Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 lutego 2024 r.
8:17

Co turyści najbardziej lubią w Lublinie? Interesuje ich nie tylko zamek

(fot. DW)

21 lutego będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. O tym jak być przewodnikiem i co interesuje turystów opowiedziała nam Ewa Jezierska z PTTK Lublin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od jak dawna jest pani przewodniczką?

– Właśnie zaglądałam w swoją legitymację i stwierdzam że jest to krótko, bo tylko 12 lat. I widzę jak przez ten czas cały czas się rozwijałam i ciągle się rozwijam.

A jak zostać przewodnikiem turystycznym po Lublinie?

– By zostać przewodnikiem turystycznym należy ukończyć kurs na przewodnika miejskiego lub terenowego, który organizuje nasz lubelski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. A potem zdać egzamin. Ale żeby uczestniczyć w kursie należy przede wszystkim być zainteresowanym dziejami naszego miasta i mieć pasję do dalszego kształcenia i poznawania zabytków i kultury.

Jakie predyspozycje powinien mieć kandydat na przewodnika?

– Taką naszą pracę możemy porównać do pracy rzemieślnika. Po ukończeniu kursu jesteśmy czeladnikiem, a żeby zostać mistrzem, musimy ciągle się kształcić. U nas w kole przewodników PTTK, co piątek spotykamy się by się dokształcać, a także bierzemy udział w szkoleniach organizowanych przez bibliotekę publiczną, konserwatora zabytków, Państwowe Muzeum na Majdanku czy Muzeum Narodowe w Lublinie. Przed wszystkim musimy pamiętać o tym, że turyści przyjeżdżający do Lublina jakąś wiedzę o mieście już mają, przygotowują się i my musimy mieć także taką wiedzę jakby niedostępną dla innych, żeby  Inną cechą  potrzebną do tego by zostać przewodnikiem to łatwość nawiązywania kontaktów z grupą. Pracujemy z różnymi grupami, od przedszkolaków do osób starszych, więc te predyspozycje muszą być różne. Oprócz tego potrzebna jest odporność na stres oraz dobra kondycja.

Jakie są takie najpopularniejsze miejsca w Lublinie, do których turyści zaglądają najczęściej?

– Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Każda grupa turystyczna jaka przyjeżdża do mówi, że to jest pierwszy obowiązkowy punkt ich wycieczki. Turyści zachwycają się tymi XV-wiecznymi freskami ufundowanymi przez Władysława Jagiełłę. Obserwujemy, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się piwnica pod fortuną i obecne w niej polichromie, Lubelska Trasa Podziemna. Wśród takich znanych od lat zabytków obowiązkowych znajdą się Bazylika Ojców Dominikanów, Archikatedra Lubelska, Brama Trynitarska i pokonanie 207 schodów oraz kamienice znajdujące się w obrębie Starego Miasta. Wchodzimy wtedy na te małe urokliwe podwóreczka i pokazujemy jak to wszystko wygląda od wewnątrz. Co ciekawe i mało osób to wie, możemy mówić że mamy w Lublinie swój mały Wawel. A to dlatego, że kamienica Klonowica, w którym obecnie mieści się Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, od wewnątrz obudowana jest krużgankami. Ale turyści są także zainteresowani miejscami znajdującymi się poza tym zabytkowym obrębem miasta. Często wycieczki wybierają się także na Katolicki Uniwersytet Lubelski, Państwowe Muzeum Na Majdanku czy także lubelskie dzielnice.

Lubelskie dzielnice?

– Tak, te miejsca również cieszą się dużym zainteresowaniem, które są takie trochę zapomniane. Takim przykładem jest Wieniawa, gdzie podczas spaceru przedstawiamy historie tego miejsca, gdy jeszcze nie była dzielnicą Lublina, a żydowskim miasteczkiem. Innym miejscem takim jest Kośminek, gdzie osobiście byłam zdziwiona tym, że turyści chcą zwiedzać starą dzielnicę przemysłową, gdzie wielu z tych obiektów już nie ma. Zauważamy takie duże zainteresowanie nie tyle co Lublinem, jako naszą małą ojczyzną, a poszczególnymi dzielnicami.

Jak można przedstawiać Lublin turystom?

– Ciekawe jest poznawanie Lublina poprzez pryzmat nie tylko samych zabytków, ale także ludzi związanych z tym miastem. Mówimy tutaj o Janie Kochanowskim czy zupełnie zapomnianym Wincentym Polu, który w XIX wieku traktowany był co najmniej jak Mickiewicz w swoich czasach. Lublin to także historia żydowska czyli spacer śladami tych ludzi. Wtedy także pokazujemy turystom ulicę Lubartowską, która w historii była najbardziej reprezentacyjną ulicą w miasteczku żydowskim, coś jak Krakowskie Przedmieście dla tej chrześcijańskiej społeczności Lublina. To właśnie przy tej ulicy mieściła się znana i doceniana na całym świecie fabryka wag Wilhelma Hessa czy Jeszywas Chachmej, czyli największa w ówczesnej Europie szkoła mędrców talmudycznych.

