Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 lutego 2018 r.
20:43

Za i przeciw blokom na górkach czechowskich. Pytanie o odkupienie terenu przez miasto

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
O losy dawnego poligonu już w czwartek będzie się spierać Rada Miasta
O losy dawnego poligonu już w czwartek będzie się spierać Rada Miasta (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Właściciel górek czechowskich podtrzymuje zamiar budowy bloków mieszkalnych na części tego terenu i nie planuje jego sprzedaży. O losy dawnego poligonu już w czwartek będzie się spierać Rada Miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Czy bierze pan pod uwagę możliwość zamiany gruntów lub odsprzedaży górek w przypadku gdyby takie propozycje ze strony miasta lub jego mieszkańców padły? – pyta właściciela terenu radny Tomasz Pitucha, szef klubu PiS w Radzie Miasta.

– Nie było takich pytań, nie było takich rozmów i nie wiem, czy bylibyśmy zainteresowani – odpowiada radnemu Zbigniew Dymowicz z firmy TBV, która dwa lata temu kupiła górki i chce tu budować bloki. – Od Poligonowej proponujemy zabudowę ośmiokondygnacyjną, natomiast od Koncertowej pięcio- i sześciokondygnacyjną.

Budowa osiedli będzie możliwa, jeżeli Rada Miasta zmieni przeznaczenie górek opisane w planie zagospodarowania terenu. Obowiązujący plan rezerwuje większość tego obszaru pod zieleń publiczną, miejscami dopuszcza budowę obiektów sportowo-rekreacyjnych i sklepów, a na skrawku terenu także mieszkań.

– Obecny plan, biorąc pod uwagę wszystkie dopuszczalne tu funkcje, umożliwia zabudowę kubaturową na 30 ha – twierdzi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

– Nasz wniosek dotyczy zmiany funkcji – podkreśla przedstawiciel spółki. TBV oczekuje od władz miasta, że w planie zagospodarowania przeznaczą 30 ha pod bloki mieszkalne.

Przeciwnicy takich przekształceń dowodzą, że górki czechowskie od kilkudziesięciu lat są traktowane w planach jako obszar cennej zieleni. – Co zmieniło się przez te lata, że teraz chcemy te decyzje zmienić? Czy zmieniły się powody, czy tylko właściciel? – pyta Krzysztof Gorczyca, prezes lubelskiej organizacji ekologicznej Towarzystwo dla Natury i Człowieka.

– Na północy Lublina nie mamy żadnego terenu otwartego – tłumaczy Magdalena Nosek z inicjatywy Górki Czechowskie Wietrznie Zielone, przeciwna budowie bloków. – Górki są terenem ważnym przyrodniczo. To naturalny klin napowietrzający miasto.

– Zabudowa, którą ja proponuję, w żaden sposób nie wpływa na przewietrzanie Lublina – zapewnia Bolesław Stelmach, lubelski architekt, autor koncepcji osiedli na górkach. W zapewnienia te nie wierzą przeciwnicy inwestycji. TBV twierdzi, że przeciwników wcale nie jest dużo. Na jakiej podstawie tak twierdzi? Spółka powołuje się na zamówione przez nią badania opinii. – Dla nas, uważam, bardzo korzystne – stwierdza Dymowicz.

– 10 tys. gospodarstw domowych jest za tym, żeby zrobić tam porządek, godzi się na zabudowę – mówi Artur Sienkiewicz z agencji reklamy VIP, która prowadziła ankietę. Zdaniem przeciwników inwestycji badania były nierzetelne.

Inwestor mówi nie tylko o blokach. Przede wszystkim roztacza wizję dużego parku w tej części górek, która nie nadaje się do zabudowy. Mówi o parku naturalistycznym. – Tam, gdzie trzeba kosić, to będą kosiły to barany – opowiada Stelmach.

W czwartek dyskusja

O parku już w czwartek dyskutować ma Rada Miasta. Zajmie się ona petycją od społecznego komitetu domagającego się urządzenia tu miejsca do wypoczynku. – Nie chcemy dopuścić do dalszej degradacji terenu – przekonuje Michał Maciejewski, przewodniczący komitetu. – Nasza inicjatywa powstała oddolnie – zapewnia i zaprzecza sugestiom, że działa na zlecenie TBV. – Chcemy doprowadzić do rozmów trójstronnych między deweloperem, mieszkańcami a radnymi.

– Trzeba siąść do stołu i z prywatnym deweloperem podpisać umowę, na jakich zasadach ma ten park zrealizować, bo ja nie wierzę, że zrealizuje go miasto – uważa Stelmach.

– Nie jest w interesie mieszkańców, że deweloper zrobi tam biznes życia, zabudowując 30 ha, a miastu odda teren, na który miasto wyłoży kolejne 40 milionów i zrobi tam park – argumentuje radny Pitucha. – Interesem mieszkańców jest to, żeby właściciel zagospodarował całą działkę.

Radni PO już uznali, że petycja w sprawie parku jest zasadna. Chcą, żeby właśnie taka była odpowiedź całej Rady Miasta. Nawet jeżeli tak się stanie i w czwartek większość rady opowie się za parkiem, to nie będzie to miało znaczenia innego niż symboliczne. – To prywatny teren – przypomina Michał Krawczyk, szef klubu radnych PO.

Odpowiedź Rady Miasta na petycję społecznego komitetu nie przesądzi o tym, co inwestor będzie mógł zrobić z górkami. To określi powstający już w Ratuszu plan zagospodarowania i opracowywane w urzędzie tzw. studium przestrzenne. Oba te dokumenty będzie musiała jeszcze zatwierdzić Rada Miasta. Mogą to być decyzje po myśli TBV, chociaż nie muszą. – Mieliśmy świadomość tego, co kupujemy i jakie ryzyko podejmujemy – przyznaje Dymowicz.

Zobacz także: Jak mają wyglądać górki czechowskie? Właściciel pokazał swój pomysł [archiwum DW]

Quiz: Czy rozpoznasz te miejsca w Lublinie?

Czy rozpoznasz te miejsca w Lublinie?

Pozostałe informacje

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Biznes i Finanse -> Usługi -> Wykonam

Sprzedam oprogramowanie w wersji elektronicznej

Lublin

97,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

149,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne
Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Lublin

2 576 546,00 zł

Komunikaty