Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 lutego 2003 r.
21:16
Edytuj ten wpis

Teatralny przebój sezonu

0 0 A A
Na zdjęciu: Bogdan Tosza (w środku) udziela ostatnich wskazówek Annie Kurczynie (z prawej). Z lewej
Na zdjęciu: Bogdan Tosza (w środku) udziela ostatnich wskazówek Annie Kurczynie (z prawej). Z lewej

W sobotę w Teatrze Osterwy premiera "Romea i Julii” Szekspira. Wyprzedano już bilety na wszystkie lutowe spektakle. Przed kasą wciąż ustawiają się kolejki tych, co mają nadzieję wyprosić bilet.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Po raz ostatni lubelska publiczność oglądała historię tragicznej miłości kochanków z Werony w 1961 roku. - Sztuka Szekspira mówi o cudzie miłości, który może zdarzyć się każdemu - mówi Bogdan Tosza, reżyser.
W roli Julii zobaczymy na scenie Annę Kurczynę. W roli Romea Bartosza Mazura. - Chciałbym, aby widzowie oglądając tragedię kochanków z Werony zapragnęli także przeżyć piękną, wielką miłość
- mówi B. Mazur.
(sz)

Spektakl jak talizman

Czterdzieści dwa lata po pamiętnej premierze Szekspira w Lublinie, kiedy rolę Romea zagrał Jan Machulski, bożyszcze lublininianek, doczekaliśmy się kolejnej wersji losów najsłynniejszych kochanków świata - mówi Bogdan Tosza, reżyser "Romea i Julii”.
1 lipca 1961 r. Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie wystawił "Romea i Julię”. Autorem poetyckiego przekładu był Jarosław Iwaszkiewicz, reżyserował Jerzy Zegalski, Julię zagrała Zofia Bajuk, Romea, bożyszcze lublinianek - Jan Machulski. Trzeba było czekać 42 lata, by lubelska publiczność znów mogła oglądać na scenie tragiczną historię miłości Romea i Julii. Ale za nim o niej opowiemy, cofnijmy się w czasie do roku 1862.
Milczący kochankowie
ze Starego Teatru
Lubelska publiczność po raz pierwszy ujrzała "Romea i Julię” w sezonie 1861/62 w Starym Teatrze przy ul. Jezuickiej. Słynni kochankowie nie powiedzili wówczas do siebie ani słowa, bo reżyser i dyrektor teatru Paweł Ratajewicz wystawił dramat szekspirowski w konwencji pantomimy. W Starym Teatrze jeszcze trzykrotnie oglądano tragedię kochanków z Werony. W Teatrze Wielkim (tak nazywał się przed wojną obecny Teatr Osterwy) zagrano sztukę Szekspira trzy razy. I w tym teatrze lubelski Romeo zobaczył swoją Julię
Wyjęła rewolwer i strzeliła sobie w serce...
Ona to Janina Pińska - aktorka Teatru Wielkiego. On to Jan Arnsztajn, lekarz, syn poetki Franciszki Arnsztajnowej. Wcześnie owdowiały ujrzał na scenie Janinę. Małżeństwo było szczęśliwe, nazywano ich Romeo i Julia z ulicy Złotej. Ale Jan zachorował na gruźlicę i zmarł. Janina postanowila wyjechać z Lublina. Po roku przyjechała na grób męża, wyjęła z torebki rewolwer i strzeliła sobie prosto w serce. O tej historii oraz o wielkiej miłości Tadeusza Kościuszki i Ludwiki Sosnowskiej przeczytają Państwo w programie do spektaklu, który w sobotę będzie miał premierę.
Spektakl jak talizman
Autorem opracowania muzycznego i reżyserem "Romea i Julii” jest Bogdan Tosza, scenografie i kostiumy przygotowała Aleksandra Semenowicz, za światło odpowiada scenograf Paweł Dobrzycki. W głównych rolach: Anna Kurczyna i Bartosz Mazur. Ojca Laurentego zagra Paweł Sanakiewcz, panią Capuletti Grażyna Jakubecka, panią Mentecchi Anna Świetlicka, ojca Julii - Henryk Sobiechart, ojca Romea - Jan Wojciech Krzyszczak. I rzecz najważniejsza
- ze sceny usłyszymy żywy, niemal współczesny język przekładu Stanisława Barańczaka.
- Nie trzeba jechać do Werony, by stanąć pod balkonem kochanków. Wystarczy przyjść do Teatru Osterwy. Oto na scenie kochankowie złożą ofiarę ze swojego życia. To ofiara za Waszą miłość. Twoją, moją, każdego z nas. Ten spektakl jest jak talizman. Przywraca ją tym, u których przemija. Wzmacnia u tych, co się nią cieszą. Pozwala znaleźć tym, co jej jeszcze nie doznali.

Pozostałe informacje

Mieszko Ćwik (w czarnym stroju) to znakomity rozgrywający

LNBA: Mistrzowie w drodze po kolejny tytuł

Matematyka buduje swoją przewagę w rozgrywkach Konferencji A LNBA.

Krzysztof Barszczewski to jeden z liderów TKKF Cukropol Pszczółka

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Lisy lepsze od Pszczółek

Rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego powoli wchodzą w decydującą fazę. Ciekawe jest zarówno na górze tabeli, jak i na tych dalszych pozycjach. W sobotę wracający po wielu latach nieobecności zespół TKKF Cukropol Pszczółka stoczył pasjonujący pojedynek z Flying Foxes.

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska pokonała Algierię

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska pokonała Algierię

W pierwszym meczu rywalizacji grupowej o Puchar Prezydenta IHF reprezentacja Polski pokonała Algierię 38:32. Stawką gry w drugiej części mistrzostw jest walka o miejsca 25-32.

Teatr Stary w Lublinie: Wszystkie bilety sprzedały się w 38 minut
NA SCENIE

Teatr Stary w Lublinie: Wszystkie bilety sprzedały się w 38 minut

Tu Jan Peszek i Andrzej Grabowski, a tam Smolik, Kev Fox i Dr Misio. Kto i na co przychodzi do Teatru? – rozmowa z Anną Struzik, kierowniczką działu ds. komunikacji i promocji w Teatrze Starym w Lublinie

Zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów? Rząd przyjął projekt ustawy
KONIEC E-DYMKA?

Zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów? Rząd przyjął projekt ustawy

Projekt wprowadza zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich jednorazowych i wielorazowych e-papierosów, w tym beznikotynowych oraz woreczków nikotynowych. Są też obostrzenia w używaniu e-papierosów w miejscach publicznych.

Rodzinne warsztaty rękodzieła. Są trzy terminy, ale liczba miejsc ograniczona
ZRÓB TO SAM

Rodzinne warsztaty rękodzieła. Są trzy terminy, ale liczba miejsc ograniczona

Ruszyły zapisy na warsztaty, podczas których będzie można wykonać unikatową ceramikę z najpopularniejszej pracowni w Polsce. Należy się spieszyć, liczba miejsc jest ograniczona.

Wieczór ze stand-upem
27 stycznia 2025, 19:00

Wieczór ze stand-upem

Czarek Sikora zaprasza na zwariowany wieczór, pełen nowych żartów i pozytywnej energii. Komik wystąpi 27 stycznia (poniedziałek) w Kultowej Klubokawiarni na lubelskich Czubach.

Babcie i dziadkowie świętują w Lublinie
MUZYCZNY PREZENT
galeria

Babcie i dziadkowie świętują w Lublinie

Lubelscy seniorzy zostali zaproszeni do wspólnego świętowania Dnia Babci i Dziadka. Zagrali dla nich uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie.

Tu będzie parking z prawdziwego zdarzenia. Na razie szukają pieniędzy
25 miejsc parkingowych.

Tu będzie parking z prawdziwego zdarzenia. Na razie szukają pieniędzy

Parking przed stadionem MOSiR w Kraśniku zostanie w końcu zagospodarowany. Jest już pozwolenie, ale nie ma jeszcze źródła finansowania tego projektu. A jego koszt to ponad 800 tysięcy złotych.

Będzie zimno przy Zimnej. I Turystycznej też
CENTRALNE OGRZEWANIE

Będzie zimno przy Zimnej. I Turystycznej też

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada prace przy sieci ciepłowniczej. To dobrze, ale nie od razu. Na razie oznacza to, że mieszkańcy będą mieć zimne kaloryfery.

Babcia i dziadek: Strażnicy tradycji ze smartfonami
DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA

Babcia i dziadek: Strażnicy tradycji ze smartfonami

Dziadkowie i babcie XXI wieku chcą być nowocześni, ale jednocześnie pozostają nieocenionym źródłem miłości, wsparcia i tradycji – uważa ekspert KUL, dr Paweł Kot, adiunkt w Katedrze Psychologii, Emocji i Motywacji KUL.

Awaria samochodu w podróży – jak sobie z nią poradzić?

Awaria samochodu w podróży – jak sobie z nią poradzić?

Podróż samochodem, niezależnie od celu, to nie tylko przyjemność, ale również ryzyko wystąpienia problemów technicznych. Niespodziewana awaria na trasie może skutecznie pokrzyżować plany, szczególnie gdy ma miejsce w nieznanej okolicy lub w trudnych warunkach atmosferycznych. Jak zminimalizować ryzyko takiej sytuacji i co zrobić, gdy jednak samochód odmówi posłuszeństwa?

Deszczówka – jak jej gromadzenie wspiera ekologię i Twoje finanse?

Deszczówka – jak jej gromadzenie wspiera ekologię i Twoje finanse?

Z każdym rokiem deszczówka zyskuje coraz większe uznanie jako alternatywne źródło wody. Nie tylko obniża rachunki za wodę, ale również pozwala działać na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Jak stworzyć wyjątkową atmosferę na przyjęciu urodzinowym?

Jak stworzyć wyjątkową atmosferę na przyjęciu urodzinowym?

Organizacja przyjęcia urodzinowego to doskonała okazja, by pokazać swoją kreatywność i sprawić, by zarówno jubilat, jak i goście zapamiętali ten dzień na długo. Kluczem do sukcesu są spójne dekoracje, starannie dobrany motyw przewodni oraz przemyślane detale, które nadadzą wydarzeniu niepowtarzalny charakter. Jak to zrobić? Oto praktyczny poradnik, który pomoże Ci zorganizować urodziny godne zapamiętania.

(Nie)wyparzona Gęba – Fiora Anicca o swoim pseudonimie, singlu „I Died Once” i coverze „Hurt”
(Nie)Wyparzona Gęba
film

(Nie)wyparzona Gęba – Fiora Anicca o swoim pseudonimie, singlu „I Died Once” i coverze „Hurt”

W tym odcinku (Nie)wyparzonej Gęby gościem jest Fiora Anicca – artystka, która opowiada o swojej twórczości i planach na przyszłość. Dowiecie się, skąd wziął się jej pseudonim i co tak naprawdę oznacza. Fiora mówi także o swoim poruszającym singlu „I Died Once” – co symbolizuje i jakie emocje za nim stoją. Rozmawiamy też o jej interpretacji legendarnego utworu „Hurt” Johnny’ego Casha oraz o tym, co szykuje na najbliższy rok.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty