Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 kwietnia 2006 r.
19:40
Edytuj ten wpis

Z bigosem do Europy

0 0 A A

Wystarczył wniosek o rejestrację kiełbasy lisieckiej w Unii Europejskiej, by jeden z dużych koncernów mięsnych wypuścił własną kiełbasę lisiecką, licząc się z ryzykiem... pięcioletniej odsiadki dla prezesów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Bo taka jest kara za podrabianie produktu chronionego i zarabianie na tym. Za samo podrabianie grożą "tylko” dwa lata. Aby jednak zarabiać, trzeba przejść długą drogę.
Najlepiej zacząć od uznania swojego specjału za produkt regionalny. Może to być wszystko, co można "wrzucić na ruszt” i co się wytwarza według tej samej receptury od co najmniej 25 lat i mieć na to kwity. I nie mogą to być oświadczenia sąsiadów, bo takie wnioski ministerstwo odrzuca.
- Może to być przepis w jakiejś starej książce, potwierdzający, że ten produkt jest wytwarzany w tym miejscu - wyjaśnia Rafał Serej z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. - Nie musi być natomiast potwierdzenia, że jego wytwarzaniem zajmował się przodek dzisiejszego producenta.
Taki wniosek, poparty zdjęciami, składa się do Departamentu Ochrony Środowiska i Rozwoju Wsi przy ul. Lubomelskiej 1-3 w Lublinie. Potem wniosek opiniuje Polska Izba Produktów Regionalnych i Tradycyjnych, ale to marszałek zdecyduje, czy wniosek przyjąć. Jeśli tak, to zgłasza ten fakt do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które umieszcza produkt na stosownej liście. Absolutnie za darmo. Ba - nawet umieszczą przepis w specjalnych książkach.
Jak dotąd najwięcej produktów, aż 22, zgłosiła Lubelszczyzna.
Ale po piętach depczą nam Podlasie i Podkarpacie, mające po 19 produktów.
Jeśli się przejdzie etap polski, zgłoszenie wniosku o rejestrację w Brukseli jest proste. Najpierw trzeba się zdecydować, do którego z trzech kategorii nasz wyrób pasuje.
Najtrudniejszą kategorią jest chroniona nazwa pochodzenia.
Oznacza to, że dany wyrób pochodzi z konkretnego rejonu i wszystkie surowce użyte do produkcji również są tylko stąd. Taki jest na przykład oscypek, wytwarzany w powiatach tatrzańskim, nowotarskim i żywieckim z mleka owiec wypasanych w tychże powiatach.
Chronione oznaczenie geograficzne zakłada, że część surowców może pochodzić z innego terenu. Taki jest miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich. Bo nikt nie zaręczy, że jakaś pszczoła nie poleciała poza bór i nie liznęła np. nektaru nawłoci. W tym wypadku także część produkcji może się odbywać poza danym terenem. Dla przykładu, wspomniany miód jest konfekcjonowany we Wrocławiu.
Gwarantowana tradycyjna specjalność to trzecia kategoria, dotycząca szerszego obszaru, np. kraju. To np. włoska mozzarella, typowo polski miód pitny czy belgijskie piwo lambic.
- W tej kategorii można zarejestrować bigos - radzi Henryk Wujec, prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Tradycyjnego. - Musi się tylko zebrać grupa producentów.
Tu droga jest krótsza. Wniosek składa się od razu do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które go sprawdza i wysyła do Brukseli. Tam czekają na ewentualne protesty innych krajów, które muszą udowodnić, że produkują coś identycznego i nie zgadzają się, by ktoś zawłaszczał ich tradycję. Groziło to nam w przypadku oscypka, produkowanego według takiej samej receptury na Słowacji. Ale oba kraje dogadały się i wmówiły Brukseli, że produkcja oscypka i słowackiego osztiepka różni się detalami, ale na tyle, by uznać to za zupełnie inne sery.
Gdy nie ma protestów, UE rejestruje produkt.
- Trwa to od dwóch do ośmiu lat - wyjaśnia Jakub Jasiński z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Rejestracja się opłaci Producenci zarejestrowanej w Brukseli szynki bajońskiej biorą za nią ośmiokrotnie (!) większe pieniądze niż za zwykłą szynkę. Sery korycińskie z Podlasia, zarejestrowane dopiero w Polsce, na miejscu kosztują nie więcej niż 18 zł za kilogram, a w Warszawie aż... 70 zł! Nasz "Apis”, odkąd zgłosił do rejestracji cztery miody pitne, podpisał cztery duże kontrakty na sprzedaż tychże miodów na zachód Europy.
Niebawem wniosków z Lubelszczyzny może być więcej, gdyż wczoraj w Lublinie odbyła się konferencja na ten temat. Towarzyszył jej kiermasz wielkanocnej sztuki ludowej.

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty