Kiedy? Dziś od godz. 11 do 15. Gdzie? Na os. Słowackiego w Lublinie. Cel? Odkrywanie: zaułków (np. Targu na Wileńskiej), placów zabaw, małej architektury, potencjału osiedla projektu wybitnych architektów.
- Narrację zbudują sami mieszkańcy, a każdy z uczestników będzie mógł na chwilę "stać się Indianą Jonesem własnej okolicy” - tłumaczą organizatorzy zabawy.
- Gra to okazja, by poznać ciekawostki architektoniczne, przypomnieć sobie jak wyglądała codzienność osiedla w latach 60. i 70. i posłuchać anegdot mieszkańców - zachęca Paulina Paga, koordynatorka projektu "Lokatorzy. Narracje wokół spółdzielczych utopii”.
Osiedle z duszą
Osiedle im. Juliusza Słowackiego w Lublinie zostało projektowane przez Zofię i Oskara Hansenów w latach 1960-1963. Realizacja projektu trwała osiem lat, do 1972 roku. Osiedle w praktyce realizuje wymyśloną przez Hansena ideę Linearnego Systemu Ciągłego i Formy Otwartej. Zgodnie z założeniami Formy Otwartej same budynki nic nie znaczą, dopiero ludzie, którzy w nich mieszkają sprawiają, że architektura zaczyna żyć. Idea zakładała zaaranżowanie przestrzeni w dowolny sposób, może to być np. łączenie kilku mieszkań w jedno.