Być może w przyszłym roku będzie można korzystać z wypożyczalni skuterów. To system podobny do rowerowego. Ze „skuterów na minuty” korzystają w Warszawie, Poznaniu i Trójmieście
Pomysł wyszedł od przedstawicieli środowisk startupowych działających w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym.
– Zainteresowali nas tego typu projektami, jakie powstały w innych miastach. Prowadzimy rozmowy z dwiema firmami, które są zainteresowane ekspansją i chcą wejść na nowe rynki. Pomagamy im m.in. w kontaktach z firmami i instytucjami, które mogłyby im udostępnić miejsce na montaż stacji do ładowania skuterów – mówi nam Tomasz Małecki, prezes LPNT. – W przypadku Lublina dodatkową gwarancją powodzenia tego typu przedsięwzięcia jest fakt, że mamy trolejbusy i autobusy elektryczne, a rekordy popularności bije Lubelski Rower Miejski. Nie bez znaczenia jest także studencki charakter miasta. To było najbardziej istotne dla naszych rozmówców.
Obecnie w Polsce istnieją trzy wypożyczalnie „skuterów na minuty”. Pierwszą była Blinkee, która działa na terenie Warszawy, Poznania i Trójmiasta. Czy możemy dołączyć do tej listy? – W 100 proc. nie możemy tego potwierdzić, ale nie wykluczamy, że mamy to w planach – usłyszeliśmy od przedstawiciela firmy.
Nieco bardziej rozmowna jest konkurencja. – Zaczynaliśmy w Warszawie, gdzie pomysł się przyjął, a użytkownicy korzystają często z naszej oferty. Naturalna jest więc chęć jej rozszerzenia na największe miasta w Polsce, a Lublin się do nich zalicza. W tej chwili nie mogę jednak potwierdzić czy i kiedy zaczniemy tu działalność – mówi Karolina Sikorska, współzałożycielka firmy Jeden Ślad, która w stolicy dysponuje setką jednośladów.
Jest jeszcze firma Scroot, która w odróżnieniu od stawiającej na skutery elektryczne konkurencji, oferuje pojazdy spalinowe. – Szukamy nowych miejsc, w których moglibyśmy uruchomić naszą usługę. Lublin jest dla nas interesujący, ale jeszcze żadnych rozmów w tej sprawie nie prowadziliśmy – przyznaje Michał Michalak, prezes firmy.
* Ile to kosztuje? Każdy z operatorów ma swój cennik, a w nim m.in. różne warianty abonamentów i promocje dla nowych użytkowników. Cena za minutę jazdy wynosi od 41 do 69 groszy.