Najbardziej niezadowoleni z obsługi są klienci w Łodzi i Lublinie. Samo woj. lubelskie znalazło się w rankingu wysoko.
Raport „Jakość obsługi w Polsce za 2016 rok” przygotował Polski Program Jakości Obsługi, a o jego wynikach poinformował wczoraj portalsamorzadowy.pl.
Autorzy raportu zwracają uwagę, że co piąty klient wychodzi z miejsca obsługi niezadowolony. W badaniu prześwietlono wszystkie możliwe branże – od sklepów, po instytucje finansowe, placówki oświatowe, centra rozrywki, hotele, a także urzędy i instytucje publiczne.
W zestawieniu najlepiej wypadły wschodnie regiony Polski, z kolei najmniejsze zadowolenie klientów wykazano w północnej części kraju. Co do poszczególnych województw – najniższe wskaźniki osiągnęły mazowieckie i małopolskie.
W grupie dużych miast najlepiej w rankingu wypadły Rzeszów i Zielona Góra. Tutaj ponad 8 na 10 klientów jest zadowolonych z obsługi. Podium zamykają Katowice. Natomiast najgorzej wypadają Łódź i Lublin, które – podkreśla portalsamorządowy.pl – praktycznie co roku znajdują się u dołu zestawienia. Wskaźniki w tych miastach niewiele przekroczyły 70 proc., a to oznacza, że średnio 3 na 10 klientów jest niezadowolonych z obsługi. Autorzy tym bardziej dziwią się niskiej pozycji Lublina, ponieważ samo woj. lubelskie znalazło się w rankingu wysoko.
Z raportu wynika, że klienci najczęściej narzekają na długi czas oczekiwania na personel, wydłużające się kolejki i jakość reakcji personelu na spontanicznie pojawiające się problemy. Z kolei chwalone są wiedza i kompetencje personelu oraz wygląd placówek.
Dane w raporcie oparte są na opiniach konsumentów, zbieranych cały rok za pośrednictwem portalu jakoscobslugi.pl oraz aplikacji mobilnej Premia360. W okresie od 1 grudnia 2015 do 30 listopada 2016 zebranych zostało 105 981 opinii z całego kraju.
Źródło: Portalsamorzadowy.pl