Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 maja 2022 r.
13:04

Tak powinno remontować się zabytki. Te miejsca dostały Laur Konserwatorski 2022

Autor: Zdjęcie autora agdy

Przedszkolaki siedzące na oryginalnym XIX-wiecznym parkiecie? Tak teraz jest w bibliotece gminnej w Rybczewicach, mieszczącej się w dawnej ziemiańskiej siedzibie. Gmina wyremontowała dwór tak dobrze, że właśnie został wyróżniony Laurem Konserwatorskim. Nagród jest więcej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W piątek, podczas uroczystego spotkania, uhonorowani zostali gospodarze zabytków, którzy ze szczególną dbałością i kompleksowo przywrócili im świetność. Podczas tegorocznej edycji konkursu, Laur Konserwatorski został przyznany czterem obiektom z terenu naszego województwa. Jednym z nich jest gmina Rybczewice, która została wyróżniona za prace restauratorskie i konserwatorskie przy tamtejszym dworze.

– Jest po prostu pięknie. Mamy teraz dużo miejsca na pracę nad księgozbiorem i jest przestrzeń na zajęcia i spotkania z czytelnikami. Wcześniej to ja chodziłam do przedszkoli i szkół prowadzić z dziećmi zajęcia biblioteczne, wreszcie one mogą przyjść do biblioteki. Jesteśmy w nowej siedzibie od dwóch miesięcy, a już widzę, że mi przybywa młodych użytkowników. Wracają po pierwszej wizycie i to z rodzeństwem – mówi Ewa Rogalińska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rybczewicach, która z pracownikami wiosną spakowała w pudła 11 tysięcy książek i przeniosła się do stojącego w parku dworu.

Rybczewice. Wnętrze salonu ziemiańskiego dworu, dziś biblioteka (fot. BibliotekaRybczewice / Facebook)

W efekcie dzieci, które przychodzą na zajęcia i korzystają z czytelni popularno-naukowej, gdzie zgromadzono między innymi podręczny księgozbiór, siedzą na poduchach na oryginalnym, XIX-wiecznym parkiecie. To, jak wyjaśniał Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, jeden z cennych elementów wystroju ziemiańskiego dworu, tak zwany parkiet taflowy (elementy z różnego rodzaju drewna) z intarsjami (wzór z innego gatunku drewna). Po tylu latach i po renowacji robi wrażenie.

– Staramy się go wyeksponować, nie niszczyć krzesłami. Dzięki temu stworzyła się przestrzeń do spotkań z młodymi czytelnikami. Po otwarciu mnóstwo osób przyszło, żeby zobaczyć wnętrza. Przecież jeszcze trzy lata temu tu była ruina – dodaje dyrektorka, która planuje zakup miękkich siedzisk i sukcesywną wymianę mebli.

Szefowa biblioteki pamięta wygląd dworu sprzed renowacji, ale Elżbieta Masicz, wójt gminy Rybczewice, zna nieruchomość i park od urodzenia. Pochodzi z Rybczewic i przyznaje, że jest z tym miejscem związana sentymentalnie.

– W pałacu spędziłam mnóstwo czasu, bo się w nim uczyłam. Chodziłam do podstawówki, a potem do średniej szkoły – wspomina. Gdy tylko została wybrana na wójta, na pierwszej sesji przedstawiła pomysł renowacji. – Nie było problemu ze zgodą radnych, bo począwszy od projektu, pieniądze były zewnętrzne. Jesteśmy małą gminą, nie byłoby nas stać na 10 proc., co ja mówię na 1 proc. własnego wkładu – tłumaczy pani wójt, która w piątek odbierała od wiceministra kultury, generalnego konserwatora zabytków, Jarosława Sellina, Laur Konserwatorski.

Elżbieta Masicz, wójt gminy Rybczewice, podczas uroczystości wręczenia nagrody (fot. Maciej Kaczanowski)

Dlatego inwestycja została podzielona na kilka etapów. Najpierw mieszkańcy dostali park, do którego wiedzie odnowiona brama, jest plac zabaw, siłownia. Ostatnio przybyła tężnia. Teraz korzystają z dworu, w którym spotykają się seniorzy, członkinie kół gospodyń wiejskich, jest miejsce na organizację spotkań, konferencji i wystaw. Przychodzą użytkownicy biblioteki, a jest ich dobrze ponad dwustu.

– Za chwilę zaczynamy kolejną część inwestycji, rewitalizację dawnych stawów rybnych. Kiedy wiosną je osuszyliśmy, okazało się, że gmina ma kilka ton ryb różnego gatunku. W projekcie, oprócz lekkiego pogłębienia stawu, jest budowa mola, pomostów, wszystko będzie oświetlone. Ponieważ ryby wrócą, będziemy natleniać wodę, więc pojawią się pływające fontanny – planuje Elżbieta Masicz, która jest wójtem Rybczewic drugą kadencję.

Oprócz niej, okolicznościowe plakiety towarzyszące Laurom Konserwatorskim odebrali: ks. kan. Jerzy Tworek, proboszcz parafii rzymskokatolickiej p.w. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie – za prace konserwatorskie i restauratorskie przy wystroju i wyposażeniu kościoła; ks. Zbigniew Pietrzela, proboszcz parafii rzymskokatolickiej p.w. św. Jakuba Większego Apostoła przy ul. Głuskiej 145 w Lublinie – za prace konserwatorskie i restauratorskie przy wystroju malarskim wnętrza kościoła oraz Adam Grzesiuk wójt gminy Puchaczów – za prace restauratorskie i konserwatorskie przy Dworze Lachertów w Ciechankach (Łańcuchowskich).

Organizatorem konkursu Laur Konserwatorski, który wyłonił już 90 laureatów, jest Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. W tym roku odbyła się dwudziesta trzecia edycja. Wręczenie nagród zorganizowano w Muzeum Narodowym w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty