Choć najlepszy jest z wody, to nasz region słynie z zupy Kniazia Boberka, zielonych pierogów, bobu po nadbużańsku. Sezon na bób w pełni, warto zadać komuś bobu. Oto 10 przepisów na bób zerwany prosto z grządki
Do dziś pamiętam z domu rodzinnego łuskanie bobu, który rzucało się na blachę węglowej kuchni. Bób najpierw syczał, lekko podskakiwał, nabierał brązowej skórki. Soliło się go na blasze, jadło łapczywie, parząc wargi.
Po latach, na jednym ze studenckich wyjazdów zagranicznych dostałem miskę zupy holenderskiej z bobem i małymi pulpecikami z wołowiny. Kilkanaście lat później doświadczony szef kuchni Janusz Ozga wymyślił polską wersję holenderskiej zupy nazywając ją zupa Kniazia Boberka. Zupa do dziś jest w karcie Dworu Anna, a w wersji holenderskiej: w „Valentino. Chleb i wino”.
Kulinarna historia bobu zaczęła się przed naszą erą. W starożytności bób był ważnym składnikiem diety, a lekkoatleci w Grecji jedli go przed treningiem, żeby poprawić wydajność organizmu. Rzymianie piekli z bobu fantastyczne placuszki. W średniowieczu ugotowany bób podawano z cebulą i doprawiano szafranem, bób w sałatkach jadała królowa Bona w Janowcu nad Wisłą. Co można zrobić z bobu?
1. Bób z oliwą i czosnkiem
Składniki: kilogram bobu, 3 szalotki, 3 ząbki czosnku, oliwa, pieprz, sól.
Wykonanie: wrzucić bób na wrzątek, dodać oliwy, ugotować. Odcedzić. Rozetrzeć czosnek z solą, wymieszać z bobem, polać oliwą. Podawać jako zakąskę do czerwonego wina.
2. Bób do makaronu
Składniki: 2 szklanki ugotowanego, obranego bobu, 10 zielonych oliwek, 4 ząbki czosnku, 4 łyżki posiekanego szczypioru, świeża mięta, oliwa z oliwek, sok z cytryny, sól, pieprz.
Wykonanie: zmiksować wszystkie składniki pasty. Powoli wlewać oliwę, wolno mieszając. Jeśli trzeba, doprawić. Można dodać starty parmezan. Przełożyć do słoiczków, zalać oliwą i schować do lodówki. Używać jak pesto do makaronu.
3. Bób po nadbużańsku
Składniki: 50 dag świeżego bobu, 50 dag swojskiej kiełbasy z czosnkiem, 10 dag nadbużańskiego boczku w ziołach, 4 łyżki szczypiorku, 2 ząbki czosnku, 2 łyżki posiekanej pietruszki, 1 łyżka koperku, 1 łyżka świeżej mięty, sól, pieprz.
Wykonanie: kiełbasę pokroić na kawałki, ugotować, ostudzić, pokroić na plasterki. W garnku stopić pokrojony boczek, dodać szczypior, boczek, dusić kilka minut. Dodać plasterki kiełbasy, pietruszkę, koperek i miętę, dusić 20 minut, doprawić solą z pieprzem. Dodać młody bób, dusić, aż będzie miękki. Podawać ze świeżym chlebem.
4. Dymka i bób
Składniki: kilogram bobu, 4 cebule dymki , szczypiorek , litr bulionu drobiowego, 10 dag ziemniaków, 2 łyżki oliwy z oliwek, sól, pieprz, świeży cząber, mięta.
Wykonanie: dymki i szczypior pokroić. Bób rozmrozić, obrać ze skóry. Ziemniaki pokroić w kostkę. W garnku rozgrzać oliwę. Włożyć dymkę i smażyć przez 5 min. Dodać bób, cząber, ziemniaki, smażyć przez 2 minuty. Wlać bulion, doprawić solą z pieprzem, gotować do miękkości warzyw. Kilkanaście ziaren wyjąć z zupy do dekoracji. Zupę zmiksować i przelać do wazy. Ozdobić ziarnami bobu i siekaną miętą.
5. Kopytka z bobem
Składniki: kilogram ziemniaków ugotowanych w mundurkach, kilogram ugotowanego bobu, 1 jajko, po tyle samo mąki pszennej i ziemniaczanej, sól, pieprz.
Wykonanie: ziemniaki i bób obrać, zmielić w maszynce. Dodać jajko, wymieszać, dosypać mąki pszennej i ziemniaczanej, doprawić do smaku solą i odrobiną pieprzu. Wyrobić ciasto jak na kopytka, podzielić na porcje, zrobić rulony, pokroić na kopytka.