A jakie jest pani ulubione miejsce w Lublinie?

– Moim ulubionym miejscem w Lublinie jest Kośminek. Jestem z tym miejscem również bardzo związana, bo mieszkam tam i moja rodzina miała tam działkę. Zabrałam nawet przewodników na jeden z takich spacerów i oni otwierali oczy ze zdumienia, że tam było tyle zakładów i ciekawych miejsc, nawet znajdował się pałac o którym nie wiedzieli. Natomiast jeśli chodzi o tą typowo turystyczną część Lublina, to moim ulubionym miejscem jest Kaplica Zamkowa Trójcy Świętej. Po prostu sama się zachwycam tym miejscem. Może też nie ulubionym miejscem, ale miejscem gdzie często oprowadzam turystów jest Muzeum na Majdanku. Kiedyś chciałam tam pracować, bardzo dużo czytałam o tym miejscu oraz znałam osobiście bohaterów Majdanka, jak na przykład Wandę Ossowską.

Lublin atrakcyjny dla turystów

W 2023 roku Lublin cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród turystów. Tylko w sezonie turystycznym, czyli od lipca do września miasto odwiedziło 567 tys. podróżnych. Jak informuje Urząd Miasta, to prawie dwukrotnie więcej w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Liczba turystów i odwiedzających w okresie do trzeciego kwartału 2023 roku po raz pierwszy w historii przekroczyła milion osób. W sezonie turystycznym 2023 roku do Lublina przyjechało  434 tys. podróżnych z Polski, z czego 177 tys. stanowili odwiedzający jednodniowi, natomiast 257 tys. to turyści, czyli korzystający z noclegów. Blisko 50 proc odwiedzających to osoby do 30. roku życia. Turyści zagraniczni to 133 tys. osób, najwięcej gości było z Niemiec, Izraela oraz Wielkiej Brytanii.

Spacer śladami Jana Kochanowskiego

21 lutego obchodzić będziemy po raz 15. Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji PTTK Lublin organizuje bezpłatny spacer „Lubelskie Ścieżki Jana Kochanowskiego”, organizowany w 440. rocznicę śmierci poety. Zbiórka organizowana jest 17 lutego (sobota) o godzinie 10 na dziedzińcu zamkowym. Trasa spaceru przebiegać będzie przez dziedziniec zamkowy – Plac po Farze – Klasztor oo. Dominikanów – Kamienice w Rynku Starego Miasta – Kościół pobrygidkowski – Pomnik Jana Kochanowskiego.

(fot. materiały organizatora)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

Wesele w SERCU
foto
galeria

Wesele w SERCU

To było najbardziej nietypowe wesele w klubie SERCE, a to dlatego ponieważ DJ Bossy postanowił zmienić stan cywilny. Powiedział zdecydowane "Nie" imprezowemu życiu. Z tej okazji zapłakane fanki, jak też koledzy i koleżanki zorganizowali młodej parze imprezę, jakiej SERCE nie widziało, czyli wesele na całego. Były oczepiny, był tort, był ksiądz i co ważnej największe weselne hity. Zobaczcie, co się działo.

Marcin Stromecki (z piłką) w sobotę otworzył wynik meczu pomiędzy Wisłą, a rezerwami Korony

Wisła Puławy kończy intensywny tydzień wygraną z rezerwami Korony Kielce

Po środowym remisie z Bronią Radom w sobotę Wisła Puławy rozegrała kolejny mecze kontrolny. Tym razem podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zmierzyli się u siebie z rezerwami Korony Kielce i zapisali na swoje konto zwycięstwo

Avia nie miała litości dla ligowego rywala i rozbiła Lewart aż 5:0

Pracowita sobota Avii Świdnik. Remis ze Stalą Kraśnik i pogrom w meczu z Lewartem

Avia rozegrała w sobotę dwa sparingi. Najpierw w mocno eksperymentalnym składzie zremisowała z czwartoligową Stalą Kraśnik 1:1. Niedługo później żółto-niebiescy rozbili ligowego rywala – Lewart Lubartów aż 5:0. Co ciekawe, cztery gole padły jednak między 70, a 87 minutą spotkania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Biznes i Finanse -> Usługi -> Wykonam

Sprzedam oprogramowanie w wersji elektronicznej

Lublin

97,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

149,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne
Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Lublin

2 576 546,00 zł

Komunikaty