(fot. St. szer. Wojciech Król /CO MON)
Wczoraj rozpoczął się proces formowania 19. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie, której pododdziały będą stacjonować także w Chełmie i Zamościu. Na przełomie roku ruszy rekrutacja zawodowych szeregowych – dostaną pracę z pensją „na dzień dobry” w wysokości 3,9 tys. zł netto
„Dziewiętnasta” obok 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa i 1. Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej ma wchodzić w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej, zwanej „Żelazną Dywizją”, której dowództwo stacjonuje w Siedlcach. Lubelska jednostka jest budowana od zera, a docelowo będzie liczyć 3,5 tys. żołnierzy. Według szacunków w jej ramach powstanie ok. 1,2 tys. nowych miejsc pracy.
– W poniedziałek zaczął się proces formowania 19. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie. Do miasta trafił pierwszy oficer, który rozpoczął organizowanie sztabu w koszarach przy ul. Herberta (dawna Kruczkowskiego – przyp. aut.). W najbliższych dniach do Lublina będą przyjeżdżać kolejni oficerowie i podoficerowie – informuje kpt. Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18. Dywizji.
Na przełomie roku powinna zostać ogłoszona rekrutacja zawodowych żołnierzy szeregowych. – Na początku będą mogli oni liczyć na pensję w wysokości ok. 3,9 tys. zł netto wraz z dodatkiem mieszkaniowym – mówi gen. dyw. Jarosław Gromadziński, odpowiedzialny za sformowanie 18. Dywizji Zmechanizowanej”.
Jest kilka dróg do „Żelaznej”. – O stanowiska mogą się starać ochotnicy po służbie przygotowawczej, żołnierze zawodowi oraz rezerwiści, którzy z różnych względów pożegnali się z mundurem. Dodatkowo oczekujemy na żołnierzy WOT, którzy po 3-letnim okresie szkolenia będą mogli zasilić nasze szeregi – mówi kpt. Lipczyński.
Informacje o kwalifikacjach do służby sukcesywnie będą pojawiać się w mediach społecznościowych wojewódzkich komend uzupełnień (WKU). Niebawem będzie można je uzyskać także dzwoniąc bezpośrednio do siedziby lubelskiej brygady.
W ramach „Dziewiętnastej” oprócz zlokalizowanego w Lublinie batalionu dowodzenia znajdą się także 1. Batalion Zmechanizowany z Chełma i 3. Batalion Zmechanizowany z Zamościa, które obecnie podporządkowane są brygadzie z Wesołej.
W podzamojskim Sitańcu planowana jest budowa koszar, które mają służyć potrzebom dywizji. Według zapowiedzi ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka, „Żelazna” ma być jedną z najnowocześniej uzbrojonych formacji w Polsce. Trafi do niej nowy sprzęt, m.in. moździerze Rak, haubice Krab, kołowe transportery opancerzone Rosomak, zestawy przeciwlotnicze Poprad, a docelowo również BWP Borsuk.