161 mieszkań ma powstać w bloku planowanym przy ul. Wojtasa przez jednego z deweloperów. Ten obszar został niedawno przeznaczony przez Radę Miasta pod rozbudowę Czechowa, więc podobnych inwestycji może być tutaj znacznie więcej.
Nowy blok miałby powstać przy ul. Wojtasa tuż za zalążkiem skrzyżowania z nieistniejącą jeszcze ulicą. O wyznaczeniu tu obszarów pod zabudowę wielorodzinną zdecydowała w marcu Rada Miasta, zatwierdzając nowy plan zagospodarowania terenów na wschód od ul. Choiny między Związkową a Wojtasa. Sporą ich część zajmują pola, a poprzedni plan wyznaczał tu strefę aktywności gospodarczej.
W nowym planie mowa jest o zabudowie mieszkaniowej i usługowej. Osią przyszłego osiedla ma być nowa droga, która będzie poprowadzona od ul. Choiny naprzeciw ul. Szwajcarskiej a zakończy się skrzyżowaniem z ul. Wojtasa naprzeciw Czerwcowej. Droga podzieli obszar na dwie części. W jednej (między ul. Choiny a nową drogą) przewidziano zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i usługową, zgodnie obecnym zagospodarowaniem terenu. W drugiej (na wschód od nowej ulicy) przewidziano zabudowę wielorodzinną i usługową.
Deweloperzy niemal zaraz po uprawomocnieniu się planu pojawili się w Urzędzie Miasta z pierwszymi wnioskami o decyzje dotyczące budowy mieszkań.
Niedawno do Ratusza trafił wniosek lubelskiej spółki GDL, która stara się o decyzję środowiskową dla bloku przy wyjeździe z planowanej ulicy do istniejącej ul. Wojtasa, w strefie wskazanej pod zabudowę wielorodzinną. Jeśli spółka uzyska taką decyzję, będzie mogła się starać o pozwolenie na budowę.
– W ramach przedsięwzięcia planowana jest budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z garażem podziemnym, miejscami postojowymi na powierzchni oraz zagospodarowaniem terenu. Budynek będzie miał osiem kondygnacji w części południowej i dziewięć w części północnej – informuje Anna Czerwonka z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.
– Łączna liczba lokali mieszkalnych wskazana we wniosku wynosi 161, zaś miejsc parkingowych 183, w tym 176 w garażu podziemnym i 7 na powierzchni terenu – wylicza Czerwonka.
GDL nie jest pierwszym deweloperem, który zgłasza się z wnioskiem do Urzędu Miasta po zmianie przeznaczenia terenu. W ostatnich dniach czerwca wydane zostało pozwolenie na budowę bloku planowanego przez spółkę LUK Jacek Wysokiński i Wspólnicy. Budynek miałby stanąć niedaleko budynku ze sklepem sieci Biedronka. Wniosek dewelopera dotyczyło bloku o wysokości od 7 do 11 kondygnacji nadziemnych, z 73 mieszkaniami i 4 lokalami usługowo-handlowymi. Projekt przewiduje też 101 miejsc parkingowych.