Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 lutego 2018 r.
20:43

Za i przeciw blokom na górkach czechowskich. Pytanie o odkupienie terenu przez miasto

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 242 A A
O losy dawnego poligonu już w czwartek będzie się spierać Rada Miasta
O losy dawnego poligonu już w czwartek będzie się spierać Rada Miasta (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Właściciel górek czechowskich podtrzymuje zamiar budowy bloków mieszkalnych na części tego terenu i nie planuje jego sprzedaży. O losy dawnego poligonu już w czwartek będzie się spierać Rada Miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Czy bierze pan pod uwagę możliwość zamiany gruntów lub odsprzedaży górek w przypadku gdyby takie propozycje ze strony miasta lub jego mieszkańców padły? – pyta właściciela terenu radny Tomasz Pitucha, szef klubu PiS w Radzie Miasta.

– Nie było takich pytań, nie było takich rozmów i nie wiem, czy bylibyśmy zainteresowani – odpowiada radnemu Zbigniew Dymowicz z firmy TBV, która dwa lata temu kupiła górki i chce tu budować bloki. – Od Poligonowej proponujemy zabudowę ośmiokondygnacyjną, natomiast od Koncertowej pięcio- i sześciokondygnacyjną.

Budowa osiedli będzie możliwa, jeżeli Rada Miasta zmieni przeznaczenie górek opisane w planie zagospodarowania terenu. Obowiązujący plan rezerwuje większość tego obszaru pod zieleń publiczną, miejscami dopuszcza budowę obiektów sportowo-rekreacyjnych i sklepów, a na skrawku terenu także mieszkań.

– Obecny plan, biorąc pod uwagę wszystkie dopuszczalne tu funkcje, umożliwia zabudowę kubaturową na 30 ha – twierdzi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

– Nasz wniosek dotyczy zmiany funkcji – podkreśla przedstawiciel spółki. TBV oczekuje od władz miasta, że w planie zagospodarowania przeznaczą 30 ha pod bloki mieszkalne.

Przeciwnicy takich przekształceń dowodzą, że górki czechowskie od kilkudziesięciu lat są traktowane w planach jako obszar cennej zieleni. – Co zmieniło się przez te lata, że teraz chcemy te decyzje zmienić? Czy zmieniły się powody, czy tylko właściciel? – pyta Krzysztof Gorczyca, prezes lubelskiej organizacji ekologicznej Towarzystwo dla Natury i Człowieka.

– Na północy Lublina nie mamy żadnego terenu otwartego – tłumaczy Magdalena Nosek z inicjatywy Górki Czechowskie Wietrznie Zielone, przeciwna budowie bloków. – Górki są terenem ważnym przyrodniczo. To naturalny klin napowietrzający miasto.

– Zabudowa, którą ja proponuję, w żaden sposób nie wpływa na przewietrzanie Lublina – zapewnia Bolesław Stelmach, lubelski architekt, autor koncepcji osiedli na górkach. W zapewnienia te nie wierzą przeciwnicy inwestycji. TBV twierdzi, że przeciwników wcale nie jest dużo. Na jakiej podstawie tak twierdzi? Spółka powołuje się na zamówione przez nią badania opinii. – Dla nas, uważam, bardzo korzystne – stwierdza Dymowicz.

– 10 tys. gospodarstw domowych jest za tym, żeby zrobić tam porządek, godzi się na zabudowę – mówi Artur Sienkiewicz z agencji reklamy VIP, która prowadziła ankietę. Zdaniem przeciwników inwestycji badania były nierzetelne.

Inwestor mówi nie tylko o blokach. Przede wszystkim roztacza wizję dużego parku w tej części górek, która nie nadaje się do zabudowy. Mówi o parku naturalistycznym. – Tam, gdzie trzeba kosić, to będą kosiły to barany – opowiada Stelmach.

W czwartek dyskusja

O parku już w czwartek dyskutować ma Rada Miasta. Zajmie się ona petycją od społecznego komitetu domagającego się urządzenia tu miejsca do wypoczynku. – Nie chcemy dopuścić do dalszej degradacji terenu – przekonuje Michał Maciejewski, przewodniczący komitetu. – Nasza inicjatywa powstała oddolnie – zapewnia i zaprzecza sugestiom, że działa na zlecenie TBV. – Chcemy doprowadzić do rozmów trójstronnych między deweloperem, mieszkańcami a radnymi.

– Trzeba siąść do stołu i z prywatnym deweloperem podpisać umowę, na jakich zasadach ma ten park zrealizować, bo ja nie wierzę, że zrealizuje go miasto – uważa Stelmach.

– Nie jest w interesie mieszkańców, że deweloper zrobi tam biznes życia, zabudowując 30 ha, a miastu odda teren, na który miasto wyłoży kolejne 40 milionów i zrobi tam park – argumentuje radny Pitucha. – Interesem mieszkańców jest to, żeby właściciel zagospodarował całą działkę.

Radni PO już uznali, że petycja w sprawie parku jest zasadna. Chcą, żeby właśnie taka była odpowiedź całej Rady Miasta. Nawet jeżeli tak się stanie i w czwartek większość rady opowie się za parkiem, to nie będzie to miało znaczenia innego niż symboliczne. – To prywatny teren – przypomina Michał Krawczyk, szef klubu radnych PO.

Odpowiedź Rady Miasta na petycję społecznego komitetu nie przesądzi o tym, co inwestor będzie mógł zrobić z górkami. To określi powstający już w Ratuszu plan zagospodarowania i opracowywane w urzędzie tzw. studium przestrzenne. Oba te dokumenty będzie musiała jeszcze zatwierdzić Rada Miasta. Mogą to być decyzje po myśli TBV, chociaż nie muszą. – Mieliśmy świadomość tego, co kupujemy i jakie ryzyko podejmujemy – przyznaje Dymowicz.

Zobacz także: Jak mają wyglądać górki czechowskie? Właściciel pokazał swój pomysł [archiwum DW]

Quiz: Czy rozpoznasz te miejsca w Lublinie?

Czy rozpoznasz te miejsca w Lublinie?

Pozostałe informacje

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte
galeria

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ulicy Poturzyńskiej 1 jest nową miejską placówką z zakresu pomocy społecznej. Inwestycja została dofinansowana kwotą 3,15 mln zł w ramach Programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Całość kosztów to niemal 4 mln zł.

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa
Lubycza Królewska

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa

Miał w domu mefedron, susz roślinny i próbował przekupić policjantów. Może trafić za kratki na kilka lat.

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

105,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty