Lubelski Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN opracował trójwymiarową makietę przedwojennego Lublina. Po uruchomieniu internetowej prezentacji możemy spacerować ulicami dawnego Podzamcza i Starego Miasta, a nawet obserwować je z lotu ptaka.
Jeszcze większa niespodzianka czeka nas w miejscu obecnej al. Tysiąclecia. Zamiast głównej drogi przejazdowej miasta są kamienice, mniejsze budynki, baraki. Podobnie jest na obszarze dzisiejszego targu i dworca.
Właśnie tak wyglądał Lublin przed II wojną światową, który możemy zobaczyć na wirtualnej makiecie przygotowanej przez Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN.
– Zbudowaliśmy makietę na mapie z 1928 r., korzystając ze zdjęć i rysunków, które powstały głównie między 1929 a 1939 r. – mówi Joanna Zętar z ośrodka. Na makiecie są 623 obiekty, z których wiele dziś już nie istnieje. Materiały o nich grupa pracowników ośrodka zbierała przez kilka miesięcy.
– Pomogły nam dokumenty inspekcji budowlanej, która działała w Lublinie w okresie międzywojennym: fotografie i rysunki budynków i całych ulic – wyjaśnia Zętar. – Był wtedy nakaz, że każda ingerencja w kształt czy wygląd budynku wymagała zgody inspekcji. A do wniosku o tą zgodę należało dołączyć szczegółową dokumentację.
O planach budowy makiety mówiło się od lat, problemem była technologia. – Zależało nam, żeby użytkownicy nie musieli ściągać czy kupować żadnego dodatkowego oprogramowania – podkreśla Zętar. Udało się dzięki pomocy Google, który umożliwił wykorzystanie technologii Google Earth.
– Wystarczy ściągnąć niewielką wtyczkę i już możemy przenieść się do Lublina sprzed lat – mówi Joanna Zętar. Można wirtualnie "spacerować” ulicami, spojrzeć na ówczesne miasto z lotu ptaka i przeczytać historię poszczególnych budynków.
Jeszcze w tym roku ośrodek planuje rozbudować makietę z okresu międzywojennego o kolejne dzielnice: Wieniawę, okolice ul. Lipowej, Narutowicza i Krakowskie Przedmieście. W planach są także makiety Lublina z innych okresów: tuż po lokacji, z XVIII i z XIX wieku.
Jak zobaczyć makietę? Wystarczy wejść na stronę internetową:
http://teatrnn.pl/makieta/makieta.html
(Trzeba zainstalować wtyczkę Google Earth i poczekać aż wczytają się zdjęcia)