Wrzucać na osoloną wodę, od czasu do czasu mieszając. Po odcedzeniu podawać ze stopionym masłem. Można posypać startym serem żółtym.
6. Kurczak z bobem
Składniki: 4 filety drobiowe, pół kilograma bobu, 50 g żurawiny suszonej, 20 g orzechów nerkowca, sól, pieprz, 1 pomarańcza, 50 g pistacji, 60 g masła.
Wykonanie: pierś nacinamy na kieszonkę, solimy i pieprzymy. Gotujemy bób, obieramy z łupinek, mielimy po ostygnięciu. Siekamy żurawinę i orzechy, dodajemy do farszu. Mieszamy wszystko, doprawiamy, wkładamy do kieszonki i pieczemy 20 min w piekarniku.
Przygotowujemy sos: wyciskamy pomarańczę, wlewamy sok na patelnię, redukujemy, dodajemy pistacje łuskane i posiekane. Na koniec klarujemy sos z zimnym masłem, zdejmujemy z palnika, polewamy piersi.
7. Pasztet z bobu
Składniki: kilogram bobu, 3 jaja, 1 bułka mała, 100 ml śmietany 36%, majeranek świeży, gałka muszkatołowa, sól, pieprz, 300 g kurek świeżych, 150 g szynki parmeńskiej, tymianek świeży, masło, pieprz, sól.
Wykonanie: gotujemy bób do miękkości, po wystygnięciu pół szklanki zostawiamy w całości, resztę mielimy w maszynce 3 krotnie. Bułkę namaczamy w śmietanie i również przepuszczamy w maszynce. Oba składniki łączymy w misce, dodajemy żółtka z jaj, świeży majeranek, gałkę, sól, pieprz. Doprawiamy do własnego smaku, ubijamy pianę z białek, dodajemy i delikatnie mieszamy.
Cały bób dodajemy na końcu, aby w przekroju był widoczny. Świeże kurki myjemy, szynkę parmeńską kroimy w delikatne paseczki, wszystko dusimy na maśle, dodajemy kurki oraz tymianek, na końcu solimy do smaku. Tak przygotowanym sosem polewamy.
8. Pierogi z bobem
Składniki: kilogram mąki pszennej, 1 jajko, olej, sól. Na nadzienie: kilogram świeżego bobu, 1 cebula, 25 dag boczku wędzonego, sól, pieprz, śwież bazylia.
Wykonanie: z podanych składników wyrobić ciasto. Nakryć ściereczką i odstawić na godzinę. Bób wrzucić do wody, dodać łyżeczkę cukru, zagotować, osolić, gotować 30 minut.
Boczek pokroić w kostkę, stopić, dodać od odcedzonego bobu, wymieszać, dodać świeżą bazylię i zmielić w maszynce do mięsa. Doprawić farsz solą i pieprzem.
Wyrobić pierogi, wrzucić na wrzątek, gotować do wypłynięcia. Podawać polane podsmażoną cebulką.
9. Pizza z bobem
Składniki: ciasto na pizzę, 20 dag ugotowanego bobu, 2 pomidory, 15 dag sera, ananas z puszki, 15 dag szynki, dużo czosnku, zioła na posypkę.
Wykonanie: na cieście ułożyć plastry szynki posypane posiekanym czosnkiem. Na szynkę plastry pomidorów bez skórki, bób, ananas pokrojony w kostkę i starty ser. Doprawić, piec, aż ser się zarumieni.
10. Sałatka z bobu
Składniki: 30 dag pomidorów malinowych, 10 dag koziego sera, 30 dag bobu, 7 dag bekonu, 8 listków bazylii. Na sos: 150 ml oliwy z oliwek, 5 dag suszonych pomidorów w zalewie, 2 małe ząbki czosnku, 1 łyżka musztardy francuskiej, sól, pieprz.
Wykonanie: pomidory kroimy w ćwiartki, dodajemy pokruszony ser kozi, ugotowany i obrany z łupinek bób. Bekon kroimy w cienkie paseczki i grillujemy tak, aby pozbyć tłuszczu a zarazem uzyskać chrupiący smak. Dodajemy liście bazylii. Przygotowujemy sos: rozdrabniamy suszone pomidory z oliwą z oliwek i czosnkiem, dodajemy musztardę francuską i nie rozdrabniamy, aby gorczyca była wyczuwalna. Doprawiamy solą i pieprzem.