W piątek, 10 listopada, nie będzie można załatwić sprawy w Urzędzie Miasta Lublin. Urzędnicy tego dnia obiorą wolne za przypadające w tym roku w sobotę Narodowe Święto Niepodległości.
Ostatniego roboczego dnia przyszłego tygodnia lubelski urząd będzie nieczynny.
W godz. 8-15 dyżur będą pełnić jedynie pracownicy na stanowisku ds. rejestracji zgonów w pokoju nr 289 na drugim piętrze w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Spokojnej 2.
Magistrat tłumaczy to przepisami Kodeksu pracy. Mówią one, że dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę powinien być udzielony w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym ono przypada.
– Z uwagi na to, że w Urzędzie Miasta Lublin przyjęto jednomiesięczny okres rozliczeniowy, dodatkowy dzień wolny za 11 listopada zostanie udzielony w miesiącu listopadzie – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego Ratusza.
Wybór padł właśnie na piątek przed Narodowym Świętem Niepodległości. Oznacza to więc, że miejscy urzędnicy będą mieli długi weekend. 10 listopada pracować nie będzie także Zarząd Transportu Miejskiego.
Tego dnia nieczynne więc będą punkty sprzedaży biletów przy ul. Zielonej 5 i ul. Nałęczowskiej 14 oraz zlokalizowane pod drugim z tych adresów Biuro Obsługi Klienta.
Na jakie rozwiązanie zdecydowały się inne lubelskie urzędy?
Starosta lubelski Zdzisław Antoń jeszcze w czerwcu zarządził, że dniem wolnym w tutejszym starostwie będzie środa, 2 listopada. Tym sposobem, ze względu na przypadającą dzień wcześniej uroczystość Wszystkich Świętych, jego podwładni w przyszłym tygodniu będą pracować tylko przez trzy dni: w poniedziałek, czwartek i piątek. Także w środę wolne odbiorą pracownicy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Decyzja w tej kwestii nie zapadła jeszcze w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Według wstępnych przymiarek urzędnicy marszałka mogą mieć dłuższą przerwę świąteczną, bo pod uwagę jest brane wyznaczenie dodatkowego dnia wolnego na piątek, 22 grudnia.
Przepisy prawa pracy określają jasno, że każde święto przypadające w innym okresie niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Z taką sytuacją mamy do czynienia właśnie w tym roku w przypadku Narodowego Święta Niepodkległości.
- Pracodawcy, u których sobota jest dniem wolnym od pracy z tytułu zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, muszą za ten dzień udzielić pracownikom dodatkowego dnia wolnego od pracy najpóźniej do końca obowiązującego w danym zakładzie pracy okresu rozliczeniowego czasu pracy. Dokładny termin udzielenia pracownikom dnia wolnego w zamian za święto przypadające w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy pracodawca wyznacza samodzielnie lub w uzgodnieniu z pracownikami - przypomina Katarzyna Fałek-Kurzyna, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie.