Uczelnie Naukowcy z Lublina, Rzeszowa i Kielc jednoczą siły m.in. w zakresie lotnictwa
- To pierwsze takie spotkanie w naszej historii. Bo i projekt jest absolutnie pionierski - mówi prof. Józef Kuczmaszewski, rektor Politechniki Lubelskiej. Do Lublina przyjechali rektorzy, kanclerze, kwestorzy oraz dziekani wszystkich wydziałów politechnik Rzeszowskiej i Świętokrzyskiej. To te dwie uczelnie, razem z Politechniką Lubelską, rozpoczynają właśnie współpracę w ramach Wschodniego Trójkąta Innowacji i Wiedzy.
O jego powołaniu zdecydowali miesiąc temu w Lublinie marszałkowie województw: lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, a także rektorzy największych uczelni z Polski południowo-wschodniej. - Zupełnie inna jest siła pojedynczych jednostek, a inna jak będziemy działali razem - mówił wtedy prof. Wiesław Kamiński, rektor UMCS. - Chcemy na białej plamie naszej części kraju zbudować silny ośrodek, który bez żadnych kompleksów będzie rywalizował z innymi.
Jako pierwsi do pracy wzięli się włodarze politechnik. A wczorajsze spotkanie miało na celu ustalenie dziedzin, w których można współpracować. Jedną z nich ma być lotnictwo.
- My prowadzimy w tej dziedzinie badania materiałów kompozytowych, czyli np. stopów. Rzeszów jest ośrodkiem badań nad metalami stosowanymi w lotnictwie. Z kolei w Kielcach jest znakomite centrum technologii laserowej, czego z kolei my nie mamy - wylicza rektor. - Jak połączymy siły, powstanie naprawdę solidne centrum badań w zakresie lotnictwa.
- A rezultaty badań naszych naukowców będą mogły znaleźć zastosowanie w przemyśle - dodaje. - Na co zresztą bardzo liczmy.
Inne tematy, w których mają być prowadzone wspólne prace, to m.in. transport, logistyka i ochrona środowiska. - Każda z tych trzech uczelni prowadzi jakieś badania w tych dziedzinach - zaznacza Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik PL. - Teraz nasi naukowcy będą się mogli wymienić ich wynikami, a nawet rozpocząć wspólne prace.
Pieniądze na aparaturę i badania mają pochodzić głównie z Unii Europejskiej.