W poniedziałek w kilku miejscach trwały wydarzenia upamiętniające Lublin we wrześniu 1939 roku. Tak uczciliśmy 80. rocznicę obrony miasta. 9 września 1939 roku o godzinie 9.30 miał miejsce jeden z tragicznych momentów w historii Lublina. Wtedy właśnie rozpoczęło się bombardowanie miasta przez Niemców, w wyniku którego zginęło około 1000 osób.
W poniedziałek pod tablicą upamiętniającą pracowników Zarządu Miejskiego, którzy zginęli wskutek bombardowania i na zbiorowej mogile mieszkańców Lublina poległych we wrześniu 1939 roku pojawiły się wieńce i kwiaty.
Galeria: 9 września 1939. 80 lat od tragicznych wydarzeń
W poniedziałek także minęło 80 lat od tragicznej śmierci Józefa Czechowicza, który był jedną z ofiar bombardowania. Dom Słów zaprosił pod pomnik poety na plac Czechowicza, gdzie można było posłuchać wierszy lubelskiego poety.
Tuż obok, na placu Litewskim, można oglądać wystawę ,,Lublin po bombardowaniu 9 IX 1939 r.”, przygotowaną przez Archiwum Państwowe. Wyeksponowano na niej 39 zdjęć Ludwika Hartwiga, który dokumentował zniszczenia powstałe w Lublinie w wyniku niemieckiego bombardowania, a także pokazywał życie codzienne mieszkańców odbudowujących miasto. Fotografiom towarzyszy wykaz domów zbombardowanych w 1939 r. oraz plan miasta z zaznaczonymi miejscami największych zniszczeń powstałych w Lublinie w latach 1939-1943.
W poniedziałek odsłonięto także tablicę pamiątkową upamiętniającą zasługi adwokata Stanisława Kalinowskiego dla Lublina. Uroczystości towarzyszyła konferencja, jednym z prelegentów był Rafał Kalinowski, wnuk prawnika. To Stanisław Kalinowski w pierwszych dniach II wojny światowej przejął ewakuowany z Warszawy obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” i doprowadził do ukrycia w budynku biblioteki przy ulicy Narutowicza.