Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 kwietnia 2018 r.
19:10

Z targu zostały zgliszcza, ale kupcy chcą wrócić do pracy. Na razie robią porządki

Kupcy z ul. Ruskiej porządkują zniszczone w poniedziałkowym pożarze targowisko. Liczą na to, że jeszcze w tym tygodniu będą mogli tu rozstawić tymczasowe stragany.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ogień na targu przy ul. Ruskiej wybuchł w poniedziałek około 22.40. Na szczęście nikt nie ucierpiał, ale stragany spłonęły doszczętnie. Straty były duże, bo pierwszy dzień tygodnia dla tutejszych kupców to dzień zakupów. W magazynach i na stoiskach było mnóstwo nowego towaru.

Ubrania zbierze koparka

We wtorek trwały oględziny pogorzeliska. Dopiero po południu handlujący mogli wejść na jego teren. W środę rana rozpoczęli porządki. – Jesteśmy tu od szóstej. I jutro też będziemy. Chcecie pomóc? – usłyszeliśmy gdy zjawiliśmy się tam w południe.

– Pracują wszyscy, kobiety i mężczyźni. Demontujemy to, co zostało ze straganów. Wywieźliśmy już kilka kontenerów. Czekamy na koparkę, która zbierze to, co zostało z ubrań. Nic nie nadaje się na handel, wszystko jest przesiąknięte dymem, zamoczone – mówi Aneta Szalak.

Jedna z kobiet znajduje w pogorzelisku parę białych, okopconych butów. – Nawet za pięć złotych nikt tego nie kupi – stwierdza.

Zapraszamy w sobotę

Kupcy chcą jak najszybciej wznowić tu działalność handlową. Deklarują, że na sobotę będą już gotowi. Podobno niektórzy już wczoraj pojechali po nowy towar.

– Zakładamy, że nowe stoiska uda nam się przygotować koło poniedziałku lub wtorku. Ale jeśli handlarze szybciej uporają się z pracami porządkowymi, to nic nie jest wykluczone. Wszyscy solidnie pracują – mówi Andrzej Ziętek, dyrektor zarządzający w firmie Euro Consult, która dzierżawi plac od podległej marszałkowi województwa spółki Lubelskie Dworce.

Jak dodaje, wczoraj skierował do zarządu Lubelskich Dworców wniosek o obniżenie opłat targowych. Do tej pory czynsz za najmniejsze stoisko o powierzchni 6 mkw. wynosił 330 zł miesięcznie. Wszystkich stoisk jest ok. 170.

Bardzo brzydka samowola

– Jeszcze nie widziałem tego pisma – stwierdza Mariusz Grad, prezes Lubelskich Dworców. – Będziemy analizować tę sprawę oraz kwestie związane z odbudową targowiska. Ale stoimy na stanowisku, że kluczowa jest dla nas umowa, która obowiązuje do końca lutego 2020 r. Chcemy ją egzekwować.

Przypomnijmy, że już w 2015 r. nadzór budowlany uznał stojące na placu wiaty za samowolę budowlaną. Obecnie sprawa jest rozpatrywana przez Naczelny Sąd Administracyjny. O przywrócenie porządku w tym miejscu miesiąc temu do marszałka apelowała także przewodnicząca Rady Lokalnej Przedsiębiorczości Marta Wcisło, która jest także wiceprzewodniczącą Rady Miasta.

– My w kwestiach estetyki możemy tylko prosić. Nie mamy podstaw prawnych, by czegokolwiek w tym zakresie żądać – tłumaczy Grad. – Chcemy uczynić to miejsce bardziej estetycznym. Planujemy ustawić jednolite stoiska w postaci namiotów i parasoli – obiecuje Ziętek.

Miejsca nie zmienią

W środę kupcy wysłali m.in. do prezydenta Lublina i marszałka województwa apel o pomoc. Nie chodzi im o wsparcie finansowe, a jedynie umożliwienie ponownego otwarcia targu. Pod pismem podpisało się blisko sto osób.

– Jesteśmy w kontakcie zarówno z Lubelskimi Dworcami, jak i Urzędem Miasta, żeby zorientować się, co możemy w tej kwestii zrobić – mówi nam Beata Górka, rzeczniczka marszałka.  Z kolei ratusz deklaruje za to, że miejsce na handlujących ze spalonego targu może znaleźć się gdzie indziej.

– Jesteśmy po rozmowach z zarządcami kilku targowisk w mieście. Spółki: Podwale (Targ pod Zamkiem) oraz Bazar wyraziły chęć przyjęcia kupców i udostępnienia miejsc pod handel. Miejsca są także przy ul. Pocztowej – informuje Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.

– Ale ci ludzie nie chcą nigdzie iść. Chcą móc dalej handlować tam, gdzie robili to do tej pory – odpowiada Ziętek.

Podpalenie czy wypadek?

Policja i prokuratura cały czas badają okoliczności poniedziałkowego pożaru. Dwa razy przeprowadzono już oględziny pogorzeliska. Biegły nie przedstawił jednak nawet wstępnych ocen dotyczących przyczyn zdarzenia.

Policjanci zabezpieczyli nagrania z pobliskich kamer monitoringu. Przesłuchują również właścicieli stoisk. Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, poszczególne osoby szacują poniesione straty na kwoty od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. (jsz)

Pozostałe informacje

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty