Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 maja 2011 r.
21:12
Edytuj ten wpis

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie rozbuduje weterynarię

Wczoraj jednym z pacjentów kliniki był źrebak Ola, który ma kłopoty ze stawami. Po otwarciu nowego o
Wczoraj jednym z pacjentów kliniki był źrebak Ola, który ma kłopoty ze stawami. Po otwarciu nowego o

Nowa przychodnia, sale zabiegowe, boksy dla zwierząt, laboratoria, aule i parking na ponad 350 aut. To wszystko znajdzie się w nowych budynkach Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, które UP chce postawić przy ul. Głębokiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Uczelnia właśnie ogłosiła przetarg na dokumentację Innowacyjnego Centrum Patologii i Terapii Zwierząt. Co ważne, z nowych obiektów będą korzystali nie tylko naukowcy i studenci, ale też wszyscy mieszkańcy regionu, którzy przywożą na ul. Głęboką chore zwierzęta. Po rozbudowie te będą mogły być leczone w komfortowych warunkach.

Nowa weterynaria ma stanąć w miejscu obecnej Kliniki Chorób Wewnętrznych. Ta zostanie zburzona. – Były zakusy, żeby wpisać ten budynek do rejestru zabytków. Okazało się jednak, że nie spełnia unijnych wymogów w tym zakresie. Można go więc zburzyć – wyjaśnia Henryk Bichta, kanclerz UP.

W jego miejscu powstanie nowoczesny obiekt, do którego, oprócz wspomnianej kliniki, przeniesie się część innych jednostek uczelnianej weterynarii. Z zewnątrz gmach będzie podobny do budowanego obok centrum naukowego – pokryty szkłem i utrzymany w zielonej tonacji (projektuje go ten sam architekt, co centrum – Jadwiga Jamiołkowska).

A w środku? Część naukowo-badawcza zostanie ulokowana w dwóch budynkach połączonych łącznikiem, jednym dla zwierząt gospodarskich, drugim dla zwierząt towarzyszących. Obok powstanie 4-poziomowy otwarty parking na 356 aut.


Na parterze pierwszego budynku (A) będą boksy dla dużych zwierząt oraz blok operacyjny z niezbędną diagnostyką. Na 1 piętrze zlokalizowano szatnię i sale dydaktyczne dla studentów, a z poziomu 2 piętra – wejścia do auli na 230 miejsc. Pozostałą powierzchnię przeznaczono na laboratoria, pracownie naukowe i dydaktyczne oraz pokoje pracowników.

Na parterze budynku B przewiduje się lokalizację pomieszczeń diagnostycznych, zabiegowych i boksów dla małych zwierząt, szatnie dla studentów i personelu oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze. Na 1 piętrze będzie przychodnia oraz aula. A na 2 piętrze – blok operacyjny z laboratoriami.

– To najważniejsza inwestycja dla całego uniwersytetu – nie kryje prof. Stanisław Winiarczyk, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP. – Nasz wydział jest jedynym, który posiada I kategorię w klasyfikacji ministerialnej i akredytację europejską. Nasi absolwenci mogą od razu pracować na terenie całej Unii.
Mimo to, wydział jest jednym z najbardziej zaniedbanych na uczelni. Poza nowym wiwarium, naukowcy korzystają ze starych budynków przy ul. Głębokiej. – Mówiąc oględnie, te warunki są teraz niedostateczne – podkreśla dziekan.

Kiedy ruszy budowa? To zależy od pieniędzy. Uczelnia chce je zdobyć m.in. z Unii Europejskiej – z rezerwy, która zostanie po rozliczeniu projektów już realizowanych w całym kraju. – Ci, którzy będą mieli gotowe projekty, będą mogli się o nie starać w pierwszej kolejności. Właśnie na to liczymy. I dlatego już teraz przygotowujemy dokumentację – usłyszeliśmy na uniwersytecie.

Inwestycje w Lublinie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty