Około 160 specjalistycznych gospodarstw wiejskich dostarczających mleko do 12 zakładów przetwórczych zgłoszonych zostało do tzw. lubelskiej ligi producentów mleka, zorganizowanej na początku br. przez Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Jego pracownicy dokonali już wstępnej oceny poszczególnych zagród. Podsumowanie pierwszej edycji konkursu nastąpi w maju przyszłego roku.
– Całe przedsięwzięcie realizowane jest w ramach prowadzonego od pięciu lat Wojewódzkiego Programu Restrukturyzacji i Modernizacji Sektora Mleczarskiego - informuje Lucjan Targosiński, główny specjalista ds. produkcji zwierzęcej WODR w Końskowoli. – Przy ocenie gospodarstw przede wszystkim brane są pod uwagę: ilość dostarczonego mleka, wydajność od jednej krowy, wyposażenie gospodarstwa w urządzenia udojowo-chłodnicze, spełnianie wymagań sanitarno-weterynaryjnych zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, zabezpieczenie na odpowiednim poziomie bazy paszowej i stała troska o zdrowotność zwierząt. To wszystko sprawia, że coraz więcej gospodarstw otrzymuje certyfikaty krajowe. Obecnie może się nimi pochwalić około 1500 rolników z 72 tys. zajmujących się hodowlą krów mlecznych. A głównym celem konkursu jest powstanie modelowego w naszych warunkach gospodarstwa specjalistycznego w produkcji mleka wysokiej jakości.
Stworzona została szansa równej rywalizacji pomiędzy małymi, jak również dużymi gospodarstwami. Podzielono je bowiem na trzy grupy w zależności od wielkości dostarczanego mleka rocznie – od 10 do 40 tys. litrów, 40–60 tys. l i powyżej 60 tys. l. Dla najlepszych przewidziano cenne nagrody rzeczowe. Do konkursu nie przystąpiły gospodarstwa dostarczające surowiec do mleczarni w Bychawie i Radzyniu Podlaskim.
Ostatnio do najlepszych specjalistycznych gospodarstw pod względem dostaw surowca do poszczególnych zakładów mleczarskich należą zagrody należące do Wiesława Kieliszka ze wsi Kurze Laty (gm. Kłoczew)), Wojciecha Kasiczaka z Żegotowa (gm. Piaski), Waldemara Filipiaka z Samoklęsk (gm. Kamionka), Stanisława Grzelaka z Drążgowa (gm. Ułęż), Mogą się oni pochwalić stadem liczącym po około 40 krów dojnych.