Rozmowa z ks. Wiesławem Kosickim, dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej, organizatorem Wigilii Miłosierdzia dla osób bezdomnych i potrzebujących.
• Jak wyglądają przygotowania do Wigilii Miłosierdzia?
– Wigilię Miłosierdzia organizujemy już po raz trzeci. Termin jest zawsze ten sam - 24 grudnia. Wigilia odbędzie się, podobnie jak w poprzednich latach w hali Targów Lublin, w godzinach przedpołudniowych. Podpisaliśmy umowę o współpracy z naszym partnerem – firmą Selgros, która dostarcza artykuły spożywcze na wigilijne spotkanie. Potrawy przygotują zaś pracownicy Cateringu Anielskie Smaki, prowadzonego przez Fundację Dantis. Szukaliśmy też wolontariuszy, choć muszę przyznać, że zostaliśmy tym względzie mile zaskoczeni. Okazało się bowiem, że m.in. szkoły same się do nas zgłosiły. Pomoc zaoferowali też – Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, siostry kapucynki a także siostry misjonarki, które na co dzień pomagają nam w prowadzeniu Dziennego Ośrodka Wsparcia dla Osób Bezdomnych. Zgłosił się do nas także ks. Tomasz Lisiecki, dyrygent, który prowadzi Chór im. Św. Jana Pawła II. Członkowie tego chóru będą animatorami wspólnego śpiewania kolęd podczas wigilijnej wieczerzy. Wystąpią też z koncertem.
• Ile osób uczestniczy w przygotowaniach i będzie pomagać w obsłudze podczas wigilii?
– Będzie to około 120, 130 osób. Wśród nich znajdą się zarówno wolontariusze - około 100 osób - jak też pracownicy Caritas i Fundacji Dantis.
• Kto zostanie zaproszony na Wigilię Miłosierdzia?
– Będą to nasi podopieczni – osoby bezdomne, ubogie i potrzebujące pomocy. Wigilię przygotowujemy na ponad 500 osób. Gotowe są już zaproszenia, które 16 grudnia będziemy przekazywać naszym podopiecznym. Część z tych osób jest u nas codziennie. Przychodzą aby zjeść ciepły posiłek. Takich darmowych dań wydajemy dziennie ok. 200.
• Czy można jeszcze jakoś pomóc w przygotowaniu Wigilii Miłosierdzia?
– Zachęcamy do tego. Są dwie formy pomocy. W najbliższym czasie na terenach wiejskich będą prowadzone zbiórki warzyw i owoców. Można też przygotować Pakę Miłosierdzia (paczkę z artykułami spożywczymi o długim terminie przydatności, którą otrzyma każdy z uczestników Wigilii Miłosierdzia - red.). Torby można wziąć od nas z centrali. Są też dystrybuowane przez parafie. Trzeba je wypełnić produktami i przynieść do Caritas (ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2 -red.). Można też wziąć udział w weekendowej zbiórce darów. Będzie ona prowadzona w klepach i hipermarketach w całej Polsce.
• W świątecznych paczkach znajdzie się coś jeszcze oprócz produktów spożywczych?
– Tak. Do tych paczek zostaną dołączone wykonane ręcznie rzeczy. Jedna osoba otrzyma czapkę, kolejna szalik a jeszcze inna rękawiczki. Inicjatorem tej akcji jest pani Anna Augustyniak.