybun.
– Zostaną nam prace przy nawierzchniach: bieżnie, skocznie, rzutnie, które i tak będziemy mogli wykonywać dopiero na wiosnę – dodaje Horodecki.
Również wiosną miałyby być prowadzone roboty wykończeniowe w budynku, a na trybunach pojawią się siedziska, których będzie prawie 1400.
Przebudowa będzie kosztować prawie 37 milionów złotych, z czego 10 mln zł pochodzić będzie z dotacji przyznanej z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Miasto płaci wykonawcy sukcesywnie, w miarę postępu robót. Do tej pory samorząd Lublina opłacił już faktury opiewające na ponad 6 mln zł.