UMCS bierze się za kompleksowy remont Wydziału Politologii. Uczelnia właśnie ogłosiła przetarg
na dokumentację przebudowy. Prace są zaplanowane na przyszły rok.
– Pamiętajmy, że to budynek zabytkowy. Na podjęcie jakichkolwiek prac remontowych potrzebna jest zgoda konserwatora zabytków – zaznacza Śliwińska.
Budynek zabytkowy, ale popadający w ruinę. Ostatni duży remont pałac przeszedł pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Wówczas za 10 milionów zł odrestaurowano go z zewnątrz i w środku. Potem był naprawiany jedynie doraźnie.
Z powodu kiepskiego stanu dachu i słabej wentylacji po kilku latach na ścianach i sufitach zaczęła się pojawiać pleśń. Z elewacji zaczął odpadał tynk. A studenci i wykładowcy zimą marzli, bo okna i drzwi są nieszczelne.
Tym razem remont ma być kompleksowy: od fundamentów (które będą zaizolowane), przez ściany (wreszcie osuszone), aż po dach (będzie naprawiony).
Ten zmieni się również wewnątrz. Wszystkie pomieszczenia zostaną pomalowane, kompleksowy remont czeka niektóre gabinety wykładowców, łazienki, barek, a także największą aulę – im. Daszyńskiego (która, oprócz naprawy ścian, sufitu i podłóg, doczeka się nowego systemu nagłośnienia, rzutnika, nowej katedry, klimatyzacji i nowych, miękkich krzeseł). Kapitalnemu remontowi zostaną poddane magazyny księgozbiorów z czytelnią i archiwum.
Studenci czekają z niecierpliwością. – Jeśli dzięki temu remontowi wreszcie woda nie będzie się wlewała do budynku, to dobrze, że się na niego zdecydowali. Głupio wyglądały kałuże i wiadra ustawiane na korytarzu przed aulą i mokre plamy na ścianach – mówi Iza, studentka politologii.
– Część pieniędzy na remont będzie pochodziła budżetu uczelni. Ale będziemy się starali także o środki z zewnątrz – zapowiada Śliwińska. Jeśli uda się je zdobyć, prace mogą się zacząć w przyszłe wakacje.
Pałac Lubomirskich Politologii
Został zbudowany w drugiej połowie XVI wieku przez wojewodę lubelskiego Mikołaja Firleja. W 1683 r. stał się własnością rodu Lubomirskich, a następnie Sanguszków. W latach 1830–75 był siedzibą carskiego gubernatora. W listopadzie 1918 roku w pałacu zainstalował się rząd Ignacego Daszyńskiego. Po wojnie budynek otrzymał UMCS. Przez długie lata mieścił się tam Wydział Prawa, teraz – Wydział Politologii.