Na pytania Czytelników związane z nowymi zasadami wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy związanej z wypadkiem, chorobą lub macierzyństwem odpowiadała we wtorek Maria Liwak-Osori, naczelnik Wydziału Zasiłków lubelskiego ZUS. Czytelnicy pytali m.in:
- Gwarantuje świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Obejmuje różne płatności: m.in zasiłek chorobowy, macierzyński, oraz świadczenie rehabilitacyjne.
• Jak długo i w jakiej wysokości można teraz otrzymywać zasiłek chorobowy?
- Obecnie przysługuje przez 182 dni (lub 270 jeśli chorujesz na gruźlicę) w wysokości 80 proc. zarobków z ostatnich 12 miesięcy (podczas pobytu w szpitalu 70 proc.). Tylko osoby, które uległy wypadkowi w pracy, drodze do i z pracy, kobiety w ciąży, dawcy organów otrzymują go w wysokości 100 proc. zarobków. Nie przysługuje w czasie urlopu bezpłatnego ani urlopu wychowawczego. Znikła np. dotychczasowa możliwość przedłużenia okresu pobierania półrocznego zasiłku o kolejny kwartał.
• Kto może liczyć na świadczenie rehabilitacyjne?
- Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobom, które po wyczerpaniu zasiłku chorobowego są nadal niezdolne do pracy, a dalsze leczenie czy rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Wynosi 90 proc. (zarobków z ostatniego roku) za pierwsze trzy miesiące i 75 proc. za pozostały okres. Może trwać maksymalnie 12 miesięcy. O tym, jak długo go będziesz go otrzymywać, zdecyduje lekarz orzecznik ZUS.
• Czy nauczyciel może otrzymywać świadczenia według dotychczasowych zasad?
- Także nauczyciele oraz urzędnicy obecnie będą zasiłki otrzymywać na zasadach ogólnych czyli nie rok a 182 dni a w przypadku gruźlicy 270 dni. Jednak ci, którzy rozpoczęli pobieranie zasiłku przed wejściem w życie nowych przepisów zachowują prawa nabyte, będą pobierali zasiłki po staremu. Nawet rok, o ile między zwolnieniami nie będzie nawet dnia przerwy.
• Jaka jest obecnie sytuacja kobiet w ciąży?
Kobieta w ciąży przebywająca na zwolnieniu lekarskim po 8 lutego po wykorzystaniu 182 dni zwolnienia może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne aż do dnia porodu. (zof)