Kolejne lecznice będą wykonywać na koszt miasta zabiegi sterylizacji psów i kotów oraz znakowania psów wszczepianymi pod skórę czipami. Na wizytę w gabinecie trzeba się wcześniej umówić.
– Sterylizacja to najskuteczniejszy sposób rozwiązywania problemu bezdomności zwierząt oraz braku kontroli nad ich rozmnażaniem – stwierdza Blanka Rdest-Dudak, odpowiedzialna w Urzędzie Miasta za przeprowadzenie akcji, o któtrą upomnieli się sami mieszkańcy w głosowaniu nad podziałem budżetu obywatelskiego.
Właśnie z tych funduszy opłacane będą zabiegi sterylizacji psów i kotów utrzymywanych przez mieszkańców Lublina. Od początku roku na koszt miasta wykonano już ponad 140 takich zabiegów.
– Do drugiego etapu projektu dołączyły dodatkowe lecznice, w których będzie można skorzystać z bezpłatnych zabiegów – informuje Rdest-Dudak.
Te lecznice to: • NOE, ul. Wierzbowa 5 (tel. 516 810 901) • Vet, ul. Młodej Polski 18 (tel. 81 746 78 63) • Eurovet, ul. Halickiego 3 (tel. 605 666 101).
– Terminy wizyt w poszczególnych lecznicach należy umawiać telefonicznie – zastrzega Anna Czerwonka z lubelskiego Ratusza.
W każdym ze wspomnianych gabinetów można również na koszt miasta oznakować swojego psa poprzez wszczepienie mu pod skórę specjalnego mikroprocesora. W tym roku miasto opłaciło już 110 takich zabiegów. W urządzeniu zakodowane są informacje pozwalające na dotarcie do właściciela zwierzęcia, które zaginęło i tęskni za domem.
Takie powroty ułatwia też zwykła blaszka z numerem telefonu do właściciela, którą można za darmo dostać (opłaca ją miasto) w zakładzie Foto Centrum przy Wieniawskiej 6. Grawerowanie wykonywane jest na poczekaniu. Blaszki pobrało w tym roku już prawie 270 osób.
Również na koszt miasta można sterylizować koty, które nie mają domu, tylko żyją na wolności. Osoby dostarczające im pożywienie i wodę mogą dostarczać zwierzęta (po uprzednim umówieniu) do wspomnianych już lecznic przy Młodej Polski i Wierzbowej oraz do lecznicy AgiVet przy Sławinkowskiej 106 (tel. 537 758 402).