Trzy ostatnie dni lipca. Wtedy ratusz weźmie się za odkomarzanie Lublina. – Zastosowany preparat jest całkowicie nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt domowych – zapewniają urzędnicy.
– Czy mogliby się państwo zająć tematem plagi komarów w Ogrodzie Saskim – napisała do nas jedna z Czytelniczek. - Jestem mamą malutkiego dziecka mieszkającą w centrum miasta i korzystam z uroków parku. Niestety nie można w nim spacerować, bo tuż po wejściu wózek i maleństwo atakują komary. Ten problem dotyczy wszystkich terenów zielonych w tym mieście – dodaje i zachęca ratusz, żeby w końcu zajął się komarami.
Okazuje się, że miasto już zaplanowało wielką akcję odkomarzania. Zostanie przeprowadzona w dniach 28-31 lipca. Odkomarzanie będą przede wszystkim miejskie skwery i parki o łącznej powierzchni ok. 175 hektarów. Dokładne lokalizacje mają zostać podane w przyszłym tygodniu.
– Z uwagi na uciążliwość występowania komarów oraz odpowiadając na liczne prośby mieszkańców w tym zakresie, przystępujemy do tegorocznej akcji odkomarzania. W tym roku, ze względu na niewielką liczbę owadów, prawdopodobnie mającą związek z wiosenną suszą, nie było konieczności przeprowadzania takiej akcji wcześniej. W związku z tym zaplanowaliśmy jeden etap akcji, który zostanie przeprowadzony do końca lipca - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta lublina.
Akcja ma być prowadzona w godzinach wieczornych i w nocy. Przyczyną tego jest to, że zastosowany preparat jest skuteczny wyłącznie w temperaturze powietrza nieprzekraczającej 20 stopni Celsjusza.
Ratusz od razu uczula, że odkomarzanie będzie się odbywało wyłącznie na miejskich działkach. – Miasto nie ma możliwości zamgławiania terenów, które nie są w jego administracji np. osiedli mieszkaniowych. By poprawić komfort życia, zarządcy nieruchomości i właściciele prywatnych działek mogą to zrobić we własnym zakresie – tłumaczy Monika Głazik, z biura prasowego Ratusza.
Miasto zleci specjalistycznej firmie usługę odkomarzania przy użyciu metody zamgławiania, a nie opryskiwania. – Wykonawca będzie zobowiązany do użycia preparatów bezpiecznych dla ludzi i zwierząt domowych oraz pszczół, posiadających w tym zakresie odpowiednie atesty m.in. PZH i Ministerstwa Rolnictwa. Zabrania się stosowania preparatów na bazie dichlorfosu, typu Winylotox i Winylosept. Najczęściej stosowane przy odkomarzaniu są preparaty, w których składnikiem czynnym jest permetryna. Środkiem zastosowanym w ubiegłym roku był Aspermet 200 EC – mówi Głazik.