W Lublinie rozpoczęły się egzaminy adwokackie i radcowskie. Do rozwiązywania zadań przystąpiło blisko 200 osób.
– Egzamin adwokacki jest zwieńczeniem 3-letniej aplikacji adwokackiej, podczas której aplikanci zdobywali niezbędną wiedzę oraz doświadczenie by w przyszłości wykonywać ten trudny, aczkolwiek ciekawy zawód – mówi adw. Maciej Chorągiewicz, rzecznik prasowy Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie.
W tym roku do egzaminu przystąpiło 57 osób. Pierwszego dnia przyszli adwokaci zmagali się z zadaniami z zakresu prawa karnego. Środa będzie poświęcona zagadnieniom prawa cywilnego. W kolejnych dwóch dniach młodzi prawnicy będą mierzyć się z zadaniami z prawa gospodarczego, administracyjnego oraz etyki adwokackiej. Zadania polegają np. na przygotowaniu apelacji lub umowy handlowej.
– Poziom zdawalności egzaminu wynosi u nas ponad 90 procent i jest najwyższy w Polsce – dodaje adw. Maciej Chorągiewicz.
Wyników tegorocznego egzaminu można się spodziewać w połowie czerwca. Kto nie zda będzie mógł spróbować ponownie dopiero za rok.
Egzamin radcowski w Lublinie
Jednocześnie z egzaminem adwokackim rozpoczął się egzamin zawodowy dla przyszłych radców prawnych. Przystąpiło do niego 113 osób.
– Egzamin składa się z pięciu części i trwa 4 dni. W pierwszym dniu egzaminu zdający rozwiązują zadanie z zakresu prawa karnego, w drugim dniu – zadanie z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego, w trzecim dniu – zadanie z zakresu prawa gospodarczego. Czas na rozwiązanie każdego z tych zadań wynosi 360 minut – wyjaśnia Ewa Urbanowicz, rzecznik Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie.
Czwartego dnia egzaminu zdający będą rozwiązywać zadanie z prawa administracyjnego oraz z zasad wykonywania zawodu lub etyki. Czas na rozwiązanie tych zadań to w sumie 480 minut. – Zdający piszą egzamin na własnych komputerach z wykorzystaniem specjalnej aplikacji, która blokuje możliwość kontaktu z innymi programami komputerowymi – dodaje Ewa Urbanowicz.
Oczywiście podczas egzaminu przyszli radcy nie mogą też mieć przy sobie np. telefonów komórkowych.