- Pracownikom zatrudnionym na dworze w temperaturze przekraczającej 25 stopni należą się zimne napoje. Podobnie w pomieszczeniach, gdy jest ponad 28 stopni.
• Czy przepisy precyzują maksymalną temperaturę w miejscu pracy w pomieszczeniu, powyżej której należy przerwać pracę?
- Nie, ale pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Konieczna jest stała wymiana powietrza.
• Czy podczas gorąca mamy prawo
do swobodniejszego stroju i dłuższych przerw w pracy?
- O stroju pracowników decyduje pracodawca, chyba że na konkretnym stanowisku jest obowiązek stosowania odzieży ochronnej. Natomiast przepisy dają nam tylko 15 minut przerwy wliczonej do czasu pracy i to tylko przy zatrudnieniu przez co najmniej 6 godzin na dobę.
W życie weszły jednak przepisy unijne dotyczące spraw bhp, w tym organizacji pracy i zgodnie z nimi wiele spraw także dotyczących przerw w pracy podlega negocjacji między pracodawcą a przedstawicielami pracowników. Np. przesunięcia godzin pracy w firmach budowlanych. Zaczynają bardzo wcześnie, potem mają przerwę w największe upały i znowu ruszają późnym popołudniem.
• Coraz częściej bywa u nas tak gorąco jak w Afryce. Czy możemy liczyć na zwolnienia z pracy podczas upałów?
- W niektórych krajach obowiązuje czasami nawet kilkugodzinna sjesta. A nasze rozwiązania dopuszczają wprowadzenie jednej przerwy
nie wliczanej do czasu pracy. Nie może przekraczać 60 minut i można ją przeznaczyć na posiłek lub załatwienie spraw osobistych.