Lublin będzie mieć kolejnych dwóch honorowych obywateli – postanowiła Rada Miasta. Taki tytuł przyznała wybitnemu siatkarzowi Tomaszowi Wójtowiczowi. Tak samo uhonorowała również ks. prof. Andrzeja Szostka, etyka i byłego rektora KUL.
Uhonorowanie Tomasza Wójtowicza zaproponowali radni Prawa i Sprawiedliwości, ale pomysł podchwycili również radni z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka, którzy też podpisali się pod projektem uchwały.
Tomasz Wójtowicz, lublinianin, rocznik 1953, jest utytułowanym siatkarzem, m.in. złotym medalistą Mistrzostw Świata w 1974 r. oraz igrzysk olimpijskich w 1976 r. Niedawno został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
– Honorowe obywatelstwo stanowi jedynie namiastkę wdzięczności, którą chcemy wyrazić jako mieszkańcy – podkreśla radny Piotr Popiel (PiS). – To na pewno człowiek Lublina, trzykrotny zwycięzca plebiscytu na najlepszego sportowca Lubelszczyzny w latach 1974, 1975 i 1976 – przypomina radny Leszek Daniewski (klub Żuka).
– Jest legendą siatkówki, legendą sportu, cieszymy się, że jest legendą lubelską – stwierdza radny Dariusz Sadowski (klub Żuka). – W panteonie honorowych obywateli Lublina będzie to pierwszy sportowiec.
Cała Rada Miasta jednogłośnie opowiedziała się za nadaniem Tomaszowi Wójtowiczowi honorowego obywatelstwa Lublina. Takiej jednomyślności nie było w przypadku przyznania tego tytułu ks. prof. Andrzejowi Szostkowi, rektorowi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w latach 1998-2004. Propozycja uhonorowania duchownego wyszła od grupy radnych z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka.
– To wybitny, światowej sławy filozof i etyk, od wielu lat zawodowo związany z Lublinem – przypomina radny Marcin Nowak (klub Żuka). – Jego moralna zasada i postawy, którymi kieruje się w życiu zawodowym i osobistym stanowią wzór do naśladowania.
O ks. Szostku było głośno jesienią, gdy zerwał współpracę z KUL. Tak zareagował na decyzję Kolegium Rektorskiego w sprawie ks. Alfreda Wierzbickiego związaną z postawieniem go przed uczelnianym rzecznikiem dyscyplinarnym.
Ks. Wierzbicki był jedną z osób, które poręczyły za Margot (urzędowo Michała Sz.) po zatrzymaniu i aresztowaniu za atak na furgonetkę z hasłami obraźliwymi dla mniejszości seksualnych. Margot postawiono zarzuty czynnego udziału w zbiegowisku, uszkodzenia mienia, a także spowodowania u kierowcy furgonetki rozstroju zdrowia i zmuszenia go przemocą do określonego zachowania.
Obecnie ks. Szostek jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Przeciw przyznaniu mu tytułu honorowego obywatela miasta zagłosowało czterech radnych z klubu prezydenta (Stanisław Kieroński, Grzegorz Lubaś, Adam Osiński i Dariusz Sadowski) oraz radny Tomasz Pitucha z klubu PiS. Od głosu wstrzymało się sześciu radnych PiS (Piotr Breś, Stanisław Brzozowski, Zdzisław Drozd, Marcin Jakóbczyk, Piotr Popiel i Radosław Skrzetuski).
Nasi honorowi
Tytuły honorowego obywatela Lublina przyznano 15 osobom. To:
- prof. Wiesław Chrzanowski,
- prof. Andrzej Nikodemowicz,
- Wanda Półtawska,
- Julia Hartwig,
- Rita Gombrowicz,
- prof. Rocco Buttiglione,
- Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski,
- prof. Norman Davies,
- abp. Bolesław Pylak,
- św. Jan Paweł II,
- prezydent Lublina Marian Chojnowski,
- Hubert Czuma,
- infułat Grzegorz Pawłowski,
- prof. Giuseppe Guarnaccia,
- Ludwik Wiśniewski.