Uniwersytet Przyrodniczy będzie nagradzać najbardziej aktywnych naukowców. Z kolei UMCS szykuje się do drugiego rozdania pieniędzy w ramach własnego funduszu stypendialnego. Lubelskie uczelnie coraz chętniej wspierają swoich studentów i pracowników
Nagrody naukowe rektora Uniwersytetu Przyrodniczego po raz pierwszy zostaną wręczone podczas zaplanowanego na 18 maja święta uczelni. Będą o nie mogli starać się autorzy lub współautorzy prac i badan naukowych. Wyróżnienia będą przyznawane w trzech kategoriach: publikacja w czasopiśmie o najwyższym współczynniku wpływu, największa liczba cytowań oraz badania aplikacyjne.
- Nagroda jest formą wyróżnienia pracowników za osiągnięcia w dziedzinie naukowo-badawczej, za najlepsze projekty innowacyjne. Stanowi docenienie wkładu pracy i zaangażowania we współpracę ze środowiskiem biznesowym – mówi Iwona Pachcińska, rzecznik uczelni. I dodaje, że nagrody będą miały także wymiar finansowy. O jakich kwotach jest mowa, tego nie zdradza.
Z kolei Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w tym roku po raz pierwszy uruchomił własny fundusz stypendialny skierowany do studentów. Najlepsi z nich mogli ubiegać się o dodatkowe wsparcie w formie jednorazowego stypendium wynoszącego 2 tys. 770 zł.
- Można je było otrzymać w jednej z czterech kategorii: za osiągnięcia naukowe, artystyczne, sportowe oraz za działalność społeczną – wylicza Aneta Adamska, rzecznik największej lubelskiej uczelni. - Zainteresowanie było ogromne. W ramach tegorocznej puli o stypendia aplikowało aż 260 osób, spośród których nagrodzono 35 najlepszych.
UMCS szykuje się do uruchomienia kolejnej edycji funduszu. Nabór wniosków rozpocznie się pod koniec tego roku kalendarzowego.
Podobny fundusz działa na Uniwersytecie Medycznym. Od 2014 roku o dodatkowe stypendia mogą starać się studenci od drugiego do ostatniego roku studiów oraz zatrudnieni na uczelni młodzi naukowcy, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Najlepsi otrzymują comiesięczne wsparcie w granicach ok. tysiąca złotych.