Osoba oddająca honorowo krew może pomniejszyć w zeznaniu rocznym swój dochód. Ulga ta, w ramach darowizny, przysługuje zarówno osobom rozliczających się do 30 kwietnia poprzez złożenie zeznań PIT-36 i 37, jak i osobom, które wybrały ryczałt ewidencjonowany i składały do końca stycznia zeznanie PIT-28.
– Od dochodu, a w przypadku ryczałtowców od przychodu, odlicza się równowartość oddanej krwi. Kwota ta wynosi 130 zł za litr oddanej krwi – wyjaśnia Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie. – Bez znaczenia jest, czy oddajemy krew, czy osocze, bowiem przelicznik jest taki sam i wynosi 130 zł zarówno za krew, jak i osocze.
Darowizna jest limitowana i wynosi 6 proc. dochodu (przychodu w przypadku ryczałtowca). Dlatego może się zdarzyć, że osoba, która oddała kilka razy w ciągu roku krew, nie będzie mogła skorzystać z odliczenia w pełnej wysokości. Ci, którzy chcą skorzystać z tej ulgi, muszą posiadać także zaświadczenie ze stacji krwiodawstwa potwierdzające ilość oddanej krwi. Dokumentu tego nie dołącza się do zeznania, ale należy go przechowywać do upływu terminu do przedawnienia zobowiązania podatkowego, tj. przez okres 5 lat licząc od końca roku, w którym złożono zeznanie podatkowe.
– W przypadku otrzymania ekwiwalentu pieniężnego za oddaną krew podatnik nie może skorzystać z tej ulgi – zaznacza Szpakowska.
Ulgę dla honorowych krwiodawców rozliczamy w załączniku "O” w rubryce "darowizna”.
Honorowy krwiodawca
Jeżeli oddasz honorowo co najmniej 5 litrów krwi (kobiety) lub 6 litrów krwi (mężczyźni) otrzymasz tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Tytuł ten upoważnia Cię do otrzymania bezpłatnych leków umieszczonych w wykazie leków podstawowych i uzupełniających oraz do korzystania ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej i aptek poza kolejnością. Po oddaniu 18 litrów krwi uzyskasz prawo do bezpłatnych przejazdów liniami MPK w Lublinie. Po oddaniu krwi otrzymuje się też ekwiwalent kaloryczny w postaci czekolad. W dniu oddania krwi przysługuje też dzień wolny od pracy i nauki. Poza tym można otrzymać wynik oznaczenia grupy krwi.
Kto może oddać krew
Możesz oddać krew, jeżeli ukończyłeś 18 rok życia, nie chorowałeś na żółtaczkę zakaźną, w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie przechodziłeś żadnych zabiegów chirurgicznych. Warunkiem jest także, by nie wykonywano u ciebie akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie przyjmowałeś nigdy narkotyków, w ostatnim czasie nie przyjmowałeś szczepień ochronnych, nie przyjmujesz i ostatnio nie przyjmowałeś żadnych leków, nie przechodzisz aktualnie żadnej infekcji (katar, kaszel, ból gardła).