Ze srebrnym medalem i nagrodą specjalną wrócili z Międzynarodowej Wystawy Wynalazczości „Geneva Inventions” naukowcy z Politechniki Lubelskiej. Dzięki ich wynalazkowi autobusy elektryczne będą zużywały mniej energii podczas jazdy z włączoną klimatyzacją.
– Nasze rozwiązanie wpływa na poprawę komfortu cieplnego pasażerów w pojazdach z napędem elektrycznym poprzez zastosowanie układu magazynowania ciepła albo chłodu. Zamiast utrzymywać ciepło lub chłód poprzez standardową klimatyzację, co w upalnych temperaturach może skrócić zasięg pojazdu nawet o 40 proc., energia magazynowana jest w formie ciepła utajonego – wyjaśnia jeden ze współtwórców pomysłu mgr inż. Dariusz Zieliński i wylicza zalety urządzenia: – Większa pojemność energii w tej samej masie co bateria, wielokrotnie niższa cena oraz brak negatywnego oddziaływania na środowisko – podsumowuje.
Wynalazek jest obecnie testowany w jednym z lubelskich autobusów elektrycznych. Ale jego twórcy zakładają także, że będzie mógł być wykorzystywany do energooszczędnego chłodzenia budynków. W ostatni weekend urządzenie zostało wyróżnione podczas 45. Międzynarodowej Wystawy Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions”. Wzięło w niej udział ok. 700 wystawców z 40 krajów, którzy zaprezentowali blisko tysiąc innowacyjnych pomysłów.
Urządzenie wymyślone przez lubelskich naukowców zostało nagrodzone przez komisję konkursową srebrnym medalem. Otrzymało też złoty medal jako nagrodę specjalną sponsorowaną przez Urząd Patentowy Portugalii. Do tej pory studenci i doktoranci przywieźli z Genewy w sumie 11 złotych medali, 12 srebrnych i trzy brązowe oraz 14 nagród specjalnych.