Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 września 2016 r.
8:15

Wieżowiec koło Olimpu, rozbudowa Orfeusza, nowe bloki. Radni zmienią plany?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Właściciel Orfeusza chce rozbudować sklep
Właściciel Orfeusza chce rozbudować sklep

Właściciel Olimpu chce stawiać obok wieżowiec, właściciel Orfeusza chce go powiększyć, a na sąsiednich działkach inna spółka widziałaby bloki. Czy na to pozwolić? Nad tymi i innymi wnioskami mają się zastanawiać miejscy planiści, jeżeli zgodę dadzą im radni.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Radni zmierzą się z czterema mapami obejmującymi m.in. Czuby, Czechów, Rudnik, czy Konstantynów. Właśnie tu mogą zajść zmiany, jeśli miasto pójdzie na rękę inwestorom. Każda z map upstrzona jest punktami, a każdy z nich oznacza teren, którego przeznaczenie może się zmienić.

– W ostatnich latach wpłynęło wiele próśb o zmianę planu zagospodarowania terenu – przyznaje Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta.

Wspomniany plan jest dokumentem mówiącym co i jak można stawiać w danym miejscu, np. tu tylko szkołę, tam tylko bloki oraz określający np. wysokość zabudowy, czy pojemność parkingu. Nie zawsze jednak plan pokrywa się z tym, czego chce właściciel ziemi.

Taka rozbieżność jest m.in. w przypadku Orfeusza (na zdjęciu), którego właściciel chce rozbudować sklep. – Oczywiście parę koncepcji mamy, ale jest za wcześnie, by mówić o szczegółach – zastrzega Grzegorz Zezula, wiceprezes spółki Otex. – Parę lat temu wprowadzono nam tu takie zapisy, które uniemożliwiają jakąkolwiek rozbudowę, chcemy by je zmieniono.

Ratusz uznał, że nad przyszłością Orfeusza warto się zastanowić. Ale nie daje inwestorowi nadziei na zgodę na tzw. handel wielkopowierzchniowy, czyli np. hipermarket.

Tuż obok, na gruncie porośniętym chwastami i przeciętym ścieżką, bloki mieszkalne chce stawiać spółka Kameralna. Do jej prośby o zmianę planu dopuszczającą taką zabudowę Ratusz też jest skłonny się przychylić.

Ponownie określone może być ponadto przeznaczenie terenów obok Olimpu. – Chcemy postawić 55-metrowy budynek – tłumaczy Grzegorz Dębiec, prezes spółki Transhurt. Wnioskuje również o złagodzenie wymagań co do liczby miejsc postojowych dla samochodów. – Parkingów jest u nas nadmiar – stwierdza Dębiec. – Mamy niekorzystny przelicznik parkingowy, powstająca przy tej samej ulicy IKEA ma dwukrotnie korzystniejszy.

Zmiany mogą zajść też na Czubach. Chodzi m.in. o teren przy skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i Armii Krajowej obok po stronie wąwozu. Od dawna tkwi w nim tablica z napisem „sprzedam pilnie”. Kupca nie ma, bo wolno stawiać tu tylko szkołę, a to nie jest świetny biznes. Miasto w końcu stwierdziło, że rezerwa terenu pod szkołę jest zbędna i uznaje za zasadną prośbę, by odblokować grunt pod inne inwestycje. Jakie? Właściciele ziemi proszą o przeznaczenie pod bloki mieszkalne i inne usługi. Na usługi miasto jest skłonne się zgodzić, ale na bloki już nie. – Ze względu na bliskość głośnych dróg – tłumaczy Żurkowska.

Tuż obok, przy ul. Jutrzenki, firma Meblohurt chce rozbudować gmach dawnej centrali telefonicznej, przy Kaczeńcowej spółdzielnia Czuby chce trawnik za przedszkolem (3 tys. mkw.) zamienić na parking. Na dużym terenie przy Wojciechowskiej 40 (róg Bohaterów Monte Cassino), gdzie teraz jest m.in. stacja kontroli pojazdów, spółka CRH Żagiel Dom chce stawiać bloki mieszkalne.

To tylko część spośród próśb inwestorów, które urbaniści Ratusza przynajmniej w części uznali za zasadne. Wśród nich jest też bardzo obszerny pakiet wniosków o zgodę na komercyjne wykorzystanie wymiennikowni cieplnych LPEC, bo technologia poszła do przodu i miejska spółka nie potrzebuje już tak dużo przestrzeni, a chciałaby na niej zarobić. O wiele więcej jest jednak wniosków, na które planiści nie spojrzeli przychylnie. Dotyczyły m.in. zamiany położonych na Rudniku działek rolnych na budowlane, albo „wgryzienia się” zabudowy w wąwozy.

Na każdą ze zmian muszą się zgodzić radni, ale najpierw, w najbliższy czwartek, zdecydują czy w ogóle pozwolą planistom na zabranie się za takie poprawki. Jeśli w i dadzą zielone światło miejskim planistom, ci zabiorą się za opracowanie projektów zmian dla poszczególnych terenów. Taka procedura może potrwać rok albo dłużej, a i tak będzie musiała się zakończyć kolejnym głosowaniem w Radzie Miasta, bo to do niej należy ostatnie zdanie w sprawie zmiany planu.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty