Wyburzone mają być dwie kamienice przy ul. 1 Maja. Ich właściciel chce zbudować tutaj hotel i centrum konferencyjne. Miasto zgodziło się już na nową zabudowę, ale stawia warunek, że nowy obiekt musi się wpasować w panoramę ulicy
Do Urzędu Miasta właśnie trafiły dwa wnioski o pozwolenie na rozbiórkę. Jeden dotyczy budynku usługowo-biurowego przy 1 Maja 25, zaś drugi sąsiedniej kamienicy przy 1 Maja 23. Obydwa wnioski złożyła spółka CRH Żagiel, która jest właścicielem tych nieruchomości. Pozwolenia jeszcze nie dostała, ale jest pewne, że dostanie, bo Urząd Miasta już wcześniej zgodził się na wybudowanie w tym miejscu hotelu.
– 13 lipca dla CRH Żagiel została wydana decyzja ustalająca warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie hotelu z częścią konferencyjną, gastronomiczną i rekreacyjną oraz usługowo-biurowo-handlową – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Decyzja stała się ostateczna 13 sierpnia.
– Grupa Żagiel potwierdza, że przy ul. 1 Maja 25 zamierza wybudować kompleks hotelowy – przyznaje nam Izabela Zalewska, dyrektor marketingu w Grupie Żagiel.
Dzięki zgodzie z Urzędu Miasta spółka może się już zabierać za projektowanie hotelu. Projekt będzie musiała uzgadniać z konserwatorem zabytków, który nadzoruje ten teren. – Obszar jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków, ale te kamienice nie są wpisane do rejestru – podkreśla Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. – Wymiana zabudowy jest możliwa, ale ważne będzie zachowanie kompozycji wnętrza ulicy i gabarytów budynków.
Jeżeli projekt zyska akceptację konserwatora i spełni warunki określone w lipcowej decyzji, to Urząd Miasta nie będzie mógł odmówić spółce pozwolenia na budowę.
Jak duży hotel może powstać przy ul. 1 Maja? Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że mowa jest o obiekcie z 90 łóżkami. Oficjalnie wiadomo niewiele, bo inwestor nie zdradza szczegółów. – Za wcześnie jeszcze, aby mówić o datach realizacji czy o standardzie i skali inwestycji – stwierdza Zalewska. – Jesteśmy na etapie rozpoznawania rynku i potrzeb klientów.
Mając już prawomocną decyzję dopuszczającą budowę hotelu, spółka wystąpiła do władz miasta… o dwie kolejne decyzje ustalające warunki zabudowy. – Przedmiotem obu postępowań jest realizacja budynku o identycznej funkcji jak w poprzednim postępowaniu – mówi Krzyżanowska. – Różnica polega na zawężeniu terenu inwestycji.