Nie będzie Polsko-Ukraińskiej Akademii im. Jerzego Giedroycia. W Lublinie powstanie natomiast międzynarodowy uniwersytet.
To prawdziwy przełom w sprawie przekształcenia lubelskiego Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów w samodzielną jednostkę naukowo-dydaktyczną.
Jesienią zeszłego roku władze uczelni prowadzących kolegium zdecydowały o powołaniu w jego miejsce Polsko-Ukraińskiej Akademii. Specjalnie powołany zespół ekspertów przygotował projekt ustawy powołującej Akademię oraz wzór jej statutu. Dokumenty w styczniu trafiły do kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ten miał skierować wniosek do Sejmu. Akademia miała rozpocząć działalność z początkiem nowego roku akademickiego. Tak się jednak nie stanie.
- Właśnie dowiedzieliśmy się, że większe poparcie polskich władz ma bezpośrednia współpraca uczelni z Polski i Ukrainy, która w może doprowadzić do powołania uniwersytetu - mówi dr Włodzimierz Osadczy, kanclerz EKPiUU. Oznacza to, że o starcie nowej uczelni już w październiku, lepiej zapomnieć.
- Droga do powstania międzynarodowego uniwersytetu jest długa, ale możliwa do pokonania - podkreśla kanclerz. - Najpierw musimy wybrać po jednej uczelni z Polski i Ukrainy, które będą koordynowały działania w obu krajach. Kolejny krok to powołanie konwentu nowego uniwersytetu i podpisanie umowy międzynarodowej, która umożliwi pełnoprawne działanie uczelni w obu krajach.
Właśnie o tym kanclerz Osadczy i rektor UMCS prof. Wiesław Kamiński, rozmawiali z władzami ukraińskich uczelni w zeszłym tygodniu w Kijowie.
- Przez rok rządów prezydenta Juszczenki i całego obozu proeuropejskiego spodziewaliśmy się większego zainteresowania kolegium - przyznaje kanclerz. - To, że przez ostatnie lata inicjatywa była finansowana tylko przez stronę polską, mówi samo za siebie.
Dlatego władze kolegium szukają innych możliwości. - Rozważamy powołanie fundacji, która mogłaby gromadzić środki po stronie ukraińskiej. Tam są tam środowiska gotowe wspierać takie inicjatywy - mówi Osadczy.
Uniwersytet polsko-ukraiński, w przeciwieństwie do kolegium i akademii, oprócz studiów doktoranckich ma prowadzić także studia licencjackie i magisterskie.