Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 sierpnia 2022 r.
9:02

Wcale nie trzeba mieć w domu tropików. Jak zaoszczędzić pieniądze w dobie drożyzny

Autor: Zdjęcie autora drs
54 5 A A
(fot. Pixabay)

Zmniejszenie temperatury w mieszkaniach może zauważalnie zmniejszyć zużycie energii cieplnej – przypominają przed sezonem grzewczym lubelscy energetycy. Proponują, by już teraz pomyśleć o oszczędzaniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Badania wykazują, że mieszkania w Lublinie są przegrzewane – informuje Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. – Mieszkańcy Lublina w dużej mierze nauczyli się już racjonalnie korzystać z wody czy energii elektrycznej, ale wciąż marnują sporo ciepła. Z badań wynika, że ponad połowa z nich przegrzewa swoje mieszkania, utrzymując średnią temperaturę na poziomie co najmniej 22 stopni Celsjusza.

– Obniżenie temperatury wewnętrznej tylko o 1 stopień Celsjusza to oszczędności w zużyciu ciepła o ok. 5 proc. – wylicza Teresa Stępniak-Romanek, rzeczniczka LPEC. Powołuje się przy tym na wyniki badań przeprowadzonych przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej. Wyliczyli oni, że gdyby wszyscy mieszkańcy Polski korzystający z ciepła systemowego (czyli tego z sieci) zmniejszyli temperaturę w swoich mieszkaniach do 20 stopni Celsjusza, to w ciągu roku w skali kraju uda się oszczędzić milion ton węgla i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 2 mln ton.

– Niższa średnia temperatura w domu odbije się także pozytywnie na naszym domowym budżecie – przypomina LPEC. – Obniżenie średniej temperatury w mieszkaniu o 1 stopień Celsjusza to zmniejszenie zużycia ciepła o ok. 5 do 8 proc.

Obecnie oszczędności są szczególnie ważne w związku z sytuacją międzynarodową.

>>>Lublin, Zamość, Dęblin... Miasta dobija drożyzna. Mniej światła, mniej ciepła<<<

Sytuacja jest trudna

Z Komisji Europejskiej płyną już sygnały o tym, że należy zachęcać mieszkańców do ograniczenia temperatury wewnątrz mieszkań do 19 stopni. To efekt obaw o ciągłość dostaw gazu. Rosja przykręca kurek Europie Zachodniej i pojawiają się nawet obawy, że zakręci go całkowicie. Dodajmy, że gaz jest głównym paliwem największej w Lublinie elektrociepłowni na Wrotkowie.

– Sytuacja na europejskim rynku gazu jest bardzo trudna – przyznaje w oficjalnym komunikacie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. – Intensywnie pracujemy, aby przygotować się do nadchodzącego sezonu grzewczego. Między innymi maksymalnie wykorzystujemy możliwości związane z zakupami gazu LNG i prowadzimy rozmowy z kilkoma znaczącymi producentami gazu działającymi na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Niedawno Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie w sprawie zmniejszenia o 15 proc. zapotrzebowania na gaz. – Tak, by przygotować się na ewentualne zakłócenia w dostawach gazu z Rosji, która stale używa dostaw gazu jako broni – czytamy w komunikacie UE.

– Państwa członkowskie zgodziły się zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. o 15 proc. w porównaniu ze średnim zużyciem z ostatnich pięciu lat i zastosować w tym celu wybrane przez siebie środki – informuje UE. – Wśród środków mogłyby się znaleźć: ograniczenie zużycia gazu w sektorze energii elektrycznej, zachęty do przestawienia się na inne rodzaje paliwa w przemyśle, kampanie podnoszące świadomość, ukierunkowane zobowiązania do ograniczenia ogrzewania i chłodzenia oraz środki rynkowe, takie jak aukcje między przedsiębiorstwami.

Jak oszczędzić w domu

Korzystający z sieci ciepłowniczych powinni zadbać o to, żeby ich grzejniki nie były zasłonięte różnymi meblami i innymi przedmiotami. Nie powinny być również zapowietrzone. Dzięki temu będą mogły efektywnie ogrzewać pomieszczenia. Temperatura nie wszędzie musi być taka sama. Najchłodniej może być w sypialni, gdzie wystarczy nawet 18 stopni, natomiast najcieplej powinno być w łazience (do 24 stopni).

Gdy mieszkanie jest puste, temperaturę można ograniczyć, by zmniejszyć zużycie energii. Pomagają w tym specjalne głowice termostatyczne, które montuje się do grzejników. Czuwają one nad tym, by w pomieszczeniu panowała dokładnie taka temperatura, jaką im zaprogramowano. Urządzenie można zaprogramować tak, by ułożyć mu coś w rodzaju planu tygodnia. W porach dnia, w których domownicy są w pracy lub w szkole, ogrzewanie wnętrz będzie zredukowane.

Bardzo istotny jest również sposób wietrzenia pomieszczeń. – Chcąc przewietrzyć mieszkanie, zawsze najpierw przykręć kaloryfer, a następnie otwórz szeroko okna – instruuje LPEC. – Wywietrz intensywnie pomieszczenie, jednak nie dłużej niż 10-15 minut, aby świeże powietrze dostało się do środka. Po zamknięciu okien ponownie odkręć kaloryfer, by cieszyć się ciepłym i świeżym powietrzem w swoim mieszkaniu.

Aby zmniejszyć straty ciepła, należy się przyjrzeć szczelności okien. W budynkach wielorodzinnych nie należy ignorować w sezonie grzewczym otwartych okien na klatkach schodowych i korytarzach.

– Jeśli w częściach wspólnych budynku występują jakiekolwiek nieszczelności, to lepiej mieć świadomość, że w tych miejscach może uciekać ciepło, za które płacą wszyscy mieszkańcy budynku – radzi LPEC. – Chcąc zaoszczędzić na rachunkach upewnij się, że ciepło w częściach wspólnych nie marnuje się, a w razie wątpliwości zwróć uwagę administracji.

Pomaga też zdrowiu

Zbyt wysoka temperatura w mieszkaniach nie sprzyja również naszemu zdrowiu. Gdy powietrze jest wysuszone, łatwiej jest o choroby dróg oddechowych, stany zapalne gardła i obniżenie odporności organizmu. – W warunkach wysokiej temperatury rozwijają się czynniki środowiskowe, które są niezdrowe dla domowników, np. roztocza kurzu domowego czy zarodniki grzybów pleśniowych – mówi prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński, specjalista zdrowia publicznego i alergolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W przegrzanych pomieszczeniach ludzie czują się źle, mają bóle głowy, źle śpią. Suche powietrze źle wpływa na drogi oddechowe, może spowodować martwicę nabłonka błony śluzowej nosa, zatok przynosowych i gardła. Z tego powodu pojawiają się u pacjentów dolegliwości takie jak chrypka, zatkany nos i uczucie dyskomfortu w obrębie górnych dróg oddechowych. Dlatego rekomendujemy, żeby te temperatury były jednak niższe.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty