Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 listopada 2023 r.
17:16

WySPA hakowania, sztucznej inteligencji i robotyki

Jak zostać hakerem? Jak programować roboty i zostać twórcą gier w 48 godzin? Tego można było się dowiedzieć podczas konferencji Lubelska WySPA Techni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Seria wykładów, warsztatów i prelekcji związanych z wieloma obszarami z zakresu IT zorganizowała we wtorek Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji we współpracy z miastem oraz Technikum Programistycznym Techni Schools. Do udziału zostały zaproszone lubelskie szkoły podstawowe i średnie. Organizatorzy wspominają, że zgłosiło się i wzięło udział prawie 800 osób.

- Organizowałam mnóstwo konferencji na WSPA i to jest chyba największa impreza, która się tu odbyła w ciągu 25 lat. To jest dowód na to, że jest fala zainteresowania branżą IT, sztuczną inteligencją, programowaniem i cyberbezpieczeństwem. Było olbrzymie zainteresowanie, w szczególności warsztatami. Młodzież miała okazję nauczyć się hakowania, programowania robotów czy gier komputerowych. Cieszył mnie widok, młodych dam, które również były zainteresowane tą branżą. Sztuczna inteligencja jest obecna już właściwie w każdej dziedzinie naszego życia, od zakupów po medycynę. W przyszłym roku WSPA startuje również z kierunkiem „sztuczna inteligencja”, co odpowiada na potrzeby dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Dzisiaj młodzież chce zarabiać, a w tej branży te stawki są naprawdę wysokie. Oprócz pieniędzy, które kuszą młodzież, bardzo ważna jest również pasja. Branża IT jest bardzo obszerna, tak jak medycyna – mówi dr inż. Michalina Gryniewicz – Jaworska, dziekan kierunku Informatyka na WSPA w Lublinie oraz członek zarządu Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Wśród prelegentów znaleźli się specjaliści z wielu branży IT. Swoją wiedzę przekazywali m.in. programiści, właściciele firm informatycznych czy scrum masterzy i team liderzy. Sposobem na hakowanie podzielił się Mateusz Kozłowski, który poprowadził prelekcję pt. „Jak zostać hackerem? Jak włamać się na kamerkę internetową? Czy to w ogóle jest legalne?”.

- Hakowanie nie jest legalne, chyba, że ktoś wyrazi zgodę na przetestowanie strony do hakowania. Jak dziś cokolwiek programujemy to mamy wiedzę domenową, a w hakowaniu musimy umieć zaprogramować, rozumieć jak to działa, rozumieć fundamenty, aby jak najwięcej tych podatności znaleźć. Tak naprawdę ta wiedza to ogromne spektrum umiejętności. W dzisiejszym świecie, gdy musimy weryfikować i sprawdzać informacje, narzędzia czy strony, z których korzystamy, to ta podstawowa wiedza pozwoli nam na to, żeby być bezpiecznymi w internecie. Musimy założyć, że jak mamy w telefonie nasze dane i mamy podpięcie do internetu, to już nie są nasze dane. Musimy mieć świadomość, że gdy cokolwiek podepniemy do czegoś co ma internet, to ktoś to już ma. Musimy bardzo bezpiecznie sprawdzać informacje z internecie, czy to mail czy sms, wszyscy próbują się podszyć –zaznacza Mateusz Kozłowski z Technikum Programistycznego Techni Schools.

Po wykładach przyszedł czas na pytania, gdzie uczniowie dowiedzieli się m.in. że za hakowanie może grozić nawet 25 lat więzienia oraz poznali sposoby na dostanie się do Darkwebu.

- Znakowaliśmy konto na Facebooku naszemu Sorowi, znamy wszystkie jego dane. Nauczyliśmy się jak wchodzić na czyjeś kamerki internetowe. Jak wchodzę przez google, to jest to legalne. Ja nic nie hakuję, żadnego czyjegoś konta, tylko wchodzę przez google, co jest upublicznione i legalne – wspomina Wiktoria, uczennica z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Niemcach.

Oprócz prelekcji i wykładów, młodzież mogła uczestniczyć w warsztatach dotyczących programowania gier i robotów, etycznego hakowania, programowania IoT (z ang. Internet Rzeczy) oraz na temat sztucznej inteligencji.

- Programowaliśmy robota, który nazywa się mBot, korzystaliśmy z jego czujników. Ten robot ma masę czujników, takich jak czujnik światła, dźwięku, żyroskop, przyspieszeniomierz. Ma kilka ekranów, kilka LEDów, czujnik koloru, czujnik kontrastu linii, szarości. Zaczęliśmy od poznania robota i zrobienia krótkich eksperymentów np. ile dzieci są w stanie wygenerować hałasu i rysowanie tego na wykresie. Każdy może się nauczyć programowania, w zależności od tego, jaką ma determinację i jak wcześnie zacznie. W programowaniu głównie chodzi o chęci i to musi wciągnąć. To jest jakiś rodzaj logiki, ciągu przyczynowo – skutkowego. Jeśli coś odczytujemy i umiemy na bazie tego podjąć decyzję to już jest programowanie – opowiada Piotr Orłowski, szef oprogramowania w Empiku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słoneczna pogoda zachęcała do spacerów
Dużo zdjęć
galeria

Wielkanoc zachęcała do spacerów

Pierwszy dzień świat już za nami. Wiele osób postanowiło oderwać się od wielkanocnego spożywania kalorii i pójść na spacer. Lubelskie parki, brzegi Bystrzycy i ścieżki rowerowe tętniły życiem. Piękna pogoda sprzyjała spacerom i odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Zobaczcie, jak dzisiejszą niedzielę wykorzystali mieszkańcy Lublina, którzy tłumnie ruszyli na spacery i rowery.

Termin rozliczenia się z fiskusem w tym roku mija 30 kwietnia

Fiskus czeka do 30 kwietnia, a ulgi proszą o wykorzystanie

Gdy żurek, białe kiełbasa i mazurki przejdą do historii, to do niektórych zapuka PIT. Czas goni, bo z fiskusem trzeba się rozliczyć do 30 kwietnia. Warto zatem pomyśleć, jak sobie ulżyć.

W Chełmie pojawiło się 5 specjalnych pojemników na tekstylia

Segregacja tekstyliów. Chełm gotowy na zmiany

Od 2025 roku w Polsce weszły w życie nowe przepisy, które nakładają na mieszkańców obowiązek segregacji tekstyliów. Odpady te, podobnie jak plastik czy papier, należy teraz oddawać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). To kolejny krok w stronę bardziej ekologicznego stylu życia i ograniczenia ilości odpadów trafiających na wysypiska.

Po wyjazdowej wygranej z Wartą Poznań Górnik Łęczna zagra w Lany Poniedziałek z Chrobrym Głogów

Górnik Łęczna chce zlać Chrobrego Głogów w lany poniedziałek

Minione dwie kolejki Górnik Łęczna otwierał meczami ze swoim udziałem. Po ostatniej wygranej nad Wartą Poznań zielono-czarni mieli zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do kolejnego meczu. Podopieczni trenera Pavola Stano zagrają dopiero w lany poniedziałek. Tego dnia do Łęcznej przyjedzie Chrobry Głogów. Początek meczu o godzinie 12.

Arcybiskup Tadeusz WOJDA SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Urodził się 29 I 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 V 1983 r. Jest doktorem teologii. W latach 1990-2017 pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W latach 2017-2021 był arcybiskupem metropolitą białostockim, a od 2 III 2021 r. jest metropolitą gdańskim. 14 III 2024 r. został wybrany przez 397. Zebranie Plenarne KEP Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Gdyby więcej było braterskiej miłości, może nie trzeba byłoby bronić wiary

 Wierzący w Chrystusa chętniej reagują na ataki i prześladowania ze strony świata, niż proponują coś pozytywnego w życiu wiary - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Sprawca wypadku poszukiwany przez policję. Zdjęcie pochodzi od świadków zdarzenia

Policja poszukuje pirata na hulajnodze. Potrącił w Lublinie 13-latkę i zwiał

Pędził na hulajnodze elektrycznej z prędkością 50-60 kilometrów na godzinę, potrącił 13-letnią dziewczynkę i uciekł z miejsca wypadku. Szuka go policja. Może poznajecie sprawcę.

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec.  Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Nie ma już niepokonanych zespołów na swoim boisku w „najciekawszej lidze świata”. W Wielką Sobotę Grom Różaniec po bardzo zaciętym meczu musiał uznać wyższość Korony Łaszczów

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Kryminalny z puławskiej komendy, w czasie wolnym od służby, podczas przedświątecznych zakupów zauważył poszukiwanego do odbycia kary puławianina. Poszukiwany 19-latek Wielkanoc spędza za kratami

Po zwycięstwie nad Spartą Rejowiec Fabryczny Włodawianka Włodawa zajęła fotel lidera

Włodawianka nowym liderem chełmskiej okręgówki

W 18. kolejce Bug Hanna zremisował z Unią Rejowiec 1:1, a Włodawianka Włodawa pokonała Spartę Rejowiec Fabryczny 1:0. Cenne zwycięstwo odniósł Ruch Izbica, dla którego cztery bramki zdobył kapitan Michał Gałka. Hat-trick Jakuba Brzeskiego dla Astry Leśniowice. Brat Siennica Nadolna lepszy od rezerw Chełmianki.

Papież Franciszek

Orędzie wielkanocne

Papież Franciszek w orędziu wielkanocnym zaapelował o nadzieję, że pokój jest możliwy. Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat - wezwał w orędziu, odczytanym w jego obecności przez mistrza ceremonii z balkonu bazylki Św. Piotra. Papież prosił o sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy.

Piłkarki Górnika bez problemów wygrały w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna na piątkę w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna w dobrych humorach spędzi święta. Podopieczne trenera Artura Bożyka szybko otworzyły wynik meczu ze Stomilankami, a ostatecznie pokonały rywalki aż 5:1.

Mateusz Stolarski przyznał, że w Łodzi jego drużyna miała sporo szczęścia

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Byliśmy do bólu skuteczni, ale oczekujemy od siebie więcej

Motor sprawił w sobotę niespodziankę i pokonał na wyjeździe Widzew Łódź 2:1. Dzięki temu zrewanżował się gospodarzom za porażkę z jesieni (3:4). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie
Aktualizacja

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się w niedzielę normalnie. Z powodu sobotniej awarii urządzeń sterowania ruchem przez ponad sześć godzin nie było możliwości przejazdu. Z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie jadący m.in. do Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa.

Piłkarze Traweny Trawniki zajmują ósme miejsce w tabeli lubelskiej klasy okręgowej

Sokół zremisował z Traweną, wyniki lubelskiej okręgówki

Sokół Konopnica zremisował u siebie z Traweną Trawniki i nie poprawił swojej sytuacji w ligowej tabeli. Gospodarze prowadzili, ale tylko przez pięć minut.

Kujawiak Stanin sprawił niespodziankę - po raz pierwszy w historii pokonał Unię Żabików na jej boisku

Historyczna wygrana Kujawiaka Stanin, wyniki bialskiej klasy okręgowej

Walczący o utrzymanie zespół ze Stanina zaskoczył wszystkich i wygrał na wyjeździe z Unią Żabików 1:0. Wysoka wygrana lidera Lutni Piszczac z rezerwami Orląt Radzyń Podlaski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty