Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 lutego 2018 r.
20:43

Za i przeciw blokom na górkach czechowskich. Pytanie o odkupienie terenu przez miasto

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
O losy dawnego poligonu już w czwartek będzie się spierać Rada Miasta
O losy dawnego poligonu już w czwartek będzie się spierać Rada Miasta (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Właściciel górek czechowskich podtrzymuje zamiar budowy bloków mieszkalnych na części tego terenu i nie planuje jego sprzedaży. O losy dawnego poligonu już w czwartek będzie się spierać Rada Miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Czy bierze pan pod uwagę możliwość zamiany gruntów lub odsprzedaży górek w przypadku gdyby takie propozycje ze strony miasta lub jego mieszkańców padły? – pyta właściciela terenu radny Tomasz Pitucha, szef klubu PiS w Radzie Miasta.

– Nie było takich pytań, nie było takich rozmów i nie wiem, czy bylibyśmy zainteresowani – odpowiada radnemu Zbigniew Dymowicz z firmy TBV, która dwa lata temu kupiła górki i chce tu budować bloki. – Od Poligonowej proponujemy zabudowę ośmiokondygnacyjną, natomiast od Koncertowej pięcio- i sześciokondygnacyjną.

Budowa osiedli będzie możliwa, jeżeli Rada Miasta zmieni przeznaczenie górek opisane w planie zagospodarowania terenu. Obowiązujący plan rezerwuje większość tego obszaru pod zieleń publiczną, miejscami dopuszcza budowę obiektów sportowo-rekreacyjnych i sklepów, a na skrawku terenu także mieszkań.

– Obecny plan, biorąc pod uwagę wszystkie dopuszczalne tu funkcje, umożliwia zabudowę kubaturową na 30 ha – twierdzi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

– Nasz wniosek dotyczy zmiany funkcji – podkreśla przedstawiciel spółki. TBV oczekuje od władz miasta, że w planie zagospodarowania przeznaczą 30 ha pod bloki mieszkalne.

Przeciwnicy takich przekształceń dowodzą, że górki czechowskie od kilkudziesięciu lat są traktowane w planach jako obszar cennej zieleni. – Co zmieniło się przez te lata, że teraz chcemy te decyzje zmienić? Czy zmieniły się powody, czy tylko właściciel? – pyta Krzysztof Gorczyca, prezes lubelskiej organizacji ekologicznej Towarzystwo dla Natury i Człowieka.

– Na północy Lublina nie mamy żadnego terenu otwartego – tłumaczy Magdalena Nosek z inicjatywy Górki Czechowskie Wietrznie Zielone, przeciwna budowie bloków. – Górki są terenem ważnym przyrodniczo. To naturalny klin napowietrzający miasto.

– Zabudowa, którą ja proponuję, w żaden sposób nie wpływa na przewietrzanie Lublina – zapewnia Bolesław Stelmach, lubelski architekt, autor koncepcji osiedli na górkach. W zapewnienia te nie wierzą przeciwnicy inwestycji. TBV twierdzi, że przeciwników wcale nie jest dużo. Na jakiej podstawie tak twierdzi? Spółka powołuje się na zamówione przez nią badania opinii. – Dla nas, uważam, bardzo korzystne – stwierdza Dymowicz.

– 10 tys. gospodarstw domowych jest za tym, żeby zrobić tam porządek, godzi się na zabudowę – mówi Artur Sienkiewicz z agencji reklamy VIP, która prowadziła ankietę. Zdaniem przeciwników inwestycji badania były nierzetelne.

Inwestor mówi nie tylko o blokach. Przede wszystkim roztacza wizję dużego parku w tej części górek, która nie nadaje się do zabudowy. Mówi o parku naturalistycznym. – Tam, gdzie trzeba kosić, to będą kosiły to barany – opowiada Stelmach.

W czwartek dyskusja

O parku już w czwartek dyskutować ma Rada Miasta. Zajmie się ona petycją od społecznego komitetu domagającego się urządzenia tu miejsca do wypoczynku. – Nie chcemy dopuścić do dalszej degradacji terenu – przekonuje Michał Maciejewski, przewodniczący komitetu. – Nasza inicjatywa powstała oddolnie – zapewnia i zaprzecza sugestiom, że działa na zlecenie TBV. – Chcemy doprowadzić do rozmów trójstronnych między deweloperem, mieszkańcami a radnymi.

– Trzeba siąść do stołu i z prywatnym deweloperem podpisać umowę, na jakich zasadach ma ten park zrealizować, bo ja nie wierzę, że zrealizuje go miasto – uważa Stelmach.

– Nie jest w interesie mieszkańców, że deweloper zrobi tam biznes życia, zabudowując 30 ha, a miastu odda teren, na który miasto wyłoży kolejne 40 milionów i zrobi tam park – argumentuje radny Pitucha. – Interesem mieszkańców jest to, żeby właściciel zagospodarował całą działkę.

Radni PO już uznali, że petycja w sprawie parku jest zasadna. Chcą, żeby właśnie taka była odpowiedź całej Rady Miasta. Nawet jeżeli tak się stanie i w czwartek większość rady opowie się za parkiem, to nie będzie to miało znaczenia innego niż symboliczne. – To prywatny teren – przypomina Michał Krawczyk, szef klubu radnych PO.

Odpowiedź Rady Miasta na petycję społecznego komitetu nie przesądzi o tym, co inwestor będzie mógł zrobić z górkami. To określi powstający już w Ratuszu plan zagospodarowania i opracowywane w urzędzie tzw. studium przestrzenne. Oba te dokumenty będzie musiała jeszcze zatwierdzić Rada Miasta. Mogą to być decyzje po myśli TBV, chociaż nie muszą. – Mieliśmy świadomość tego, co kupujemy i jakie ryzyko podejmujemy – przyznaje Dymowicz.

Zobacz także: Jak mają wyglądać górki czechowskie? Właściciel pokazał swój pomysł [archiwum DW]

Quiz: Czy rozpoznasz te miejsca w Lublinie?

Czy rozpoznasz te miejsca w Lublinie?

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty