Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 stycznia 2020 r.
13:48

Zaskakująco piękne miejsce w archikatedrze lubelskiej. Nowa wystawa już otwarta

0 4 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Na chórze archikatedry można oglądać nową wystawę. A przede wszystkim przyjrzeć się z bliska freskom Józefa Meyera, który udekorował całą świątynię. Przed remontem ta część kościoła kompletnie nie nadawała się do zwiedzania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Finał wieńczy dzieło, ponieważ prace konserwatorskie we wnętrzu archikatedry lubelskiej, dawnego kościoła klasztornego jezuitów, trwają od 1998 roku – mówił podczas wczorajszego otwarcia wystawy Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

– Do archikatedry przyprowadzam gości zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Podziwiają to wszystko. Teraz będziemy odwiedzać również chór, bo miejsce to jest zaskakująco piękne – przyznał arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski i dodał, że bardzo się cieszy z wizualizacji dawnego kolegium. - Ten model jest czymś bezcennym.

– Na makiecie można zobaczyć, jak pierwotnie wyglądał zespół klasztorny ojców jezuitów. Zachowały się szkoły jezuickie, gdzie obecnie mieści się Archiwum Państwowe, są one widoczne ma makiecie. Zaś z trzech skrzydeł kolegium jezuickiego do dziś dotrwało tylko jedno. Dwóch pozostałych nie ma – opisywał Kopciowski. – Podczas prac związanych z remontem nawierzchni parkingu znajdującego się przed katedrą i wymianą muru oporowego przed świątynią natrafiono na piwnice, bo pozostałości dwóch skrzydeł kolegium jezuickiego zostały zasypane piachem. Być może przyjdą kiedyś takie czasy, kiedy te piwnice zostaną wykorzystane do celów ekspozycyjnych.

Na wystawie na chórze są prezentowane m.in. zabytki z nieistniejącej lubelskiej fary, w tym księgi parafialne chrztów, ślubów i zgonów z XVII–XIX. W jednej z gablot znajduje się też krzyż wykonany z pnia dębu, znalezionego w jej ruinach w połowie XIX wieku.

– To był obiekt, który uważaliśmy za zaginiony – przyznała Danuta Szewczyk-Prokurat, historyk sztuki, która współpracuje z archikatedrą od 2003 r. i przygotowywała m.in. tę wystawę.

Na chórze jest też Krzyż Trybunalski. – Niewiele osób ma świadomości, jak bardzo jest on wpisany w historię Lublina, począwszy od XVII w. – zaznaczała Szewczyk-Prokurat.

Na wystawie eksponowane są też naczynia liturgiczne sprowadzone przez kapitułę katedry chełmskiej. – Są tutaj, ponieważ lubelska katedra odziedziczyła masę zabytków po katedrze chełmskiej, która mieściła się w Krasnymstawie – wyjaśnia autorka ekspozycji.

Jest tu też XVIII-wieczna parasolka procesyjna. – Została znaleziona podczas prac konserwatorskich nad Zakrystią Akustyczną. To jest unikalna rzecz – podkreśla Kopciowski. I dodał: Zakrystia Akustyczna została zniszczona podczas jednego z nalotów w czasie II wojny światowej.

Wystawę, którą udało się zorganizować w ramach unijnego projektu warto obejrzeć, również dlatego, że z bliska można zobaczyć polichromię, którą wykonał Józef Meyer i jego zespół. Zaś na stanowiskach multimedialnych zamontowanych na chórze można studiować m.in. szczegóły biblijnych scen przedstawionych we wnętrzu świątyni. Osoby, które odwiedzą wystawę na chórze będą mogły przyjrzeć się też poszczególnym elementy zabytkowego mechanizmu organów ufundowanych w 1935 r. przez biskupa Mariana Fulmana.

(fot. Maciej Kaczanowski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Chełmianka grała do końca i mimo trudnego meczu jednak pokonała Unię Tarnów

Czerwona latarnia tanio skóry nie sprzedała. Chełmianka musiała się napracować na punkty

Ciekawy mecz w Chełmie. Piłkarze Grzegorza Bonina w starciu z ostatnią w tabeli Unią Tarnów liczyli na pewne zwycięstwo. Pokonali rywali, ale musieli się na te punkty mocno napracować. Gola na 3:2 biało-zieloni zdobyli dopiero w końcówce spotkania.

Wzmożone kontrole policjantów. Kolejny dzień akcji "Znicz"

Wzmożone kontrole policjantów. Kolejny dzień akcji "Znicz"

20 pijanych kierowców, 1 wypadek, zero ofiar śmiertelnych - tak policja podsumowuje pierwszy dzień akcji znicz na lubelskich drogach.

Po pijaku taranował pojazdy

Po pijaku taranował pojazdy

W piątkowy wieczór kierowca audi staranował kilka aut na jednej z lubelskich ulic. Został zatrzymany przez przypadkowych przechodniów i policjanta na wolnym.

Zderzenie pięciu aut na dk 48
AKTUALIZACJA

Zderzenie pięciu aut na dk 48

Do wypadku na trasie Dęblin - Przytoczno doszło w sobotę chwilę przed godziną 12. Są osoby poszkodowane.

Dwa pożary jednego dnia. Wieczorne interwencje strażaków

Dwa pożary jednego dnia. Wieczorne interwencje strażaków

W powiecie krasnostawskim doszło do pożaru budynku gospodarczego. Natomiast strażacy z zamojskiego walczyli z pożarem auta.

Pomarańczowa, zdrowa i pyszna – czyli dynia na słodko i słono
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Pomarańczowa, zdrowa i pyszna – czyli dynia na słodko i słono

Jesień i dynia kojarzy nam się z jednym – dyniowym latte z kawiarni. Jednak w kuchni ma o wiele więcej zastosowań i nadaje się zarówno do dań na słodko jak i na słono.

Ziemia skrywa wiele tajemnic sprzed wieków
galeria

Ziemia skrywa wiele tajemnic sprzed wieków

Ostatnimi czasy do wojewódzkiego konserwatora zabytków trafiło wiele ciekawych artefaktów sprzed wieków. Mogą pochodzić nawet z okresu rzymskiego.

Na mecz autobusem? Po spotkaniu będzie więcej autobusów

Na mecz autobusem? Po spotkaniu będzie więcej autobusów

W sobotę na Arenie Lublin Motor Lublin podejmuje Pogoń Szczecin. Po meczu będą zorganizowane dodatkowe kursy autobusów.

Dla was mały gest, dla nich wielka radość.

Kup znicz za dowolną kwotę i wesprzyj świdnickich harcerzy

Świdniccy harcerze ponownie organizują „Akcję znicz” przy cmentarzu komunalnym. Znicze będzie można nabyć jeszcze dziś i jutro, przekazując dowolną darowiznę na rzecz zbiórki.

Ekwador
galeria

Święto Zmarłych na świecie. Niektóre zwyczaje zaskakują

W Polsce 1 listopada kojarzy nam się z zadumą i wyciszeniem. Jak pamięć o zmarłych celebrują w innych krajach?

Kolizja na trasie Lublin - Zamość

Kolizja na trasie Lublin - Zamość

Chwilę po godzinie 7 doszło do zderzenia trzech pojazdów na trasie Lublin- Zamość.

Wisła Puławy w sobotę zagra u siebie z Rekordem Bielsko-Biała

Beniaminek z Bielska-Białej przyjeżdża do Puław. Wisła celuje w trzecie zwycięstwo z rzędu

Kibice puławskiej Wisły po lecie pełnym obaw w ostatnich tygodniach mają mnóstwo powodów do zadowolenia. W sobotę podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają u siebie z Rekordem Bielsko Biała i będą chcieli sięgnąć po trzecią wygraną z rzędu.

Kwesty na cmentarzach. W Zamościu i Hrubieszowie lepiej niż przed rokiem
galeria

Kwesty na cmentarzach. W Zamościu i Hrubieszowie lepiej niż przed rokiem

W Zamościu o kilkaset złotych, a w Hrubieszowie o kilka tysięcy udało się poprawić wyniki cmentarnych kwest organizowanych na ratowanie zabytkowych nagrobków.

"Żył lat" - tak piszą tylko na wschodzie. Cmentarne regionalizmy
cmentarze
galeria

"Żył lat" - tak piszą tylko na wschodzie. Cmentarne regionalizmy

Jak się okazuje tablice nagrobne na wschodzie Polski nieco różnią się od tych z innych regionów. Jak wynika z internetowych badań, nasza część kraju ma własny, unikatowy sposób zapisywania wieku zmarłego. Regionalizmem są również nagrobne fotografie.

Lublinianie wieczorem odwiedzają groby bliskich. Tak było przy Lipowej
zdjęcia
galeria

Lublinianie wieczorem odwiedzają groby bliskich. Tak było przy Lipowej

Mieszkańcy Lublina i okolic od rana odwiedzają dzisiaj groby bliskich. Wielu na cmentarzach pojawia się po zmroku, gdy nekropolie rozświetlają tysiące zniczy tworząc unikatowy nastrój.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty